Az üres palack is számít! - 7 tipp Viszkok Fruzsitól, hogy fenntarthatóbban élj (x)

Az egész világ türelmetlenül várja, hogy 2021-ben mikor térhetünk vissza a régi életünkhöz. Addig is érdemes megvizsgálnunk, mi az, ami csak rossz beidegződés, és egy kis odafigyeléssel változtathatunk rajta, hogy a magunk és mások környezete is jobbá váljon. Ehhez ad hasznos tippeket Viszkok Fruzsi és a Coca-Cola.

Coca-Cola fenntarthatóság
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

- Rengeteg olyan környezettudatos megoldás létezik, amit könnyedén be tudunk építeni a mindennapokba. A hirtelen, 180 fokos életmódváltás helyett valószínűleg mindenki számára könnyebb kicsiben kezdeni, hétköznapi szokások megváltoztatásával, a mindennapos gondolkodásunk érzékenyítésével. Légy türelmes magaddal, és ha kezdeti nehézségekbe ütközöl, ne add fel, hanem gondolkozz alternatívákban, mert lehet, hogy csak nem találtad még meg azt a megoldást, ami egyszerre környezettudatos és kényelmes is számodra - tanácsolja Viszkok Fruzsi. Megkérdeztük, ő hogyan csinálja.

Viszkok Fruzsi.
Viszkok Fruzsi.
  1. Mindenhova viszek magammal vászontáskát - van egy összehajtogatható darabom, ami alig foglal helyet. 
  2. Ha étteremből elvitelre veszek valamit, viszem a saját edényemet, a kávézókba szintén saját pohárral érkezem.
  3. Igyekszem csökkenteni az impulzusvásárlásaimat, hogy ne vegyek olyan dolgokat, amik hasztalanul állnak a szekrényemben, vagy a szemetesben végzik.
  4. A belvárosban autó helyett többnyire rollerrel vagy BKV-val közlekedem. 
  5. A bevásárlások során igyekszem a nagyobb kiszereléseket előnyben részesíteni, és amit tudok, helyi termelőktől, piacon szerzek be. 
  6. Ha tudom, hogy több órát nem leszek otthon, akkor lejjebb veszem a fűtést erre az időre, hiszen felesleges fűteni az üres lakást.
  7. Igyekszem mindenből olyat választani, amit a lehető legtovább tudok használni, és nem végzi azonnal a szemetesben (ami ott végzi, azt szelektíven gyűjtöm).

Szelektív kisokos

Évente 30,5 kg csomagolási hulladékot termel egy ember Magyarországon, melynek csupán 27,5%-át dolgozzák fel újra. Közös felelősségünk, hogy megoldjuk ezt a problémát. - Soha ne gondold azt, hogy túl kevés, amit teszel! Minden pici lépés összeadódik, éppen ezért nagyon fontos, hogy senki ne gondolja úgy, hogy nem tud eleget tenni, hiszen sok más ember érezhet hasonlóan, és ezek együtt már igenis jelentős változást hozhatnak - tanácsolja Viszkok Fruzsi.

Ha például heti egy palack 0,5 literes Coca-Colát iszol, és aztán a szelektív kukába dobod a palackot, azzal éves szinten 1,04 kilogramm PET-palack kerülhet vissza a körforgásba - ez országos szinten azt jelenti, hogy közel 10 200 tonna műanyag kerülhet újrahasznosításra

Azért nem gyűjtesz mindent szelektíven, mert bizonytalan vagy, mit hova kell dobni? Segítünk!

A műanyagokat a sárga fedelű szelektív hulladéktárolóba dobd. Fontos, hogy tisztán, üresen és összenyomva dobd ki, figyelembe véve a műanyag fajtáját. Vegyszeres és zsíros flakonoknak, a hungarocellnek, a CD-knek vagy kazettáknak és fogkeféknek viszont semmi keresnivalója ebben a kukában!

TCCC ujrahasznositos kupak csoport02

A papírt és kartont a kék fedelű kukába vagy gyűjtőbe rakd. A nagyobb kartonokat hajtogasd vagy vágd kisebbre, vagy egy zsineggel átkötve a kuka mellé is teheted. Az italos kartonokat (például tej, üdítősdoboz) lakhelyed szerinti iránymutatásnak megfelelően gyűjtsd. Zsíros és szennyezett papírokat, használt egészségügyi papírokat, indigót, pelenkát viszont ne dobj ide.

A színes üvegeket tisztán, üresen és fedél vagy kupak nélkül a zöld színű gyűjtőbe, a fehér üvegeket pedig a fehér színű szelektív hulladékgyűjtőbe tedd. Tükröt, ablaküveget, villanykörtét, neon/LED-csöveket, hőálló üvegtálat, szemüveglencsét viszont ne dobj ide!

A fémhulladékot tisztán, a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtésnél a sárga színű kukába, a műanyagok mellé, vagy a szelektív gyűjtőszigetek szürke színű tárolóiba teheted. Ételmaradékkal szennyezett konzervdobozt viszont sose dobj ki ezekbe a tárolókba!

Az üres palack is számít!

Olvass tovább a szelektív hulladékgyűjtésről a Coca-Cola oldalán, ahol most egy nyereményjátékot is találsz. Töltsd fel a kupakkódot, és nyerj kerékpárt vagy egy elektromos autót! A promóció január 18. és március 31. között érhető el a jatek.coke.hu oldalon.

(Képek forrása: The Coca-Cola Company)

Ezt is szeretjük