Válni akart, ezért férje kegyetlen bosszút állt: Caroline Norton úgy vágott vissza, hogy a világot is megváltoztatta

Caroline Norton élete nem úgy alakult, ahogy szerette volna, de beírta magát a történelembe.

Caroline Norton élete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ugyan a válás sosem könnyű, ma már egy teljesen természetes lehetőség. Bár nem ez a végső cél, megnyugtató lehet a tudat, hogy van kiút egy esetlegesen megromló házasságból. Mostanra elég részletesen kidolgozott jogi szabályrendszer szerint zajlanak a bontóperek, és számos szituációra létezik iránymutatás. Nem volt ez mindig így: ma is vannak megkérdőjelezhető területek, de napjainkban közel sem annyira rossz a helyzet, mint 150-200 évvel ezelőtt.

Akkoriban ugyanis sokkal aránytalanabbak voltak a felek jogai, és mivel a válás nem volt túl gyakori, előfordult, hogy bizonyos helyzetekre egyszerűen nem vonatkozott semmilyen szabály. A téma úttörője Caroline Norton angol írónő volt, akinek saját igazságtalan és botrányos válása kapcsán még a törvények módosítását is sikerült elérnie hazájában. Nem volt könnyű dolga, de kitartásának és gyerekei iránti szeretetének köszönhetően végül megváltoztatta a világot.

Caroline Norton élete

Caroline Norton írónő Caroline Sheridanként született Londonban 1808. március 22-én. Édesapja színész és katona volt, édesanyja regényíró. Két lánytestvére volt, szépségük miatt gyakran hivatkoztak rájuk "a három gráciaként". A fiatal Sheridan lánynak nemcsak a külseje, de éles esze is megnyerő volt, így sok hódolója akadt. 1827-ben, 19 évesen hozzáment George Chapple Norton ügyvédhez, aki nemesi családból származott. Három fiuk született, akik nevelése mellett Caroline az első években főleg társadalmi pozíciójának bebiztosításán munkálkodott, szépségét, tudását és kapcsolatait felhasználva. Férje támogatta írói karrierjének építését, így az asszony ezeken a területeken is sikereket ért el.

Ám az idilli élet látszata ellenére házasságuk korántsem volt tökéletes: az ügyvéd igencsak féltékeny és erőszakos volt, lelkileg és fizikailag is rendszeresen bántalmazta feleségét, aki egyre boldogtalanabb lett. Anyagi helyzetük sem volt fényes, a férfi karrierje válságba került, és szinte teljes egészében Caroline írói bevételeiből éltek. Végül kilencévnyi házasság után a nő nem bírta tovább, és 1836-ban elhagyta a férjét. Könyveladásainak köszönhetően szép keresete volt, úgy tervezte, ebből él majd fiaival, akik ekkor hét-, öt- és kétévesek voltak. Ám George Norton az események hatására kétségbeesett, kegyetlen bosszút forralt, és minden követ megmozgatott, hogy gyermekei anyja ne rendezhesse életét.

Az Angliában akkor hatályos törvények szerint a nőknek alig voltak jogaik, férjük gyakorlatilag úgy rendelkezett felettük, mintha a gyámjuk lett volna. Az ügyvéd ezt kihasználva a bíróságon azt állította, minden egyes cent, amit Caroline megkeres, őt illeti. Neki adtak igazat. Ezt követően a férfi elrabolta három fiukat, és egy Skóciában élő rokonánál rejtette el őket. Azzal indokolta cselekedetét, hogy felesége alkalmatlan anyának, mert szépségével visszaélve kihasználja a férfiakat, és még egy közeli barátjával, William Lamb miniszterelnökkel is viszonyba bonyolódott. A sértett férj megpróbálta megzsarolni a politikust, majd mikor az nem állt kötélnek, beperelte. A pert Norton elbukta, és presztízsét teljesen elvesztve jött ki az ügyből. Ettől még nagyobb haragra gerjedt feleségével szemben: elérte, hogy botrányos, rosszéletű, számító nőként tekintsen rá a társadalom.

Így változtatták meg a törvényeket Caroline Norton hatására

George Norton a gyerekeiket továbbra sem adta vissza, feleségét otthonukból kizárta, eközben a nő vagyonából élt, és azt sem engedte, hogy elváljon tőle. Mindezt teljesen legálisan tette. Ám az okos asszony is igyekezett: minden egyes kiadásánál George Norton nevére állíttatta ki a számlákat, és ha valaki megpróbált behajtani rajta valamit, azt azonnal férjéhez irányította. Időről időre megfigyelte a gyerekeit, és próbált módot találni arra, hogy találkozzon velük. Kilenc hónapnyi sikertelenség után végül megelégelte a helyzetet, és úgy döntött, eléri, hogy megváltoztassák a törvényt, ha ez kell ahhoz, hogy visszaszerezze fiait.

A cikk az ajánló után folytatódik

Miért félünk attól, amit nem ismerünk?

Hogyan formálja a mesterséges intelligencia a mindennapjainkat?

A Femina Klub októberi vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között a mesterséges intelligencia rejtelmeiről beszélget. Vajon hogyan fog alakulni a világunk a mesterséges intelligencia térhódításával? Milyen szerepe lesz az AI-nak mindennapjainkban?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Tanulni kezdett, tökéletesen kiismerte az angol jogrendszert, majd tanulmányokat és javaslatokat írt az anyák jogainak kibővítésére vonatkozóan. Politikai kampányt indított, és kapcsolatait kiaknázva lobbizni kezdett egy törvénytervezet benyújtásáért, amely lehetővé teszi, hogy a feleség is érvényesítse szülői jogait a válóperben. Úgy tűnt, gyorsan sikereket érhet el, de ezt látva férje azonnal szabotálni kezdte a törekvéseit, melynek hatására még két évig nem történt előrelépés az ügyben. Végül 1839-ben mégis elfogadták a javaslatot, és a felügyeleti jogot szabályozó új rendelet bekerült a törvénykönyvbe.

Ez a változás megszüntette azt a régóta fennálló helyzetet Angliában, ahol a férfinak kizárólagos jogai voltak egy házasságban, a nőnek pedig semmilyen lehetősége nem volt megvédeni magát. Az új törvény hatására és mintájára más országokban is elkezdték megváltoztatni a gyakorlatot, így megakadályozva, hogy bosszúszomjas apák visszaéljenek a helyzetükkel, és igazságtalanul szakítsanak el gyerekeket az édesanyjuktól, kizárólag a saját büszkeségük védelme érdekében.

7 nő a történelemből, akik megváltoztatták a világot - Beulah Louise találmányai között volt konzervnyitó és varrógép is

A női egyenjogúság mellett a tudományért is sokat tettek.

Elolvasom

Fotók: Wikipedia

Ezt is szeretjük