1912-t írtak, amikor Bory Jenő (1879-1959) építészmérnök, szobrász- és festőművész, egyetemi tanár Székesfehérvár - akkor még - külterületi részén, Mária-völgyben vásárolt egy hétvégi telket borospincével és présházzal. Utóbbit még az évben lakássá alakította, felette pedig műtermet alakított ki.
Ez az egyszerű történet idővel tündérmesévé lett, hiszen a présházból lett otthon az építész keze alatt lassanként csodálatos várrá nőtte ki magát. Akkor fogott az építkezésbe, miután véget ért az első világháború, és bár a környékbeliek sokáig nem tudták, min is dolgozik, idővel előttük és más látogatók számára is feltárta alkotása kapuját.

Bory Jenő és családja.
A Bory-vár több szempontból is különleges: egyfelől Bory a jó részét teljesen egyedül húzta fel, és csupán egy-egy kisebb mozzanat erejéig hívott segítséget. Másfelől a várat a magyar Tádzs Mahalként emlegetik, ugyanis Bory a felesége iránti érzelmeitől vezérelve építette, így az a hitvesi szerelem szimbóluma.
Képeken a Bory-vár
Nézd meg a mesébe illő szépségű várat, és ismerkedj meg vele alaposabban is: képről képre további érdekességet osztunk meg róla.

A vár mintegy 30 méter magas. Hét torony díszíti, és harminc helyiség található benne. Ezek közül három műterem. Bory 1923-tól 1959-es haláláig dolgozott a csodás épületen. Ezután, 1963-ig néhány zárómunkálatot végeztek el rajta.
Fotó: wikipedia.org/Globetrotter19

A vár alapanyaga szokatlan módon a beton. Az építmény nem egyszerűen várként, de monumentális szoborként is értelmezhető.
Fotó: wikipedia.org/Globetrotter19

Több kert öleli körbe, melyekben szobrok és díszkutak kaptak helyet, illetve ma is csodás bennük a növényzet. A képen a Százoszlopos udvar látható, melynek árkádjain a magyar történelem hősi alakjai sorakoznak, például Álmos vezéré is.
Fotó: wikipedia.org/Tanár

A balra látható oltár a hitvesi szeretet kápolnájában található: Boryné szobra mögött egy freskó látható, azon pedig más művészek múzsái, például Mona Lisa szerepel. A nőalakok nem véletlenül sárgák: a koncepció szerint azért irigyek, mert őket kevésbé szerették, mint Borynét. Jobbra a kerengő látható Bory Jenő alkotásaival.
Fotó: wikipedia.org/Globetrotter19

Az elefántos udvarban található az az elefántszobor, mely jelképesen az egész várat viszi a hátán.
Fotó: wikipedia.org/Globetrotter19

A kép jobb oldalán szerepel a csúcsos torony, melyben egy őrszoba található. A toronyban felfelé haladva az első és a második szint ablakában a Bory házaspár megismerkedésének és házasságának dátuma olvasható.
Fotó: wikipedia.org/Élisabeth Clary

A két nagy torony között lévő kapu felett rozsdás pallos lóg, jelképezve a várúr pallosjogát. A pallosjog egyébként független bírói hatalmat jelentett, melyet a földesurak kiváltságként kaptak.
Fotó: wikipedia.org/karel291

Bory Jenő és felesége, Komócsin Ilona festőművész mellszobrai, melyeket ugyancsak a vár falai között helyeztek ki. Bár a Bory család néhány leszármazottja napjainkban is a várban él, de a hely múzeumként működik.
Fotó: wikipedia.org/Kit36a