VIII. Henrik szajhájának hitték, és testvérével is hírbe hozták - Sokáig tévesen ítélték meg Boleyn Annát
Az angol királynéról úgy tartották, laza erkölcsű és hűtlen feleség volt.
Boleyn Annával kapcsolatban számos meghökkentő állítás kering a köztudatban: hogy szexuálisan aktív kamaszévei alatt nagy tapasztalatra tett szert Franciaországban, vagy hogy elcsábította VIII. Henriket, majd a szex megtagadásával kényszerítette arra, hogy vegye őt feleségül. De vajon mennyi igaz a korabeli pletykákból? Most kiderül!
Sokáig tévesen ítélték meg Boleyn Annát
Boleyn Anna 1507 táján született, gazdag, nemesi családban. Felmenői kereskedők és diplomaták voltak. Franciaországban kapott kiváló nevelést, itt ismerkedett meg a kultúra és az etikett szabályaival is.
Tizenöt évesen lett VIII. Henrik udvarhölgye, aki gyorsan szemet is vetett rá. Egyes források szerint a lány gazdag szexuális tapasztalattal rendelkezett, és befolyása révén szexmegvonással kényszerítette ki házasságát a királlyal. Mostanra azonban kiderült, semmi sem igaz a pletykákból. Ha szívesen olvasnál az anglikán egyház megalapítójáról bővebben, ide kattintva megteheted.
Szigorú nevelést kapott
Boleyn Anna kamaszéveit a francia Angoulême-i Margit szolgálatában töltötte, aki híres volt szigorú erkölcseiről (és elkötelezett protestantizmusáról), így aligha tűrt volna bármiféle „szexuális tapasztalatszerzést”. Továbbá Anna olyannyira nem csábította el VIII. Henriket, hogy amikor a király szemet vetett rá - pontosabban megszállottan üldözni kezdte -, az családja hever-i birtokára menekült, és másfél éven át megtagadta, hogy visszatérjen az udvarba.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tévedés az is, hogy Henrik miatta vált el: a király már 1522 táján arra utasította embereit, vizsgálják meg házassága érvénytelenítésének lehetőségeit, miközben Annának csak négy évvel később kezdett udvarolni. Sőt, 1527-ben – amikor állítólag Anna már teljesen „megbabonázta” a királyt - Henrik puhatolózni kezdett, hogy a francia királyné testvére, René hercegnő esetleg szóba jöhetne-e mint új feleség. Azaz Henrik mindenképp elvált volna Aragóniai Katalintól, és szakított volna a pápával.
Így lett VIII. Henrik felesége
És hogy miért mondott végül igent a lánykérésre? A vallás miatt. Anna ugyanis - korábbi úrnőjéhez, Margithoz hasonlóan - aktív híve volt a reformációnak, és feladatának tekintette annak terjesztését, amit királynéként tehetett meg a leghathatósabban (szinte bizonyos, hogy ő adta át Henriknek Tyndale angolra fordított Bibliáját és más reformátorok könyveit, hisz kivégzése után magánkönyvtárában legalább negyven olyan kötetet találtak, melyek jó részének birtoklása eretnekségnek számított).
Vesztét is ez okozta: a kolostorok és szerzetesrendek kisajátításának második hulláma során Anna és Thomas Cromwell kancellár között - noha addig harcostársaknak tekintették magukat vallásuk okán - nézeteltérés támadt a kisajátított vagyon sorsát illetően. Cromwell a korona kincstárába utalta volna azt, míg Anna jótékonysági intézményeket, kórházakat, iskolákat hozott volna létre. Cromwell ezek után nagyon gyorsan meghamisította azokat a bizonyítékokat, melyeket Anna hűtlenségéről a király elé tártak. A lordkancellár - ahogyan az udvar férfi tagjai - ugyanis nem tűrhették, hogy egy asszony beleszóljon az államügyekbe. Boleyn Annának ugyanis ez volt az egyetlen „bűne": mindig karakán módon kifejezte véleményét, és nem testesítette meg az alávetett feleség eszményét. Bírái előtt maga is egy bűnt vallott be, hogy „nem maradt a helyén”.
A királynét végül házasságtörés vádjával végeztette ki VIII. Henrik. Az asszonyt a négy napon át ülésező bíróság fővesztésre ítélte. Az ítéletet 1536. május 19-én hajtották végre Londonban. Utolsó imádsága így szólt: „Jézus Krisztus, neked ajánlom a lelkemet. Uram, fogadd el lelkemet.”
Ha még több megrágalmazott híres nő igaz történetére lennél kíváncsi, Budai Lotti és Zubor Rozi Micsoda „szajhák” voltak című könyvében olvashatsz róluk. Az írók többek között Marie Antoinette, Szép Heléna és Theodóra császárné életéről is részletesen beszámolnak.
Olvass tovább! Mária Lujzát meztelenre vetkőztette Napóleon húga - A francia császár nem jelent meg a saját esküvőjén
Mária Lujza születésétől fogva gyűlölte Napóleont, mégis hozzáment feleségül. Az osztrákok a korabeli Iphigéniának tartották, aki képes feláldozni saját boldogságát a népe jólétéért. Később azonban kiderült: a francia császár nem is akkora szörnyeteg, mint ahogy azt sokan gondolták.
Mária Lujzát meztelenre vetkőztette Napóleon húga - A francia császár nem jelent meg a saját esküvőjén
Napóleon második feleségének nem volt könnyű élete.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary)