A 12. században élt sziámi ikrek különös története: a válluknál és a csípőjüknél nőttek össze a biddendeni hajadonok
Ismerd meg a biddendeni hajadonok titokzatos történetét, amelyben a valóság és a legenda határvonalán bontakozik ki a sziámi ikrek meséje.
A történelem tele van olyan furcsa és megmagyarázhatatlan esetekkel, amelyek örökre nyomot hagynak maguk után. Az egyik ilyen különös legenda a biddendeni hajadonok, Mary és Eliza Chulkhurst története, akik a szerint a 12. században, 1100 körül születtek a dél-angliai Biddenden faluban. Az ikrek állítólag a válluknál és a csípőjüknél voltak összenőve, és 34 évet éltek, mielőtt mindketten elhunytak.
A biddendeni hajadonok legendája
A biddendeni hajadonok története szerint Mary és Eliza gazdag családban születtek, és egész életüket együtt élték le. A korabeli beszámolók alapján gyakran veszekedtek egymással, sőt, olykor fizikai összetűzésekbe is keveredtek. Az egyik iker, Mary, hirtelen elhunyt, miközben 34 évesek voltak. Az orvosok javasolták Elizának, hogy válasszák szét testvérétől, de ő visszautasította, mondván: „ahogy együtt jöttünk a világra, úgy együtt is megyünk el.” Hat órával később Eliza is elhunyt.
A legenda szerint haláluk előtt az ikrek 20 hold földet hagytak a falura, amelynek bevételeiből minden húsvétkor élelmet és italt adtak a helyi szegényeknek. Ez a hagyomány a mai napig fennmaradt, és az úgynevezett „Bread and Cheese Lands” adományaiból minden húsvétkor kenyeret, sajtot és sört osztanak a rászorulóknak. Hagyományos biddendeni süteményeket is készítenek, melyek olyan kemény kekszek, amelyeken a két nővér stilizált képe látható.
Történelmi bizonytalanságok
A történet hitelessége azonban sok kérdést vet fel. Az első írásos feljegyzés az ikrekről csak 1770-ből származik, jóval az események után. Ráadásul a nevük sem jelenik meg a korai forrásokban, és a 19. századig nem kapcsolták hozzájuk a „Mary” és „Eliza Chulkhurst” neveket. Ezzel együtt a 18. századi ábrázolásokon az ikrek még csak nem is feltétlenül a válluknál és a csípőjüknél nőttek össze, ahogy a későbbi verziókban szerepel.
A korábbi cikkünkből ismert, csípőjüknél összenőtt Daisy és Violet is sokat szenvedtek életük során - olvasd el a történetüket!
Továbbá a 18. századi történész, Edward Hasted, teljes mértékben elutasította a történetet, „vulgáris hagyománynak” nevezve azt. Szerinte a földeket nem két összenőtt nővér hagyta hátra, hanem két szegény asszony. A szkeptikusok arra is rámutattak, hogy a 12. században még nem használták a „Chulkhurst” vezetéknevet, és hogy a Biddenden süteményeken látható díszítések valószínűleg csak a 18. század közepén kerültek a kekszekre.
Annak ellenére, hogy a történészek és kutatók egy része kételkedik a legenda valóságtartalmában, néhányan mégis hisznek benne. Jan Bondeson orvostörténész úgy véli, hogy a 12. században valóban létezhettek olyan sziámi ikrek, mint Mary és Eliza. Hivatkozik olyan középkori feljegyzésekre, amelyekben megemlítenek egy hasonló esetről szóló beszámolót, bár ezek az ikrek Írországban születtek, nem Kentben.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Orvosi szempontból azonban erős kétségek merülnek fel. Az a tény, hogy az ikrek mind a csípőjüknél, mind a válluknál összenőttek, egyedülálló lenne, mivel az ismert orvosi esetekben a sziámi ikrek csak egyetlen ponton, például a mellkasuknál vagy a medencéjüknél nőttek össze. Az, hogy ilyen állapotban 34 évet éltek volna, tovább bonyolítja a történet valószínűségét.
A hagyomány tovább él
Függetlenül attól, hogy a biddendeni hajadonok valóban léteztek-e, vagy sem, a legenda mélyen beágyazódott a helyi kultúrába. Biddenden falu máig őrzi az ikrek emlékét. Minden húsvétkor megrendezik az adományosztást, és a „Biddenden sütemények” a turisták körében is népszerűek. Az esemény az évek során egyre több látogatót vonz, akiket a furcsa legenda és a kis falu történelme csábít.
A történet hitelességét tehát ugyan megkérdőjelezhetjük, de az biztos, hogy a biddendeni hajadonok legendája mély nyomot hagyott az emberek emlékezetében. Az ő esetük arra emlékeztet minket, hogy a történelemben nem minden esemény felel meg a valóságnak, de a mítoszok és legendák sokszor ugyanolyan jelentőséggel bírnak, mint a dokumentált tények. A biddendeni hajadonok története talán nem más, mint egy furcsa középkori mese, de az emberi képzeletben és a falu hagyományaiban mindörökké élni fog.
Anyjuk eladta az összenőtt ikreket, kiállítási tárgyként mutogatták őket – Képeken a történelem leghíresebb sziámi ikrei
Mutatjuk a világ leghíresebb sziámi ikreit. Az összenőtt testvérpárokat sokszor freak show-kban mutogatták, és rendszeresen kísérleteztek rajtuk az orvosok.
Elolvasom(Cikken belüli képek forrása: Antiquarian Repertory, Kyd / Wikimedia, Getty Images Hungary, borító-és ajánlóképek forrása: Dave Skinner / Wikimedia CC BY-SA 2.0)