Szimpátiát akarunk kelteni vele, de ellenkező hatást vált ki: ezt ne tedd beszéd közben
A beszédhang megváltoztatása visszafelé sülhet el.
Egy beszélgetés során a másik hangja akaratlanul is befolyásolja a partner benyomását. Az emberek ezt valahol ösztönösen érzik, ezért előfordul, hogy igyekeznek kicsit változtatni a megszokott hangszínükön, úgy, ahogy az szerintük a másiknak szimpatikusabb lehet. Sokan ilyenkor magasabb tónust ütnek meg, mint az eredeti hangjuk, talán azért, hogy kedvesebbnek, nyitottabbnak és kicsit szerénynek tűnjenek.
Egy kutatás szerint azonban ennek épp az ellenkezőjét kellene tenni annak, aki szimpátiát szeretne kelteni. A mélyebb hangszínt ugyanis a legtöbben sokkal rokonszenvesebbnek találják, függetlenül attól, hogy nőhöz vagy férfihoz tartozik. Az is kiderült, hogy mindössze egyetlen szituáció van, ahol a magasabb hang arathat sikert.
A beszédhang megváltoztatása
David Puts, a Pennsylvaniai Egyetem antropológiaprofesszora és kollégái 3173 résztvevőt toboroztak 22 országból, hogy egy vizsgálatban felmérjék, milyen hatással van a hallgatóságra a beszélő hangszíne társas szituációkban. Az alanyoknak hangmintákat játszottak le, amelyeken férfiak és nők ismételték ugyanazt a mondatot különböző hangmagasságon. Végül változatos szempontok szerint értékelniük kellett a hallottakat, az eredményeket pedig a kutatók kielemezték.
Arra jutottak, hogy az emberek többségében szimpatikusabbnak találják azokat a férfiakat és nőket, akik mélyebb hangszínen beszélnek, mint azokat, akik magasabban, főleg, ha az érezhetően természetellenes. A kísérletben a mélyebb hangszín gyakrabban keltett jobb benyomást, a beszélőt komolyabban vették, és megbízhatónak, tiszteletre méltónak vélték. Sőt, annak ellenére, hogy képet senkiről nem láttak, az alanyok még vonzóbb külső tulajdonságokat is feltételeztek azok esetében, akik mélyebb hangon beszéltek.
Ugyanakkor az is kiderült, hogy a magasabb hangszín egyetlen szituációban előnyösebb lehet, mint a mélyebb. A hallgatók kacérnak ítélték meg azokat, akik magasabb hangon beszéltek, és úgy vélték, könnyebben bonyolódnának velük flörtbe, mint mélyebb hangú társaikkal. Az is kiderült, hogy egyszerűbben felismernék az illető flörtölési szándékát, ha az magasabb hangszínt ütne meg, és így a reakció is többször lenne pozitív.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egyéb helyzetekben azonban, például állásinterjún, ügyintézésnél, munkahelyi beszélgetéskor, udvarias csevegés közben vagy akár barátkozás során túlnyomórészt azok keltenek szimpátiát a kutatók szerint, akik mélyebb tónust ütnek meg. A legjobb, ha az ember nem változtatja el a természetes beszédhangját, de ha már mindenképp szeretne ebből egy kis magabiztosságot nyerni, magasabb beszéd helyett inkább válassza az alig észrevehetően mélyebb hangot.
Hiába akarsz lazának tűnni, ez az apróság elárulja, ha stresszes vagy
A stressz jelei akaratlanul is megmutatkozhatnak.
ElolvasomFotók: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- pszichológia
Ez a két gondolkodásmód jellemző a legtöbb emberre: az egyik nagyon veszélyes lehet
- pszichológia
- vásárlás
Miért árulják a narancsot piros hálóban? Az agyadat akarják becsapni vele
- online vásárlás
- futár