Ennyivel nőhet a minimálbér jövőre - Megszűnhet a garantált bérminimum

A bérminimum és a minimálbér közötti szakadék szűkítésére tett javaslatot a szakszervezet.

Bérminimum megszűnik
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az érdekképviseletek formálódó megállapodása szerint 15 százalékkal emelkedhet a minimálbér és 10 százalékkal a garantált bérminimum - ez azonban nem minden. Az Economx beszámolója alapján kiderült, az idei bértárgyalások ezen is túlmutatnak: a szakszervezeek és a munkáltatók az európai minimálbér alapjait is leraknák.

Az Európai Unió elvárásaihoz is igazodó, több évre szóló javaslatról már a jövő héten érdemben tárgyal a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma.

Így változna meg a minimálbér

Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke az Economx megkeresésére elárulta, a szakszervezet arra tett javaslatot, hogy leghamarabb 2027-től a garantált bérminimumot az úgynevezett bértarifarendszer váltsa fel. Ez azt jelentené, hogy az ágazatok állapodnának meg az érdekképviseletek adott szakmára, szegmensére vonatkozó bérminimumról. Ez egy nagy horderejű változás, ami több évbe telne.

GettyImages-1424275541
Fotó: Aitor Diago / Getty Images Hungary

Jelenleg a minimálbér bruttó 232 ezer forint, a garantált bérminimum pedig 296 400 forint. A két minimálbér közti különbség úgy szűnne meg, hogy a minimálbér nagyobb mértékben emelkedne, mint a garantált bérminimum. Palkovics Imre szerint így a magasabb bérminimumért dolgozókat sem érné hátrány.

A garantált bérminimum bevezetésekor, 2006-ban a magas munkanélküliség miatt az elsődleges cél az volt, hogy a végzettséggel rendelkező munkavállalók magasabb bért kapjanak, mint a minimálbérért dolgozók, így értékelve szaktudásukat. Palkovics szerint a megváltozott körülmények miatt ennek ma már nincs jelentősége.

Az idei bértárgyalásokon egyelőre csak a jövő évi minimálbérekről állapodnának meg, a komolyabb, közép- és hosszú távú tervekről 2024-ben várható döntés.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mekkora emelés várható?

A minimálbér felzárkóztatása komoly emeléssel járna. Így 2025-2026-ra a minimálbér 15 a bérminimum 10 százalékkal is nőhet majd. 

Amennyiben 2024-ben, 2025-ben és 2026-ban a garantált bérminimum összege minden évben 10-10 százalékkal, a minimálbér pedig évi 15-15 százalékkal emelkedne, majd 2027-ben a minimálbér további 16,2, a garantált bérminimum pedig csak 4 százalékkal nőne, mindkét kötelező legkisebb kereset 410 ezer forint lehet majd.

Ennyit szeretne keresni ma egy pályakezdő - Olvass tovább!

Átlagosan nettó 322 000 forint, 29 százalékkal nőtt a tavalyi évhez képest a magyar pályakezdők bérigénye - közölte a Zyntern.com állásportál. Az országos kutatás fókuszában a 16-28 éves korosztály munkaerőpiaci preferenciáinak vizsgálata állt, a felmérésben 2022 májusában mintegy 3000 fiatal töltötte ki a kérdőívet.

Ennyit szeretne keresni ma egy pályakezdő: jelentősen nőttek a fizetési igények

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük