Befagyasztaná a kormány a minimálbéreket?
Kizárnák az egyeztetésből a szakszervezeteket
A kormány saját hatáskörben akar dönteni a minimálbérekről. Miért?
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- A 73 éves divattervező ruháin szinte az összes szín szerepel: koalás pulóverét még Diana is viselte »
- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
A Napi Online információi szerint a kormány önállóan, a munkáltatók és a szakszervezetek nélkül döntene a minimálbérek összegéről. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének alelnökét kérdeztük arról, miért akarja ezt a kormány, lehet-e következmény, hogy az elkövetkezendő években - a családtámogatásokhoz hasonlóan - befagyasztják a minimálbér összegét is?
Hernádvölgyi Andrea lapunknak leszögezte: egyértelműen problémának látják, hogy a kormány azt tervezi, hogy a gazdaság tényleges szereplői nélkül dönt a gazdaságra ható döntésekben.
Nonszensz
- Ez finoman szólva is nonszensz - közölte az alelnök. Hernádvölgyi Andrea hangsúlyozta, már az első Orbán-kormány is megpróbálta saját hatáskörben intézni a minimálbért, akkor egy kormányrendelettel emelték fel 25 500 forintról 40 ezer forintra az összeget, aminek örülni kellett volna, hamar kiderült azonban, hogy munkahelyek elvesztésével jár a döntés. Azok az ágazatok, ahol ténylegesen ennyit fizettek, nem tudták kitermelni a plusz kiadást, ami a dolgozók elbocsátásához vezetett.
Hogy állhat-e a háttérben az, hogy a kormány jövőre nem akarja emelni a minimálbért, arra Hernádvölgyi Andrea azt mondta: elképzelhető, hogy az összeget befagyasztják több évre.
- Ha csak ők fognak dönteni, akkor megtehetik, akkor bármit megtehetnek - tette hozzá.
Spórolni lehetne vele
A kormány a minimálbér befagyasztásával két legyet ütne egy csapásra. Az alelnök szerint egyrészt az állam spórolhatna, hiszen a közalkalmazotti illetményeket is a minimálbérhez igazítják, annál alacsonyabb összeget a közszférában sem kaphatnak a dolgozók. Ha pedig a minimálbér nem nő, akkor az ott kapott legalacsonyabb béreknek sem kell emelkedni.
Másrészt a kormány is tisztában van azzal, hogy itthon igen magasak a bérköltségek, amiket viszont már csak úgy lehet csökkenteni, ha a dolgozók béréből vesznek el, a járulékokból - például az egészségkassza vagy a nyugdíjkassza jónak épp nem mondható állapota miatt - már nem lehet lefaragni.
Életveszélyes döntés
- A minimálbérek befagyasztása életveszélyes döntés lenne, ami nyomorba döntheti a dolgozókat - tette hozzá az alelnök.
Érdekesség, hogy Hernádvölgyi Andrea elmondása szerint eddig a kormány a tárgyalásokon egyfajta közvetítői szerepet játszott, megvárta, míg a munkaadók és a munkavállalókat képviselő szervezetek megállapodás közeli állapotba jutnak, majd elmondta álláspontját, hogy be tudja-e fogadni az ajánlatot, vagy sem.
- Nem szoktunk olyan ajánlatot javasolni, ami a költségvetésre végzetes hatással lehet - tette hozzá az alelnök, aki szerint a kormány most a közvetítői szerep helyett kizárólagosat akar.
Egyébként a helyzet akkor sem jobb, ha a kormány nem tervezi a minimálbér befagyasztását. Ebben az esetben előfordulhat, hogy egy olyan mértékű béremelést kényszerít rá a munkáltatókra, amit nem tudnak végrehajtani - vagy csak úgy, hogy embereket bocsátanak el.
Nettó 60 ezer forint
A minimálbér jelenleg bruttó 78 ezer forint, a járulékok levonása után ebből a dolgozó 60 600 forintot kap kézhez. Ha kíváncsi vagy, ez a pénz mire elég, kattints ide, cikksorozatunkból megtudhatod, hogyan (nem) lehet kijönni ebből az összegből.