Batthyány Lajos grófnak a felesége nővére volt a szeretője: gyereke is született Zichy Karolinától a pletykák szerint

Kordos Szabolcs az Egy város legújabb titkai című könyvében a Károlyi-palota és egy szerelmi háromszög titkait is felfedi.

Batthyány Lajos és Zichy Karolina
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Budapesten minden utcasarok rejt titkokat, csak tudnunk kell, hogy mire figyeljünk. Kordos Szabolcs immár harmadik, az Egy város legújabb titkai című kötetében meséli el a főváros épületeinek érdekességeit. Ezek közé tartozik a város közepén álló Károlyi-palota, ami 1957 óta a Petőfi Irodalmi Múzeumnak ad otthont. Az egykori palotakert és a park szabadon látogatható, nemrégiben a kiállítótereket gyönyörűen felújították. 

Batthyány Lajos és Zichy Karolina

Gróf Batthyány Lajost, Magyarország első alkotmányos miniszterelnökét, akit 1849. október 6-án kivégeztek, mindenki ismeri. A magánélete részleteivel viszont csak kevesen vannak tisztában, pedig ez is forgatókönyvbe illő.  

Zichy Antónia és Zichy Karolina Barabás Miklós rajzán.
Zichy Antónia és Zichy Karolina Barabás Miklós rajzán.
Fotó: Wikipédia

Gróf Károlyi György még a lovasezredben, katonaként ismerkedett meg Széchenyi Istvánnal, egy másik közeli barátja Wesselényi Miklós, a harmadik pedig Batthyány Lajos volt. Utóbbival sógorok is lettek, a kor talán legszebb nemesi testvérpárjának egy-egy tagját vették feleségül: Károlyi György Zichy Karolinát vezette oltár elé, míg Batthyány Lajos Zichy Antóniát. 

„A Zichy lányok nemcsak gyönyörűek voltak, hanem hihetetlenül okosak, ambíciózusak is, és talán még férjeiknél is jobban érdekelte őket a közélet világa. A magyarul kezdetben gyengén tudó Batthyány állítólag azután vált elkötelezett hazafivá, hogy Antónia (a társasági életben csak Tony) bevezette a közéletbe, és sok esetben Karolina volt az, aki a fontos vacsorákat szervezte férjének. Karolina valósággal megbűvölte szépségével és intelligenciájával a férfiakat, még Széchenyi István is szerelemre lobbant iránta. Az államférfi naplójából utólag hű titkára tépte ki azokat a lapokat, amelyek írójuk túlfűtött érzelmeiről mesélnek” – írja a kötetben Kordos Szabolcs. 

Batthyány Lajos Barabás Miklós festményén.
Batthyány Lajos Barabás Miklós festményén.
Fotó: Magyar Digitális Múzeumi Könyvtár

Batthyány és Antónia házasságából öt gyermek jött a világra, három lány és két fiú. Az utóbbiak közül az egyik csak pár hónapot élt, míg a másik 84 évesen, nőtlenül és gyermektelenül halt meg. Károlyi György és Karolina házasságából hivatalosan hat utód született. 

„Erős lehet a gyanú afelől, hogy a legkisebb gyermek, Pálma – bár a Károlyi nevet viselte, és valószínűleg ő maga sem tudta a teljes igazságot – valójában Batthyány Lajos biológiai gyermeke lehetett. A Károlyi-palota szerelmi háromszöge egészen bizarr helyzetet teremtett: Batthyány Lajos az egyik Zichy lány férje volt, a másiknak pedig a szeretője. Ez a különös románc is vezethetett végül oda, hogy Batthyány Lajost végül a Károlyi-palotában fogták el 1849 januárjában.” 

A Károlyi-palota könyvtára napjainkban.
A Károlyi-palota könyvtára napjainkban.
Fotó: Huszár Dávid

„Batthyány Lajost többen figyelmeztették, hogy meneküljön Pestről, ő azonban ezt nem tette meg. A kémek nyilván jelentették, hogy a Károlyi-palotába ment. Hogy a barátját, Károlyi grófot akarta látni, vagy szerelmét, Zichy Karolinát, azt nem tudhatjuk pontosan. Késő este, vacsora közben jelent meg a több tucat dragonyos a palotában, a vezetőjük elnézést kért a zavarásért az úrnőtől, majd magukkal vitték Batthyány Lajost” – ezt már Komáromi Csaba, az épületben ma működő Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársa osztja meg az olvasókkal. 

Batthyány élete utolsó szabad perceit töltötte a Károlyi-palotában, hónapokkal később kivégzőosztag elé állt. A szabadságharc bukása után Károlyi György és Zichy Karolina papíron férjként és feleségként folytatták életüket, de már nem éltek együtt. A kellő számú, egészen pontosan öt fiúutódról gondoskodtak, így valószínűleg a jó hírük megőrzése érdekében nem váltak el. 

egy varos legujabb titkai

„Zichy Karolina Olaszországba utazott, ahol az emigrációba kényszerült magyarok egyik fő szervezőereje lett. Testvére, Batthyány özvegye soha nem bocsátott meg férje gyilkosainak és a népi legenda szerint átkot szórt Ferenc József fejére, azt kívánva, hogy az uralkodó a saját szeretteinek elvesztésével bűnhődjék a 13 aradi vértanú és az első magyar miniszterelnök haláláért. Később Karolina Klapka György tábornokkal, a szabadságharc hősével Komárom egykori parancsnokával került szerelmi viszonyba, kapcsolatukból gyermek is született.”

Cikkünk Kordos Szabolcs: Egy város legújabb titkai című kötete alapján készült.

Kordos Szabolcs bestsellersorozatának harmadik, de független kötete, mint egy kedves, jól informált barát, újra oda-odamutat egy épületre, és felteszi minden mese legjobb indító kérdését: „Tudtad?” Az Egy város legújabb titkai olvasható fejezetenként, vagy felhabzsolható egyben is. Csak az olvasó tudásvágyán múlik.

Kiadja a 21. Század Kiadó.

Ára: 8690 forint.

4 gyermeket szült Sissi, de csak egy volt az övé - Magyarország királynéja ilyen anya volt

Idősebb gyermekei után Mária Valériával végre valóban szoros kapcsolatot alakíthatott ki Sissi.

Elolvasom

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük