A maga módján az MSZP is rákezdett a Gyurcsány, takarodj! rigmusra

Mesterházy Attila pártelnök megmutatta Gyurcsány Ferencnek az ajtót, és közölte: el lehet menni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök a héten újabb ötlettel állt elő az MSZP megújításával kapcsolatban. Az általa vezetett Demokratikus Koalíció Platform azt javasolta, hogy a listán mandátumot szerzett szocialista politikusok adják vissza országgyűlési mandátumukat, így cseréljék le szinte a teljes képviselőcsoportot a megújulás jegyében.

A javaslat a frakció döntő részére vonatkozna, hiszen 58 képviselőből csak kettő - Szanyi Tibor és Tóth József - jutott be egyéniben a parlamentbe. Mesterházy Attila MSZP-elnök a bejelentésre reagálva rendkívüli frakcióülést hívott össze, majd kemény kijelentésekkel tette helyre a volt miniszterelnököt.

Mesterházy Attila a frakcióülés után gyakorlatilag megmutatta az ajtót Gyurcsány Ferencnek, és közölte: ha nagyon akar, kisétálhat rajta. A pártelnök úgy fogalmazott: nem kötelező az MSZP tagjának lenni azoknak, akiknek ez folyamatos vívódást, vállalhatatlan kompromisszumot jelent. Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy a frakcióülésen nem hoztak határozatot, amely távozásra szólítaná fel a volt miniszterelnököt és körét.

Mesterházy a Gyurcsány-javaslatról azt mondta, a Gyurcsány-platform az MSZP-ből való távozásának forgatókönyvét készíti elő, és a megfelelő alkalmat keresi. A pártelnök hangsúlyozta, ha Gyurcsányék csakugyan menni akarnak, az nem ördögtől való, de akkor mielőbb meg kellene tenniük, őszintén beszélve szándékaikról. Szerinte azonban ehelyett azon vannak, hogy minél nagyobb kárt okozzanak az MSZP-nek, hogy aztán a szocialista párt romjain rástartoljanak az MSZP szavazóbázisára.

A Demokratikus Koalíció indítványával kapcsolatban azt mondta: aki vissza akarja adni a mandátumát, bármikor megteheti. Megjegyezte, ő senkitől sem kérdezte meg, tervezi-e ezt, miután azok a képviselők, akik ennek szükségességét fölvetették, nem jöttek el.

Az MTI információja szerint hét képviselő, a volt kormányfő mellett Molnár Csaba korábbi kancelláriaminiszter, Baracskai József, az MSZP Zala megyei elnöke, Ficsor Ádám egykori titokminiszter, Vadai Ágnes, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke, Varju László, a Demokratikus Koalíció igazgatója és Vitányi Iván, a Gyurcsány-platform alelnöke vállalta, hogy adott esetben kész visszaadni, illetve a párttagokra bízni mandátumát.

Vezető politikusaink - Tarlóstól Vonáig

Nézegess képeket!

Elolvasom

A pártelnök-frakcióvezető elmondta, a frakcióülést azért hívta össze, hogy Gyurcsány Ferenc a képviselőcsoport előtt ismételje meg javaslatát, és mondja a frakciótagok szemébe, hogy kinek a munkáját tartja gyengének. A volt kormányfő ugyanis azt sugallta, összefüggés van a frakció teljesítménye és aközött, hogy az MSZP támogatottsága nem nőtt az elveszített választás óta.

Mesterházy Attila a frakcióülésen felszólította a képviselőcsoport tagjait, hogy tartózkodjanak a belső viták nyilvánosság előtti megtárgyalásától. "Aki nyilvánosan támadja az MSZP-t, kárt okoz, és Orbán Viktor forgatókönyvét hajtja végre" - jelentette ki. Kitért arra is, véleménye szerint a volt kormányfő a csütörtöki 168 Órának adott interjújában nagyon keményen, mondhatni, megalázó hangnemben bírálta a szocialista pártot.

A pártelnök úgy fogalmazott: bár a Gyurcsány-platform retorikája Orbán-ellenesnek tűnik, emögött az is ott van, hogy újra és újra hadat üzennek az MSZP-nek. Kiemelte, hogy az MSZP megújítására vonatkozó javaslatokról a párt novemberi kongresszusa fog dönteni, a hatalmi megfontolásoknak, személyes ambícióknak azonban csak a jövő évi tisztújításkor jön el az ideje - tudósít az MTI.

Gyurcsány Ferencék sorsa az MSZP hétvégi választmányi ülésén is téma volt. A volt miniszterelnököt nem zárták ki ki a pártból, ellenben keményen bírálták. Hiller István korábbi pártelnök úgy vélekedett, csak idő kérdése, mikor távoznak a pártból Gyurcsányék.

Most Mesterházy nyert

Török Gábor politikai elemző blogjában a Gyurcsány-Mesterházy vitának végkifejletét - még a választmányi ülés előtt - sikereként értékelte. Török Gábor szerint Gyurcsány és Mesterházy konfliktusai eddig rendre a következő forgatókönyv alapján zajlottak: a volt kormányfő előállt egy béke- és formabontó javaslattal, mire a pártelnök egy puha és elkenő politikai választ adott, azaz a párt egységére hivatkozva nem vette fel az eléje dobott kesztyűt.

Magyar miniszterelnökök a rendszerváltás óta

Nézegess képeket!

Elolvasom

Gyurcsány egyértelműen a harcra várt, mert igazán csak ez vihette volna közelebb céljához, valójában azonban a pártelnöki kitérés sem volt neki annyira rossz: folyamatosan bizonyíthatta, hogy Mesterházy nem elég harcedzett, nincs meg benne a szükséges keménység és elszántság. Ha velem sem képes elbánni, hogyan győzhetné le Orbán Viktort - üzente a helyzettel.

Gyurcsány azonban az elemző szerint elszámította magát, talán azért, mert Mesterházy viselkedése megtévesztette. A pártelnök ugyanis - ez a mostani reakciójából világos - nem elfutni akart, csak kivárt.

- Várta a kedvező alkalmat, hogy akkor vegye fel a harcot, amikor a csatát türelmetlenül kívánó Gyurcsány túlzásba viszi a kihívást. Márpedig ez az alkalom most láthatóan eljött: a volt kormányfő olyan lépésre szánta el magát, amely egyrészt saját, párton belüli támogatóit is megosztotta, másrészt ahonnan a visszavonulás szinte lehetetlenné vált, azaz vagy-vagy kérdéssé vált a csata kimenetele. Gyurcsány feltehetően nem hitte, hogy Mesterházy ebbe az ügybe váratlanul beleáll, a volt kormányfő minden bizonnyal azzal számolt, hogy a várható ismételt elmismásolós válasz egy újabb szögnek jó lesz a pártelnöki koporsóban - vélekedik Török Gábor.

Magyar politikusok egykor és most

Nézegess képeket!

Elolvasom

Nem így történt - írja az elemző -, és ezzel Mesterházy Attila kétségtelenül meglepetést okozott. Tudatosabbnak és taktikusabbnak bizonyult Gyurcsánynál, és ma úgy tűnik, hogy ebben a küzdelemben ő éri el a célját: megvédi elnöki pozícióját, és komoly esélye nyílik arra, hogy egy számára kedvezőbb ügy kapcsán érje el Gyurcsányék távozását.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

- Mindezzel nem azt állítom, hogy a későbbiekben ne alakulhatna másképp kettejük sorsa, azt pedig különösen nem, hogy az egész ügy amúgy ne ártana az MSZP-nek. Könnyen lehet, hogy Gyurcsány és csapata a jövőben sikeresebb lesz majd Mesterházyéknál, és az sem elképzelhetetlen, hogy hosszabb távon a pártelnök pozícióját közvetve megingatja majd a mostani hatalomtechnikai siker. Ha azonban igazam van abban, hogy ebben a csatában mi volt a felek szándéka, akkor ma úgy tűnik, hogy a szocialista homokozóban ezúttal a pártelnök stratégiája érvényesült - szögezi le.

Unod már, hogy egymást marják a szocialisták?

Ezt is szeretjük