Ezt tedd, ha lerobban a kocsi: sokan nem tudják, hogyan szabályos vontatni

Mielőtt vontatni kezdesz, ezeket az alapvető szabályokat figyelembe kell venned.

Autóvontatás szabályai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha az autód váratlanul meghibásodik, és nincs lehetőséged autómentőt hívni, felmerülhet a kérdés: vontathatod-e egy másik autóval? Bár a legtöbb szakértő szerint a legbiztonságosabb megoldás egy tréler vagy autómentő, vannak helyzetek, amikor erre nincs lehetőség. Ha vontatásra kényszerülsz, fontos betartani a szabályokat, hogy elkerüld a baleseteket és a műszaki károkat.

Az autó vontatásának a szabályai

Vontatási kapacitás: minden járműnek meghatározott vontatási kapacitása van, amelyet nem szabad túllépni. A J. D. Power autósújság szerint például a Nissan Pathfinder SL 4WD legfeljebb 1587 kg-ot vontathat, míg a Pathfinder Rock Creek 4WD akár 2721 kg-ot is elbír. Ennek szerepelnie kell az autó kézikönyvében.

Autó vontatás szabályai
Fotó: Kinga Krzeminska / Getty Images Hungary

A vontatóautó súlya: ökölszabály, hogy a vontató járműnek mindig nehezebbnek kell lennie a vontatottnál, mivel a nagyobb súly biztosítja a stabilitást és a megfelelő fékteljesítményt. Máskülönben a helyzet csak még rosszabb lehet, például a vontató autónak leéghet a kuplungja is.

Vontatóhorog típusa: a horog terhelhetősége szintén meghatározó. A különböző osztályok eltérő vontatási súlyhatárokat szabnak meg. Például egy Class I horog legfeljebb 907 kg-ot bír, míg egy Class IV akár 4536 kg-ot is elhúzhat. Ezekre a kérdésekre jogsival illik tudni a választ – katt ide!

Fontos tudni, hogy a vontatott jármű kétkerék-hajtásos (2WD) vagy négykerék-hajtásos (4WD) rendszerrel rendelkezik. Ha kétkerék-hajtásos, akkor számít, hogy az első vagy a hátsó kerekek biztosítják a hajtást.

Ha a vontatott jármű elsőkerék-hajtásos (FWD), akkor a legjobb, ha úgy vontatsz, hogy a jármű első kerekét felemeled a földről vagy trélert használsz. Így elkerülheted a hajtáslánc alkatrészeinek túlzott kopását.

Ha viszont hátsókerék-hajtásos (RWD), akkor a hajtótengelyt le kell választani, akár egy kapcsolóval (ha van), akár manuálisan. Miután ezt megtetted, a sebességváltó típusától függően a vontatott járművet üresbe kell tenni, és el kell engedni a kéziféket (manuális váltó esetén), vagy fel kell oldani a hajtó tengelyt (automata váltó esetén). Ha nem vagy biztos benne, hogy mit kell tenned, nézd meg a jármű használati útmutatóját a részletes utasításokért.

Automata váltós autónál maga a kocsi lelke, a váltó mehet tönkre helytelen vontatás esetén. Az automata váltós autóknál fontos, hogy üresbe (N) tedd a váltót, hogy a kerekek ne forogjanak, és ne terheljék meg a váltót. A vontatás során ne hagyd behúzva a kéziféket, mert az megakadályozza a kerekek mozgását, és károsíthatja a fékrendszert. Néhány automata váltós autó esetén szükséges, hogy a hajtástengelyt manuálisan válaszd le, vagy egy kapcsolóval oldd fel. Ha nem tudod, hogy a saját autódban van-e ilyen lehetőség, mindenképpen keresd meg a kézikönyvet.

Automata váltós autót általában csak kis távolságra szabad vontatni, maximum 80 kilométerre, mivel a váltóban lévő olaj nem áramlik, ami miatt hosszú távú vontatás károsíthatja a rendszert. Ha nagyobb távolságról van szó, érdemes trélert használni, ami az egész járművel felemeli.

Mielőtt megvennéd az autót, ellenőrizd le a legnagyobb kárkalkulációs adatbázisban!

Pár percen belül megtudhatod a gyári felszereltséget, az átlagos kínálati árat és a kártörténeti adatokat!

Vontatási módszerek

Többféle vontatási módszer létezik, de nem mindegyik egyformán biztonságos. Jó tudni, hogyha az autó kormányszerkezete romlott el, akkor azt csak emelve szabad vontatni! Fék nélküli járművet soha nem szabad vontatni, és akkor is tilos, ha nincs elakadásjelző, irányjelző fény vagy valamilyen világítás.

Vontatás kötéllel vagy lánccal: csak végső esetben ajánlott, kis távolságokon és alacsony sebességnél. A kötélnek vagy láncnak megfelelő erősségűnek kell lennie, és kerülni kell a hirtelen fékezéseket, mert a vontatott autó könnyen belecsúszhat az előtte haladóba.

Vontatás autószállító trélerrel: a legbiztonságosabb megoldás, mivel ilyenkor a vontatott autó teljes egészében a tréleren helyezkedik el, csökkentve a mechanikai károsodás kockázatát.

Vontatás vonórúddal: ez a nagy teherbírású rúd a vontatott jármű elejét stabilan rögzíti a vontatóhoz. Használatakor a hátsó jármű mozgása egyenletesebb, de fokozott figyelmet igényel a kanyarodásnál.

Autó vontatás szabályai 1
Fotó: mikroman6 / Getty Images Hungary

Vontatás nyerges kapcsoló-vontató berendezéssel (Dolly): A vontatott autó első kerekeit emeli meg, így csökkenti a meghajtásra ható terhelést. Ez különösen elsőkerék-meghajtású autóknál előnyös.

A helytelen vontatás

Ha nem a megfelelő módszert alkalmazod, az komoly műszaki károkat okozhat a vontatott autó hajtásláncában. Automata váltós vagy összkerékhajtású járművek esetében a helytelen vontatás súlyos károkat eredményezhet, például a sebességváltó meghibásodását.

Mindig ellenőrizd az autód kézikönyvét, hogy milyen módon szabad vontatni, és ha bizonytalan vagy, inkább hívj szakembert!

Meglepő dolog derült ki a traffipaxokról: minden magyar autóst érint

Ezt sok autós nem tudja a traffipaxokról.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük