Két évig sötétség uralkodott a Földön - Óriási katasztrófát okozott az aszteroida

Ez az aszteroida olyan természeti csapást mért, ami a dínók kihalásához vezetett.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tudomány álláspontja szerint a dinoszauruszok kihalását az a 66 millió éve becsapódott aszteroida idézte elő, mely, mint az egy új, számítógépes modellezés szerint kiderült, két évre sötétségbe boríthatta a Földet.

Ha a dínók kihalásának okát keressük, nem egyszerűen arról volt tehát szó, hogy az aszteroida földrengéseket, cunamit, vulkánkitöréseket idézett elő. Az aszteroida ennél is nagyobb természeti katasztrófával söpörte el örökre a Föld színéről a robusztus állatokat, óriási természeti katasztrófát előidézve.

Sötétségbe borult a Föld

Tudósok elkészítették a becsapódás számítógépes modelljét. Megállapították, hogy az aszteroida becsapódása után visszahulló forró kőzetek hatalmas kiterjedésű erdőtüzeket idéztek elő, melyek miatt 15 milliárd tonna korom képződött, ami egyszerűen blokkolta a napfény eljutását a földig. Körülbelül két év volt, mire ez a szennyeződés oszlani kezdett, addig azonban természeti katasztrófa következett be.

A kutatók szerint olyan lehetett a fény két esztendőn át, mint egy holdfényes éjszakán. A földre boruló sötétség végzetes láncolatot indított el, és elpusztult a bolygó élővilágának 75%-a, még a víz alatti élővilágé is, hiszen a tenger táplálékláncának alapját, a fitoplanktonokat a fény hiánya akadályozta a fotoszintézisben. A fitoplanktonokkal táplálkozó állatok így nem leltek elég élelemre, ahogy azok a ragadozók sem, melyek velük táplálkoztak. A növényevő állatoknak a fény hiányától hanyatló növényvilág ritkulása, a ragadozóknak az ő pusztulásuk jelentette a véget.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A földrengésekhez, cunamikhoz, óriási kiterjedésű tüzekhez és vulkánkitörésekhez ráadásul még körülbelül 50 fokos hőség is járult, ami tovább fokozta a katasztrófát. Mindemellett a rengeteg felszálló füst károsította az ózonréteget, és a káros UV-sugárzás mértéke megnőtt.

A kutatók szerint a modell nem csupán érdekes információkkal szolgált a dínók kihalásáról, de azt is megmutatta, hogy egy hasonló aszteroida-becsapódás, illetve nukleáris katasztrófa esetén mi történne a Föld élővilágával, beleértve minket, embereket is.

Ezt is szeretjük