Évtizedek óta ártatlanul a rács mögött
Az elmúlt évtizedekben több nő is börtönbe került hamis vádak alapján, az egész világ döbbenetére.
Egy friss tanulmány szerint csak az USA-ban jelenleg 250-re tehető azon bűnesetek száma, melyekben a valós bűnös helyett egy ártatlan ember ül börtönben. A katonai diktatúrákban és egyes országokban demokratikus törvények híján ez a szám akár a többszöröse is lehet az említettnek. A szakértők szerint a megdöbbentő esetek azóta szaporodtak meg, hogy az egyre fejlettebb DNS-tesztek ma már egyértelműen kimutatják a rendőrség 10-20 évvel ezelőtti tévedéseit. Az ártatlanul megvádolt és évekre elítélt raboknak, közöttük sok nőnek sajnos még a DNS-teszt sem segített.
Hamis bizonyítékokkal, hajmeresztő indokokkal kerültek rács mögé, évtizedekig ültek, és ülnek még ma is börtönben ártatlanul. Egyeseket harcos politikai nézeteikért, másokat el nem követett bűntettek miatt zártak be, igazságukért és szabadságukért való szívszorító küzdelmük mindenki számára példaértékű.
A burmai demokrácia élharcosa: Ang Szán Szu Csí
A 65 éves burmai politikusnő az 1980-as évek óta harcol hazája demokratikus átalakulásáért, melyet az uralkodó katonai vezetés minden eszközzel igyekszik megakadályozni. A visszaélésekről és zavargásokról híres Burmában, mai nevén Mianmarban évtizedek óta folyik a küzdelem az értelmiségiekből álló ellenzék és a korlátlan hatalmú katonai kormány között. A politikus családból származó Ang Szán Szu Csí is fiatalon, még egyetemi évei alatt csatlakozott az ellenzéki csoporthoz. Szavakkal és tettekkel lépett fel a diktatúra ellen, a békés demonstrációk azonban kivétel nélkül véres megtorlásba fulladtak.
Miután Nemzeti Liga a Demokráciáért néven pártot alakított, minden lépését fenyegetések és letartóztatások kísérték, ő azonban nem hátrált meg, és megnyerte az 1990-es választásokat. A katonai vezetés azonban nem ismerte el az asszony győzelmét. Mivel a politikusnő nem volt hajlandó visszalépni, a kormány letartóztatta, és házi őrizetbe vetette.
Ang Szán Szu Csí azóta, vagyis immár 20 éve folyamatosan hol házi őrizetben, hol börtönben van. Az Európai Parlament, az ENSZ és az USA is többször felszólalt már a politikusnő védelmében, 1991-ben Nobel-békedíjjal, 2000-ben a legmagasabb amerikai kitüntetéssel, a Szabadság Elnöki Medáljával tisztelegtek előtte. Hiába azonban a nemzetközi közbenjárás, a mianmari katonai diktatúra megdönthetetlen. A rendkívüli asszony azonban fogolyként is aktív: petíciókat ír és publikál, ideiglenes szabadon bocsátásakor beszédet tart, és vezetőkkel tárgyal. Legutóbb 2009 májusában történt fejlemény ügyében, Szu Csí házi őrizetét ismét börtönre módosították. Hívei szerint a lépés nem titkolt célja az, hogy a politikusnőt távol tartsák a 2010-es választásoktól.
Ang Szán Szu Csí népszerűsége a tiltás ellenére évről évre nő, küzdelme hazájában és a világon is komoly támogatásra talált. A U2 frontembere, Bono például Walk On című dalával állt mellé, több világhírű művész pedig a Freedom & Art című könyvvel kampányol a politikusnő szabadságáért.
Nyaralásból rémálom: Schapelle Corbyt 20 évre ítélték
A 32 éves ausztrál Schapelle Corby kálváriája immár öt éve szerepel folyamatosan a hírekben, de a hamis vádakkal börtönbüntetésre ítélt nő ügye a nemzetközi közbenjárás ellenére sem mozdult egy tapodtat sem. Az egyszerű eladólány 2005. május 27-én egy rövid nyaralásra érkezett Balira, de az indonéz hatóságok letartóztatták négy kiló cannabis birtoklása miatt, melyet a nő utazótáskájában találtak meg. Corby a kezdetektől fogva tagadta a vádakat, de bizonyítékok hiányában nem tudta igazolni, hogy a kábítószert valaki más rejtette a poggyászába.
A tárgyalás hosszú hónapjai alatt több hibára is fény derült, de az indonéz törvénykezés egyszerűen elsiklott a vérlázító hiányosságok felett. Kiderült például, hogy a reptéri kamerák semmit sem rögzítettek, mert nem is működtek, sőt, a kábítószert le sem mérték, mennyiségét csak megsaccolták. Az ujjlenyomatokat nem vizsgálták, ahogy azt sem, hogy ki nyúlhatott a Brisbane-Sydney-Bali repülőúton érkezett poggyászhoz.
Schapelle és ügyvédje évekig küzdöttek, az ausztrál külügyminisztertől kezdve az indonéz elnökig mindenkinek kérvényt írtak. Hazája azonban hiába vette fel a diplomáciai kapcsolatot Balival, az indonézek sem a rabcserébe, sem a kiadatásba nem mentek bele. Az idegőrlő harcba belefáradt Corby a börtönben súlyos depresszióba esett, és kórházba került. Alkut azonban nem kötött, még a kétségbeesés legmélyebb bugyraiban is kitartott ártatlansága mellett. A bíróság végül 20 év börtönre ítélte a szerencsétlen nőt, vagyis legkorábban 2024-ben szabadulhat.
Schapelle a börtönben könyvet írt történetéről, hogy ezzel hívja fel a világ figyelmét saját és sorstársai megrázó esetére. Az ausztrál diplomaták és ügyvédje sem adta fel, újabb kérvényeket nyújtottak be.
Két évtizede vár a halálsoron: Debra Jean Milke
Az arizonai Debra Jean Milke-t 1989. december 3-án vette őrizetbe a rendőrség azt állítva, hogy a fiatalasszony megölte négyéves kisfiát, Christophert. A fiú eltűnését maga Debra jelentette be, amikor lakótársa, Jim Steyers már jó ideje nem ért haza a kicsivel a közeli Mikulás-ünnepségről. A kétségbeesett anya a keresztszülőknél várta a híreket fiáról, amikor megjelentek nála az egyenruhások, és minden magyarázat nélkül letartóztatták. Mint később kiderült, Steyers és ismerőse, Roger Scott vádolta meg az anyát, úgy állítva be az esetet, mintha a kisfiú kivégzését kifejezetten Debra parancsára hajtották volna végre. A két férfi vezette el a rendőröket a gyermek holttestéhez, de a tettet előbb egymásra, majd Debrára kenték. Indítéknak a kisfiú 5000 dolláros biztosítását nevezték meg. A nőt még aznap ki is hallgatta egy nyomozó, aki a szobából kijőve azt állította, az asszony részletes vallomást tett. Az anya tagadta, hogy bármit is beismert volna, a nyomozó szavait azonban mindenki szentírásnak vette. Összeesküvést gyanítva Debra maga vállalta az újabb kihallgatásokat, remélve, hogy ezzel véget vethet a rémálomnak, és tisztázhatja magát. A tárgyalás alatt, aki élt és mozgott, felszólalt, de a város presztízskérdést csinált az ügyből, az asszony ellen valódi hadjárat folyt.
A tárgyalás végül 1991-ben zárult le, melyen a bíróság bűnösnek találta Debrát a gyilkosságban, és halálbüntetésre ítélték, valódi bizonyíték hiányában is. A 46 éves asszony 20 éve vár ártatlanul a halálsoron, kivégzésére ugyanis a tiltakozások miatt szerencsére nem került sor.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Debra életében hamarosan talán pozitív fordulat várható, mivel ügyét felkarolta Alex Kosinski bíró, aki új tárgyalást kért sorozatos jogsértés miatt. Az ártatlan nő többek között a legalapvetőbb, hallgatáshoz való jogával sem élhetett.
Fotók: scrapetv.com, abc.net.au, community.azstarnet.com
OLVASD EL EZT IS!
- kultúra
- film
Dokumentumfilmek, melyek felnyitották a világ szemét
- éhség
- érdekességek a világból