Normális, ha arcokat látsz élettelen tárgyakon? A pareidolia jelenségét sokan tapasztalják

Az emberi fejlődés során evoluciós előnyöket is jelentett ez a fejlett készség.

Arcok élettelen tárgyakon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Azt, amikor különböző formák, élettelen tárgyak úgy tűnnek, mintha konkrét mintázatba rendeződve arccal rendelkeznének, a tudomány pareidoliának hívja.

Ilyenkor az agy a véletlenszerű ingereket, érkezzenek azok bármilyen formában, konkrét mintázatként érzékeli, és eszerint reagál rájuk. 

Miért lát az agy arcokat élettelen tárgyakon?

Az arc alapvető mintázata, amit leginkább két szem és egy száj meglétéből áll, már elég ahhoz, hogy sok emberből reakciót, téves érzékelést váltson ki, de mi állhat ennek a hátterében?

A jelenés rendkívül gyakori, érzékelése az egyéntől és nem a környezettől függ. Még kozmológiai vizsgálódások során is előfordul, de legismertebb példái közé tartoznak a különböző Jézus-arcok is, amik a legkülönbözőbb helyekről tekinthetnek vissza.

GettyImages-859924098
Fotó: TacioPhilip / Getty Images Hungary

Az agy érzékeny szemekből és szájból álló mintázatok felismerésére, a közösségben létezés alapvető feltétele, hogy felismerje az arcokat, és az azokon megjelenő érzelmeket megfelelően tudja értelmezni. Így az, hogy az emberek tekintetét vonzzák az olyan mintázatok,   amik arcra emlékeztetnek, teljesen természetes. 

Nem csak az ember az, akit megtévesztenek hasonlóan illuzórikus jelenések, egy 2017-es kutatás során rézuszmajmokon végeztek kísérleteket, amik szintén reagáltak élettelen, de arcot imitáló tárgyakra, jelenségekre. Egy újabb tanulmány viszont már azt is vizsgálja, hogy a pareidolia aktivál-e olyan területeket és mechanizmusokat az agyban, amik feladata a szociális információk feldolgozása. 

E célból 60 résztvevő közreműködésével végeztek kísérletet, amikor a pareidoliát kiváltó tárgyak tekintetnek tűnő mintázatait kicsit balra tolták el, hogy a kísérlet alanyai is úgy érzékeljék, inkább a bal oldalukat bámulják. Az ismételt megfigyelések közben azonban további képzetek jönnek létre, miszerint az arcba rendeződő mintázatok "tekintete" lassan jobbra tolódik, amit a tudomány szenzoros adaptációként fog meg.  

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Evolúciós előny

Evolúciós előny, ha valaki helyesen értelmezi az érzelmeket, felismeri az arcokat. Elengedhetetlen szociális képesség, korábban például a ragadozók felismerése szempontjából volt érdekes. Jobb, ha valaki több arcot realizál a kelleténél, mint kevesebbet.

A tekintet irányához való alkalmazkodásról úgy vélik, hogy a neurológiai mechanizmusok rugalmasságáról árulkodik. A kutatók feltételezik, hogy az arcpareidolia túlmutat az egyszerű kognitív vagy memorikus hatásokon, és olyan magasabb rendű érzékelési mechanizmusok információfeldolgozásáról ad bizonyítékot, amik általában érzelmek leolvasását végzik. 

(Képek: Getty Images)

Arcok jelentek meg a padlón egy házban: máig sem tudják, mi okozta a rejtélyes jelenséget

Különös jelenség kezdődött 1971-ben a spanyolországi Bélmez de la Moraleda településen. Az egyik ház lakója arcokat fedezett fel a padlóján, amik a semmiből tűntek fel. Az akkor 52 éves María Gómez Cámara szólt férjének, Juan Pereirának a foltokról. A férfi később fiuk, Miguel segítségével feltörte a padlót, és új járólapokat fektettek le.

Arcok jelentek meg a padlón egy házban: máig sem tudják, mi okozta a rejtélyes jelenséget

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük