A magunk örömére vagy tetszeni vágyásból, igényességből vagy egyszerű rutinból, de nap nap után teszünk azért, hogy jól nézzünk ki. A szépségért azonban nem feltétlenül kell megszenvedni, elég, ha jól tudunk úszni.
Görögországban, Ciprus dél-nyugati oldalán, Paphos városa közelében van ugyanis sziklacsoport, mely - tréfát félretéve - legendája szerint múlhatatlan szépséget ígér annak, aki háromszor körbeússza. Ez még nem minden: úgy mondják, ha párok ússzák körbe ugyanennyiszer, szerelmük örökké fog tartani.
Aphrodité sziklája
Aphrodité sziklájához bárki ellátogathat, aki görög földre utazik. A hozzá fűződő történet szerint itt született, itt emelkedett ki a vízből a szépség és a szerelem istennője időszámításunk előtt 1200-ban. Az istennő akkor jött világra, amikor Kronosz kasztrálta Uranoszt. A tenger ekkor habos hullámzásban tört ki, és egy kagylóhéjon kiemelkedett Aphrodité.

Botticelli: Vénusz születése.
Sokak számára ismerős lehet a jelenet, és nem is tévednek: a kagylóhéjon kiemelkedő Vénuszt örökíti meg Botticelli is Vénusz születése című képén. Vénusz ugyanis Aphroditéval egyenlő a rómaiaknál.
Zeusz hegye és Herkules oszlopai is látványosak
Görögország mesés, és nemcsak földrajzi, történelmi szépségei miatt, hanem szó szerint értve is: isteneik köré font történeteik, mitológiájuk páratlanul színes és gazdag. Ha pedig ez a kettő találkozik, szárnyra kap a fantázia. A következő képeken képzeletbeli sétát teszünk a festői szépségű ország nevezetes helyein, melyekhez istenek születésének történetei fűződnek.

Nemcsak Aphrodité születése kötődik ide: a szikla eredeti neve A görög sziklája, azaz Petra Tou Romiou, mivel egy másik legenda szerint ezen a helyen állta útját a szaracénoknak a bizánci hős, Digenis Akritas.
Fotó: Satilda / Getty Images Hungary

A görög mitológiában a hatalmas Olümposz több okból is jelentős. Héphaisztosz isten szülőhelye, akit a mitológia szerint az anyja, Héra ijedtében a tengerbe vetett, mert csúnyának találta. A tengeri istennők segítették a szárazföldre, és tanították őt munkára, valamint a tűzzel bánni.
Fotó: bfk92 / Getty Images Hungary

Az Olümposz másért is jelentős a görög mitológiában: csúcsát tartották az istenek örök lakhelyének, illetve Gaia gyermekeiének, a titánokénak is. A legnagyobb titán, Kronosz trónjának ugyancsak nevezik a hegyet.
Fotó: spastonov / Getty Images Hungary

Zeusz szülőhelye Kréta szigete, azon belül is az Ida-hegység barlangja a görög mitológiában. Zeusz a görög mitológiában a főisten.

Számosz az a hely a görög mitológia szerint, ahol Héra istennő született. Héra Zeusz felesége, a házasság, a család és a gyermekszületés istennője.
Fotó: Charalambos Andronos / Getty Images Hungary

Délosz szigetén született meg Apollón és Artemisz, Létó istennő ikrei. Artemisz a hold és a vadászat, Apollón a nap és a fény istennője, valamint az élet védelmezője. Utóbbi a mitológia szerint kicsapongó életet élt, és nevéhez fűződik a Delphoi jósda megalapítása.
Fotó: katarinochka / Getty Images Hungary

Peloponész Zeusz fiának, Hermésznek a szülőhelye, aki az istenek hírnöke, a kereskedők istene és az utak védnöke is. Hermész a hegymászók védelmezője is.

Ráadásként egy hely, mely nem szülőhely, hanem szerelmi fészek a görög mitológia szerint. Paxost Poszeidón, a tenger istene hozta létre szigonyával, mert egy nyugalmas helyre vágyott, ahová feleségével elvonulhat. A barlangokkal tarkított hely valóban kiválóan alkalmasnak tűnik a romantikázásra.