Annyi férjük lehet, ahányat akarnak
A mosuo törzs a világ egyik utolsó nők uralta társadalma. Ismerd meg, szerintük hogy kell kezelni a férfiakat.
Az emberiség történetében évezredek óta a patriarchális társadalmak dominálnak, a férfiak körül forog a Nap, a Hold, az egész világ. Azonban létezik az ellenállóknak egy népes csoportja - Kínában, a Himalája közelében élő mosuo törzs nőtagjai ugyanis nem hagyták magukat, és ma is úgy kezelik a férfiakat, mint a gyerekeket, akikre jobb semmit sem bízni.
Ahol a nagyi az úr
A mosuók kultúrájában a gyermekek az anya nevét kapják, a vagyon nőágon öröklődik. A kicsik futó kalandokból fogannak. A szerelem egyszerű: a nő kiválasztja a neki tetsző férfit, aki esténként meglátogatja, majd néhány forró és termékeny éjszaka után távozik, a lány otthonában pedig felnevelik a születendő utódot.
A férfiak anyjuk szoknyája mellett maradnak egy életen át, esetleg besegítenek nővéreik gyermekeinek nevelésében. Nem létezik a féltékenység, a megcsalás, a válás, a veszekedés. Az elköteleződés igénye ritka, bár létezik: a bevállalós párok úgynevezett sétáló házasságra lépnek egymással.
Ez egy jelképes szövetség, bármikor felbontható, ha a nőnek úgy tartja kedve. A mosuók a vér általi kötelékben hisznek, nem a szerelmen alapuló házasság intézményében. Ez sok előnnyel járhat, jellemzően harmonikusabb és konfliktusoktól mentes a családi élet.
A három- vagy négygenerációs otthonok élén mindig a legerősebb asszony áll, aki bölcsességével és erejével képes összetartani és irányítani rokonai életét. Komoly felelősség ez, megbecsült státusz a mosuo törzsben.
A nők itt is keményen dolgoznak
A matriarchális berendezkedésnek megvannak az előnyei és a hátrányai is. Bár a kalapot a nők hordják, a munka jelentős része is rájuk hárul. A férfiak 40 éves koruk körül kezdenek el dolgozni, amikor a mosuók szerint végre felnőnek. Az aktív asszonyok tűzifát gyűjtenek, irányítják a rizsvetést, ökrökkel szántanak, disznót vágnak. A nők járnak halászni is, a törzs lakhelyéhez közeli Lugu-tónál pedig ehető vízinövényeket gyűjtenek a háziállatoknak. Mindeközben gyermeket szülnek, háztartást vezetnek, a férfiakkal pedig mit sem törődnek.
Reinkarnálódó családtagok
A mosuók érdekes hagyományaikkal is a család szentségét és felbonthatatlanságát erősítik. Minden házban kiemelt helyet foglal el a matriarcha szobája. Ebben a helyiségben található egy kő, mely az ősök szellemét őrzi. A követ tűz melegíti - ha kialszik, az a család hanyatlását jelenti, ha folyamatosan ég, bőség és gazdagság vár a lakókra.
Az otthon másik fontos része a gondosan tisztán tartott buddhista szentély, ahol a családtagok vallásukat gyakorolják. A mosuók úgy tartják, hogy az elhunyt ősök az újszülöttekben reinkarnálódnak. A felnőtté avatási szertartáson, melyre 13 éves korban kerül sor, a lányok megöröklik a bennük reinkarnálódó rokon legszebb ruháit és ékszereit, felveszik annak nevét, ezzel is erősítve a kapcsolatot kettőjük között.
A törzs élete napjainkban
A mosuo emberek egészen az elmúlt évtizedekig elszigetelve éltek, mióta azonban a turisták felfedezték különös világukat, egyre inkább kapcsolódnak a külvilághoz. Dramatizált szokásaikat szívesen bemutatják a kíváncsi látogatóknak.
Kérdés azonban, hogy a jövőben hogyan befolyásolja majd életüket és kultúrájukat az egy gyermeket engedélyező kínai rendelet, illetve, hogy képesek-e megőrizni az egyre inkább beszivárgó nyugati hatások ellenére is a szabad szerelmen és a női bölcsességen alapuló társadalmukat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Képek: commons.wikimedia.org, Nvvchar.
OLVASD EL EZT IS!
- férfi
- sziget