Az angyalok a Bibliában nem éppen jóságos puttók: egészen borzalmas is van köztük

Isten kísérői rendkívül ijesztő külsőt is ölthetnek.

Angyalok a Bibliában
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az angyalokat gyakran Isten hírnökeiként, kísérőiként írják le, de a bibliai értelemben vett angyalok néha egészen másképp néznek ki, mint ahogy azt várnánk.

A jelenkorban sztenderdizált módon, szinte teljesen emberi külsővel, tollas szárnyakkal és ragyogó glóriával ábrázolják őket. Bár a keresztény Szentírásban valóban előfordul néhány emberhez hasonló, számos típus egészen borzalmas külsővel rendelkezik.

Az angyalok a Bibliában nem éppen jóságos puttók

Egy gyors Google-keresés a „bibliailag pontos angyalok” kifejezésre több száz találatot ad olyan túlvilági, furcsa, esetenként ijesztő, többszemű lényekről, amelyek valóban a Bibliában szerepelnek. És ez csak néhány példa a Szentírásból: a „tüzesek” néven ismert hatszárnyú szeráfoktól kezdve a négyarcú kerubokig egészen másképp néznek ki, mint amit a modern, vallásos festményeken látunk. 

GettyImages-166414186
Fotó: duncan1890 / Getty Images Hungary

Az első konkrét angyal a Bibliában az Ószövetség korai szakaszában, a Teremtés könyvében jelenik meg. Az Édenkert előtt - ahol a Biblia szerint az első férfi és nő, Ádám és Éva élt, mielőtt Isten elűzte őket, mert tiltott gyümölcsöt ettek - egy angyal őrizte a kert bejáratát. Ennek az angyalnak tüzes, örökké forgó kardja volt. Ebből rögtön világossá válik, hogy az angyalt nem szelíd, vigasztaló alakként, hanem egy ádáz őrzőként ábrázolják. 

Később szintén az Ószövetségben, Ezékiel könyvében bukkan fel a varázslatos lény. Ezékiel héber próféta leírása szerint Isten egy „Lapis lazuli trónon” jelent meg neki, deréktól lefelé mintha izzó fém lenne, és ragyogó anyag vette körül. De nem Isten volt az egyetlen égi lény, akit Ezékiel látott ebben a látomásban. A próféta négy olyan élőlényről adott leírást, amelyeknek külsőre ember alakjuk volt, de mindegyiküknek négy arca és négy szárnya volt. Lábaikat a borjú lábához hasonlította, amik úgy csillogtak, mint az „égetett bronz”. 

Az angyalok hierarchiája 

Ezékiel szerint a négy arc közül csak az egyik tűnt embernek, míg a többi ökörhöz, oroszlánhoz és sashoz hasonított. Az élőlények mellett óriási kerekek álltak, amelyek úgy néztek ki, mint sok egymásba fonódó kerék, tucatnyi szemmel. Ez a változatosság egyáltalán nem meglepő, hisz a Biblia az angyalok kilenc alfaját különbözteti meg, amelyek meghatározott hierarchia szerint állnak egymás után. Az Ezékiel által látott angyalok, a kerubok és az ophanimok történetesen a legmagasabb kasztba sorolhatók, és bevallottan ők a legfurcsábbak is. 

GettyImages-843165966
Fotó: Zu_09 / Getty Images Hungary

Kerubok

Az Ószövetség és a Jelenések könyve tehát olyan leírásokat ad az angyalokról, amelyek ellentétesek az emberek által ismerttől. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy az angyalok ábrázolása a keresztény művészetben és médiában az elmúlt évek alatt egyre emberibbé vált. Nagyon jó példák erre a kerubok, akiket egy 1946-ban megjelent keresztény folyóiratban pufók, aranyos kisbabákként ábrázoltak. Pedig a valóság az, hogy a kerubok az Ezékiel által látott négyfejű angyalok, és egykor maga az ördög is ebbe a kategóriába tartozott, mielőtt bukott angyallá vált. 

Szeráfok és Trónusok

A szeráfok, akiket „tüzesekként” emlegetnek, hat szárnnyal rendelkeznek, melyek közül négyet arra használnak, hogy szerénységük jeléül eltakarják magukat Isten előtt, kettőt pedig arra, hogy repüljenek. Az ophanim (más néven trónusok) pedig azok az angyalok, akiket óriási, izzó kerekekben lévő kerekekként írnak le, amelyek testén mindenütt szemgolyók vannak.

GettyImages-150373860
Fotó: Jorisvo / Getty Images Hungary

Ennek a három szellemi lénynek mindegyike a bibliai angyalok legfelsőbb kasztjából származik. Alattuk az uralkodók, az erényesek és a hatalmasságok vannak. Ez a típus kezd emberibb külsőt ölteni, valószínűleg azért, mert ők töltik a legtöbb időt a Földön, míg a kerubok, szeráfok és trónusok tartják Isten mennyei trónusát. 

Olvass tovább! 8 bibliai helyszín, ami máig létezik

Akadnak olyan, ma is létező és látogatható helyszínek a világon, amelyek a Biblia Új- és Ószövetségében meghatározó szereppel bírnak. A zsidó és a keresztény vallás zarándokhelyeit évről évre tömegek keresik fel.

8 bibliai helyszín, ami máig létezik: nézd meg képeken, milyenek napjainkban

Nézegess képeket!

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük