Így keltették életre Angkor Wat láthatatlan festményeit: évszázadokon át senki sem láthatta őket
Angkor Wat falain réges-rég nem látszódtak a képek, de egy különleges technológia megmutatta őket.
A kambodzsai Angkor Wat a világ legnagyobb alapterületű, több mint 1626 négyzetkilométeres vallásos komplexuma.
Bár a vírus előtti időkben turisták milliói látogatták évente, megtekintői még a legnagyobb alaposság mellett sem szemlélhették meg teljes valójában: a falára festett képeket ugyanis láthatatlanná varázsolta az idő. Hála egy szemfüles kutatónak és a modern technológiának, ma már ezek a festmények is megcsodálhatók a róluk készült speciális felvételeken.
Így mutatták meg ismét a láthatatlan képeket
A 12. századi hindu, majd buddhista komplexum falain mintegy kétszáz, szabad szemmel nem látható festmény rejtőzött évszázadokon át. Ezek közül némelyik a 15., illetve 16. századból való, ám a legtöbb a korai időkből, Angkor Wat létesítésének korából való.
Az, hogy a láthatatlanná vált képeket mégis felfedezhették, Noel Hidalgo Tannek, az Ausztrál Nemzeti Egyetem sziklarajzkutatójának köszönhető, aki 2010-ben véletlenül figyelt fel egy-egy apró, még látható festéknyomra a falakon.
Miután egyre több piros színű pigmentet talált, készített néhány fotót a kőfelületekről, hogy később szakszerű vizsgálatnak vethesse alá őket, és kideríthesse, hogy képek maradványairól van-e szó. A speciális, barlangrajzok felderítésére is szolgáló technológia alkalmazásával ámulatba ejtő festmények tárultak a szeme elé: oroszlánok, elefántok, a hindu majomisten, Hanumán alakja, hajók és épületek képei rajzolódtak ki a felvételeken. Angkor Wat legmagasabban elhelyezkedő kamrájának falain, a Bakan nevű központi toronyban hagyományos angkori hangszerek, például gongok, xilofonok, fúvósok szabad szem számára észlelhetetlenné lett rajzai is szerepelnek. Ugyanitt - feltehetően - templomok között ügető lovasok képeire is bukkantak.
- A legrészletesebb festmények közül néhány a templom tetején van, és szó szerint turisták ezrei sétáltak el mellettük nap mint nap - nyilatkozta a láthatatlanná vált képek kapcsán Tan a Scientific American nevű online tudományos lapnak.
Christopher Pottier archeológus szerint egyáltalán nem meglepő, hogy rejtőzködő képekre találtak Angkor Wat falain, hiszen már a felfedezés előtti 15 év során is kerültek elő festéknyomok, csupán nem tanulmányozták azokat alaposabban.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Angkor Wat rövid története
Angkor Wat építését a mítosz szerint Indra isten parancsára, i. sz. 1113-ban kezdték el, és 1150-ben fejezték be. Visnu tiszteletére készült Szurjavarmán király uralkodása idején azzal a céllal, hogy az Angkor birodalom központja legyen. A kezdetben hindu létesítményt Dzsajavarmán király uralkodása alatt alakították át buddhistává. Ekkor számos hindu szobrot cseréltek az új vallás jelképeire. A 16. század után Angkor Wat csaknem magára maradt, ám soha nem teljesen: 14 darab 17. századi feljegyzés szerint a környékét helyiek és japán zarándokok is lakták akkoriban.
A 19. században, 1860-ban Angkor Wat újfent figyelmet kapott. Ekkor egy francia felfedező, Henri Mouhot kezdte népszerűsíteni. Francia védelem alá került. 1885-ben komolyabban is foglalkozni kezdtek történelmével, 1898-ban pedig lépéseket tettek az ősi emlék állapotának megőrzéséért. Angkor Wat 1992 óta az UNESCO világörökség része.
Rejtélyes üzenet Michelangelótól
A misztikus falfestmények apropóján ajánljuk figyelmedbe a Sixtus-kápolna freskóját: készítője, Michelangelo titkos üzenetet kódolt a freskóba.
Így üzent a jövőnek Michelangelo? Titkos kódot rejthetett a Sixtus-kápolna freskójába
Nézegess képeket!
Elolvasom(Borító- és ajánlókép: Getty Images.)