Megint közbeszólt az Alkotmánybíróság: a törvény elbukott
Úgy tűnik, a kormány és az Alkotmánybíróság mostanában nincsenek egy hullámhosszon.
Az Alkotmánybíróság kedden visszaható hatállyal megsemmisítette az egyházi törvény több rendelkezését, amely az egyházak parlament általi elismerésének eljárására vonatkozik - tudatta a testület közleményben az MTI-vel.
A határozatban a testület hangsúlyozza, hogy a nem vallási tevékenységet végző szervezetek kiszűrésére, a törvénysértésekkel szemben az Országgyűlésnek lehetősége van hatékonyabb jogi eszközöket alkotni.
Az AB és a kormány
Az egyházügyi törvény sorsa nem egyedi, és az sem újdonság, hogy az Alkotmánybíróság nem ért egyet a kormánnyal. Íme, az utóbbi bő két év törvényei, amelyeket a testület megbuktatott.
Különadó
Egyhangú döntésben ítélte alkotmányellenesnek az Alkotmánybíróság a 98%-os, két hónapon túli végkielégítésekre és egyéb juttatásokra kivetett különadót. A 2010 nyarán elfogadott törvény szerint október 31-ig kellett volna befizetni a különadót minden, 2010. január 1-jétől, állami forrásból származó, munkavégzésre irányuló jogviszony megszűnésével szerzett jövedelem 2 millió forint feletti része után - írja az Origo.
Az AB szerint a törvény az alanyi jogon járó jövedelmekre is kihatott volna. A kormány válasza erre az AB jogkörének szűkítése volt.
Indoklás nélküli elbocsátások
Az AB 2011 elején nyilvánította alkotmányellenesnek azt a két törvényt, amely lehetővé tette volna a kormány- és köztisztviselők indoklás nélküli kirúgását. Úgy gondolták, a felmentési szabályok könnyítése még belefér, de a törvény ezen rendelkezése alapjogokat sért. A kormány tudomásul vette a döntést.
Médiatörvény, büntetőeljárási törvény, egyháztörvény
2011 decemberében az AB a büntetőeljárásra vonatkozó törvény és a médiáról szóló új jogszabályok egy részét alkotmányellenesnek minősítette, valamint megsemmisítette az egyházügyi törvényt, amely a hivatalosan egyháznak minősíthető vallási közösségek körét korlátozta. A médiára vonatkozó új jogszabályokat részben alkotmányellenesnek ítélték. A Fidesz igyekezett alkotmányos megoldásokat keresni a kifogásolt pontokra, és a módosított törvényjavaslatot végül elfogadta a parlament.
Felsőoktatás
Alkotmányellenesen adott felhatalmazást a kormánynak a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény, hogy rendeletben határozza meg az állami ösztöndíjas hallgatókkal kötendő hallgatói szerződés lényeges tartalmát - mondta ki az Alkotmánybíróság. A testület határozatában megsemmisítette a törvénynek azokat a fordulatait, amelyek a kormány felhatalmazásáról szólnak, illetve a hallgatói szerződésekről szóló januári kormányrendeletet is - derül ki az Origo cikkjéből. A kormány módosította a törvényt.
Hajléktalankérdés
A törvényt, amely tiltotta volna a hajléktalanok utcán élését, alkotmányellenesnek ítélte az Alkotmánybíróság 2012 novemberében. A miniszterelnök szerint a testület döntése ésszerűtlen volt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Családvédelmi törvény
2012 decemberében az AB megsemmisítette a családvédelmi törvény egyes rendelkezéseit is. A dolog az öröklési szabályokkal, valamint a család fogalmával kapcsolatos részeket érintette. A bírák szerint a törvény indokolatlanul szűkítette a család definícióját.
OLVASD EL EZT IS!
- abortusz
- belföld
Baj lesz? - Furcsa kezdeményezésekre ad alapot az új alkotmány
- házasság
- kormány