Szörnyen sértő! Nem a miniszoknya csinál a férfiból állatot

Nem kell kiöltözni, sem alkoholt inni, a támadás legtöbbször egészen máshonnan érkezik.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az alapvető jogok biztosa szerint is a nemi erőszak áldozatait hibáztatja az a videó, melyet nemrég a rendőrség tett közzé, és mi is foglalkoztunk vele. Közben civilek a rendőrség anyagára válaszul elkészítették saját kisfilmjüket, ám ebből is kimaradt egy fontos tény.

A nemi erőszakkal kapcsolatos bűntények zömét ugyanis nem az áldozat számára idegen emberek követik el.

Az ombudsman osztja a civilek aggodalmát

Székely László ombudsman szerint "egy ilyen, a magánszférát és az önrendelkezési jogot közvetlenül érintő cselekmény kapcsán a rendőri szerveknek különösen körültekintően kell eljárniuk annak érdekében, hogy a prevenció ne erősítse az áldozatokkal szemben az esetleges előítéleteket, és a valós problémákra irányítsa a közvélemény figyelmét.

A rendőrségnek hangsúlyosabbá kell tennie egyrészről az áldozatok érdekeinek, méltóságának védelmét, másrészről az elkövetők vitathatatlan és megoszthatatlan felelősségét."

Korábban több civil szervezet is felhívta a figyelmet arra, hogy a rendőrség videója, és különösen az annak végén látható szlogen - Tehetsz róla, tehetsz ellene - tovább ront azon a helyzeten, ami már jelenleg is nagy gondot okoz.

Mégpedig, hogy a nemi erőszak áldozatai szégyenükben, illetve félve a rájuk váró társadalmi megbélyegzéstől, nem jelentik az ellenük elkövetett ilyen jellegű bűncselekményeket.

Ellenvideó hiányosságokkal

A Nem tehetsz róla, tehetsz ellene elnevezésű Facebook-csoport a baranyai rendőrség videójára válaszul leforgatta a saját kisfilmjét. Ebben is bulizni indulnak a lányok, de amikor egyikük egyedül indul haza, a kapucnis férfi nem rossz szándékból kezdi követni, hanem azért, hogy taxit hívhasson a lánynak.

A videó kiválóan szemlélteti azt, mit értettek félre a rendőrségi anyag készítői, azaz hogy nem minden férfi ösztönlény, aki ha lát egy kiszolgáltatott, lengén öltözött nőt, egyből annak megerőszakolására gondol. Az erőszakot ugyanis nem a ruha vagy a viselkedés váltja ki.

Egy fontos dologra azonban ez a videó sem hívja fel a figyelmet. Mégpedig arra, hogy az ezzel foglalkozó szervezetek szerint a nemi erőszakkal összefüggő esetek túlnyomó többsége nem úgy történik, hogy egy vadidegen ember az utcán vagy szórakozóhelyen kiszemeli áldozatát. Általában ugyanis már ismerik egymást.

- Tipikusan nők ellen elkövetett mindenfajta erőszak elkövetőinek nagyobb része az áldozat által ismert - vagy kifejezetten közelről ismert - személy, és a nőket egyáltalán nem menti meg, ha nem mennek bulizni: nagyobbrészt az otthonukban, munkahelyükön, egyéb szokásos élettereikben támadják meg őket ezek az ismert személyek - tudtuk meg Wirth Judittól, a Nők a Nőkért, Együtt az Erőszak Ellen tagjától korábbi cikkünk kapcsán.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ezt is szeretjük