Azt hiszed, lódarázs, pedig egész más rovar: ügyesen álcázza magát, de ártalmatlan

Egyes fajok az életben maradáshoz tökélyre fejlesztették az álcázási képességeiket.

Álcázó állatok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Minden állatnak megvan a maga túlélési trükkje. Olyannyira, hogy sokan még akkor sem veszik észre őket, amikor az orruk előtt lebzselnek.

A vadonnak szigorú törvényei vannak, melyek közül a legfontosabb, hogy az erősebb marad életben. Mindez felülíródik olyan esetekben, amikor a vadászt, legyen az bármilyen erős, becsapja a préda. Nem véletlen, hogy az újszülött állatoknak nincsen szaguk, és színükkel is beolvadnak a környezetükbe. Ám egyes fajok kifejlett egyedei a rejtőzködést választották a túlélésre.

Álcázó állatok

Legyen szó vészjósló vagy inkább beolvadó mintázatról, vannak olyan állatok, amik képesek teljesen másnak tettetni magukat. Jól ismert a kaméleonok, polipok vagy tintahalak színváltoztató mechanizmusa is, mely segítségével pillanatok alatt el tudnak tűnni. Mások ezt életvitelszerűen űzik, és csak akkor bukkannak elő, ha ők úgy akarják.

A zengőlégy az egyik leghasznosabb légy. Beporozza a virágokat éppúgy, mint a méhek. Egyik nagy fegyvere, hogy távolról megszólalásig hasonlít a darázsra, így a legtöbb állat inkább békén hagyja.
Az orchidea sáska, vagy orchidea manó külseje megtévesztésig hasonlít egy orchidea szirmához, így könnyedén el tud bújni ősi ellenségei, a madarak elől. Magyarországon csak a Fővárosi Növény-és Állatkertben látható.
A királysikló egyáltalán nem mérgező állat, valószínűleg ezért is utánozta le az egyébként igen mérgező korallsikló mintázatát. Egyedül a színek sorrendje nem stimmel, de még az állatok sem merik megkockáztatni közelebbről megvizsgálni a kígyót. A kép bal oldalán látható a korallsikló.
A botsáska is egyike a sok érdekes állatnak, akik a környezeti adottságokhoz való idomulás mesterévé váltak. Európa-szerte elterjedtek ezek a sáskák, mégis igen kevesen látják őket - Ez nem véletlen.
A levélsáska még a levelek erezeteit is leutánozza. Az évszaknak megfelelő színt ölt magára a sáska, így a sárguló falevelek között is könnyedén el tud tűnni.

Képek forrása: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük