A magyar Mata Hari igaz története: hőst csinált belőle az irodalom

Jókai Mór híres könyvszereplőjét árulóként tartják számon. Ő a magyar Mata Hari.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mata Hari, a híres kémnő méltó elődjének is lehetne nevezni Jókai Mór jól ismert regényhősét, aki a legenda szerint a kurucok és labancok harcaiban játszotta a spion szerepét.

Ő volt a lőcsei fehér asszony, vagyis Korponayné Géczy Julianna.

Baljós kezdetek

Géczy Julianna nemesi család sarjaként látta meg a napvilágot, édesapja kuruc ezredes volt a Rákóczi-szabadságharcban. 1700-ban ment feleségül Korponay Jánoshoz, aki sokáig a Koháry-birtok egyik várát védte, a labancok oldalán. Az asszony így két tűz közé keveredett, ugyanis az édesapja volt az, aki ezt a várat ostromolta.

Hónapokba telt, mire Korponaynénak sikerült meggyőzni a férjét, hogy adja meg magát - a levelek már ekkor is nagy szerepet játszottak az életében. Valószínűleg nem is sejtette, hogy a halálát is ezek okozzák átvitt értelemben.

Lőcse árulója

1710-ben a labancok ostromolni kezdték Lőcse várát. A legenda úgy tartja, hogy Korponayné alkut kötött velük, és beengedte az ellenséget a várba egy titkos kapun keresztül, így juttatva a várost Georg Löffelholz császári tábornok kezére. Létezik egy festmény, A lőcsei fehér asszony címmel, amely a vár falán lógott, és amelyről úgy tartják, hogy a nemesasszony árulását jeleníti meg. A képen a nő hívogató mozdulatokat tesz az ujjával, míg a másik kezét az ajtó kilincsén tartja.

Valójában azonban sosem sikerült bebizonyítani, hogy Korponayné ilyesféle szerepet játszott volna - annyi biztos csak, hogy leveleket közvetített az ostromlók és a vár népe között. Ennek ellenére a Mercurius Veridicus című hírlapban már egyenesen azt írták, hogy a város "egyetlen ledér nőszemély" miatt esett el.

Végzetes ítélet

Miután 1712-ben a szatmári békét megkötötték, Korponayné felkereste Pálffy János nádort, aki a Habsburg-ház egyik kegyeltje volt, vagyis a labancok oldalán állt.

A legbátrabb magyar nők

Nézegess képeket!

Elolvasom

Azt állította, hogy Rákócziék újbóli parasztfelkelést szerveznek - ezzel kapcsolatos levelek kerültek ugyanis a birtokába. Mivel azonban félt a kurucok bosszújától, azokat egytől egyig elégette. Ez a lépés már önmagában nagy hibának bizonyult, hiszen kiderült, Korponayné kapcsolatban áll a kurucokkal de a legnagyobb gond az volt, hogy egészen ellentmondásos volt a vallomása. Ráadásul ezzel a húzásával a bécsi udvar valamint a pozsonyi országgyűlés kereszttüzébe került, akik éppen a szatmári békepontok betratásán fáradoztak.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezzel nemcsak a bécsiek hanem a Pozsonyban ülésező magyar országgyűlés szemében is megbízhatatlanná vált, vagyis saját magát segítette hozzá a halálos ítélethez. A bíróság kínvallatásra fogta, de hosszú tortúra után sem mondott semmit, így 1714. szeptember 14-én a győri piactéren, a kvázi kettős ügynök szerep miatt kivégezték. Nem tudhatjuk, hogy valóban kettős szerepet játszott-e a Rákóczi-szabadságharcban, az azonban biztos, hogy - Jókai Mórnak hála - beírta magát a történelembe és az irodalomba egyaránt.

Képek: lelkemnekvalo.blogspot.com; hu.wikipedia.org, Géczy Julianna szócikk, Pe-Jo

Mit gondolsz, Korponayné tényleg az ellenséges oldalnak kémkedett?

Ezt is szeretjük