A hágai bíróság legkülönösebb ügyei
Százéves határvita, véres gyémántok és felmentett pókeresek. Néhány furcsa ügy a közelmúltból, mely a Hágai Nemzetközi Bíróság elé került.
Az 1945-ben alapított hágai Nemzetközi Bíróság az ENSZ elsődleges bírói szerve, mely az egész világra kiterjedő joghatósággal bír. A 15 tagú döntéshozó testület fő feladata a tagállamok közti jogviták eldöntése és a nemzetközi ügynökségek, valamint az ENSZ Közgyűlése által előterjesztett jogi kérdésekben való állásfoglalás.
A bíróság relatíve kevés ügyet tárgyalt története során, de annál jelentősebb döntéseket hozott. Már eddig is több határvitában, függetlenedési kérdésben és emberjogi vétségben mondta ki a végső szót, melyek közt akadt szerteágazó, száraz jogi huzavona és több rendhagyó eset is.
Szövevényes határvita
A Belgium és Hollandia közti határvita minden bizonnyal a Nemzetközi Bíróság történetének egyik legkövethetetlenebb ügye. A két állam a határ menti földparcellák hovatartozása miatt fordult a hágai bírákhoz, egyrészt, mert a kérdésben már több mint száz éve nem jutottak dűlőre, másrészt, mert a döntést történeti, jogi és földrajzi buktatók is nehezítették.
A felek egyébként mindössze 14 hektáron vitáztak, egészen pontosan két kisváros, a belga Baarle-Hertog és a holland Baarle-Nassau egyes részein, de egyikük se engedett a maga igazából.
A gondok tulajdonképpen ott kezdődnek, hogy a két szomszédos állam határtérképe a középkori feudális tartományfelosztás miatt úgy néz ki, mint egy folton-folt ágytakaró. Baarle városánál például összesen 22 belga és 7 holland országrész van, melyek úgynevezett enklávék vagy exklávék, vagyis területi és jogi hovatartozásuk nem esik egybe.
Lakóik egyébként már hozzászoktak, hogy a házuk előtti járdán vagy kávézójuk teraszán fut országuk határvonala, de az ügyvédek mégis minden zsebkendőnyi területért megvívják csatájukat. Az 1957-től 1959-ig húzódó perben a bírák végül Belgium javára döntöttek.
Véres gyémántok
Idén augusztusban alaposan felbolydult az élet Hágában, amikor a bírák bejelentették, hogy tanúként fogják beidézni Naomi Campbellt az egykori libériai diktátor, Charles Taylor ügyében. A tárgyaláson a híres szupermodellt arról a gyémántról kérdezgették, melyet még 1997-ben kapott ajándékba a kegyetlenkedéseiről híres vezetőtől. A modell csak vonakodva ismerte el, hogy találkozott Taylorral - egy dél-afrikai, fényűző jótékonysági bálon -, és tényleg elfogadott tőle egy kis apróságot emlékbe.
A hágai ügyészek szerint az ártatlan kövecske perdöntő bizonyíték Taylor ellen, akit azzal vádolnak, hogy a Sierra Leone-i polgárháború idején hasonló, bűnös úton szerzett gyémántok árából fegyverezte fel harcosait. Mivel nem kizárt, hogy Campbell gyémántjához is vér tapad, az ajándékot lefoglalták.
Az emberjogi per idén októberben a 62 éves diktátor meghallgatásával folytatódott. Taylort a bíróság számtalan háborús és emberiség elleni bűntett elkövetésével, többek közt gyilkossággal, nemi erőszakkal és gyermekkatonák toborzásával vádolja.
Pókerarcú bírák
Az emberiség elleni bűntettek és kényes határviták mellett a hágai bírák olykor igazán szórakoztató jogi csemegékkel is találkoznak. A közelmúltban például a híres büntetőjogi ügyvéd, Peter Plasman fordult hozzájuk védencei ügyében, akiket tiltott szerencsejáték miatt ítéltek el Hollandiában. Ez alatt egészen pontosan pókerjátszmát kell érteni, a fiúk ugyanis csak egy kis kártyázásra ültek össze, de mivel országukban 1998 óta ez tiltott szerencsejátéknak minősül, egy-kettőre a bíróságon találták magukat.
Védőjük azonban nem nyugodott bele a helyi ítészek döntésébe, és nemzetközi szintre vitte a spílerek ügyét. A tárgyaláson az 58 éves Plasman, nagy meglepetésre, egy matematikai elmélettel kezdett érvelni. Ben van der Genugten holland professzor képletével - mely 0-tól 1-ig sorolja be a szerencsejátékokat aszerint, hogy azok kimenetelében a puszta szerencse vagy pedig spekuláció dönt - a védőügyvéd bebizonyította, hogy a póker olyan, mint a sakk, vagyis egyértelmű agyjáték.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ennélfogva a játékot nem sorolhatják a szerencsejátékok közé, ha pedig nem az, védencei sem szegtek törvényt. A pókerarcú hágai bírákat meggyőzte Plasman vegytiszta logikája, és felmentették a mázlista alpereseket.
Fotók: en.academic.ru, wikimedia.org, fr.academic.ru, globalpost.com, anneofcarversville.com.
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- pénz
A történelem 3 legarcátlanabb rablása
- internet
- média
Felháborító törvényjavaslatok a magyar politikusoktól
- nők
- jogok