A Facebook történetének 4 legelképesztőbb esete

Jó mulatság, ugyanakkor kissé felelőtlen is a neten megosztani az életed másokkal: egyetlen üzenetből is őrült történetek kerekedhetnek!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Már megszokhattuk, hogy az internet és az őrültség kéz a kézben járnak, főleg, mióta megjelentek a privát információk megosztására épülő közösségi portálok. Ráadásul a gyanútlan használók sokszor nem is sejtik, hogy a weboldalra felkerült adatok a tudtuk nélkül önálló életre kelnek, és saját történelmet írnak.

Ha azt hiszed, hogy egy fotó vagy egyetlen bugyuta bejegyzés a Facebookon nem képes világraszóló botrányt kavarni, alaposan meg fogsz döbbenni a következő eseteken.

Reklámplakát egy családi fotóból

Amikor a Missouriban élő, négytagú Smith család gyanútlanul belemosolygott a kamerába, hogy amerikai szokás szerint közös családi fotóval kívánjon kellemes ünnepeket a rokonoknak, még nem sejtette, hogy a bájos karácsonyi üdvözlet hamarosan a világ túlsó felén köt ki. Ráadásul nem is akármilyen formában! A családot egy nap azzal hívta fel egy világjáró ismerősük, hogy bármily hihetetlen, de nemrég egy prágai élelmiszerüzlet reklámplakátjáról látta őket visszakacsintani.

Hamarosan kiderült, hogy a fotó valóban ugyanaz, amit ünnepi jókívánság gyanánt megosztottak a Facebookon. Csakhogy ezzel a fotó önálló életre kelve egy cseh boltos kezei közé került. Az olasz származású kereskedőnek, Mario Bertucciónak nyilván megtetszett az idilli kis család, ezért használta fel őket vevőcsalogató plakátjához. A gond csak az volt, hogy mindehhez nem kérte ki a szereplők engedélyét.

Jeff és Danielle Smith gyerekeikkel

A házaspár, Jeff és Danielle Smith azonban nem hagyták annyiban a fotóval való visszaélést, és felvették a kapcsolatot a boltossal. Szerencsére az ügyből nem lett bírósági per: Bertuccio sűrű bocsánatkérések közepette azonnal eltávolította reklámot.

Egy hatéves házasság furcsa vége

A 35 éves Emma Brady, aki konferenciaszervezőként dolgozott Angliában, eredetileg csak azért regisztrált a Facebookon, mert kolléganői váltig állították, hogy nagyon jó szórakozás. Egy ideig élvezte is a mókát, tavaly februárban azonban egy csapásra megváltozott a véleménye. Egy nap ugyanis egyik barátnője azzal hívta fel, hogy látta a Facebookon Emma férjének, Neilnek a bejegyzését, miszerint a pár különvált. Az asszonyt sokkolta a hír, nem is beszélve a bejegyzésre írt kommentekről, melyek egyikében egy kanadai lány arról biztosította férjét, hogy jól döntött, amikor megszabadult az asszonytól.

Emma, amint hazaért, számon kérte férjén az üzenetet. Mivel a kipattant botrány minden mozzanatát dokumentálták a Facebookon, tudni lehet, hogy a pár végül nem csupán virtuálisan, hanem a valóságban is különvált, sőt, Emma a megalázó internetes üzenet miatt különösen jó alkupozícióba került a bíróságon.

Emma és Neil Brady

A 39 éves Brady emellett még 580 font - körülbelül 180 ezer forintnak megfelelő - büntetést is kapott, amiért egy féltékenységi jelenetben erőszakosan lépett fel feleségével szemben. Az exférj mindössze azzal indokolta a hat éves házasságának véget vető üzenetet, hogy egyszerűen elege lett a feleségéből. Emma Bradynek meg valószínűleg a Facebookból.

A Facebook, mint alibi

A virtuális közösségi élet sokszor okoz kalamajkát, de nem egyszer ki is rántja a csávából a szerencsés netezőt. Így járt a 19 éves, amerikai Rodney Bradford is, aki álmában sem hitte volna, hogy néhány szavas bugyuta bejegyzésének köszönheti majd szabadságát. A harlemi fiúval tavaly október 17-én, szombaton dél körül esett meg, hogy szerencséjére épp a gép előtt ült, és apjának üzent a Facebookon keresztül, viccesen számon kérve rajta, hol is van az ebédre beígért palacsinta. Másnap a fiút egy közeli bűntény miatt a rendőrök őrizetbe vették, és rablással gyanúsították. Bradford ügyvédje a bíróságon egy meglepő bizonyítékkal állt elő a fiú védelmében: az ominózus Facebook-bejegyzéssel.

Rodney Bradford

A jelszóhoz kötött bejelentkezéssel és az üzenet valódiságával a szemfüles ügyvédnek sikerült bizonyítani, hogy Rodney a rablás időpontjában a számítógép előtt ült, így nem követhette el a bűntényt.

A bíróság informatikus szakemberekkel nyomoztatta le az állítás valódiságát, és mivel a gépben internetes ténykedésünk nyoma percre pontosan dokumentálva van - az amerikai peres ügyek történetében először -, elfogadták a rendhagyó alibit, a palacsintára éhes Bradford fiú pedig szabadon távozhatott.

Az elrabolt gyerek esete

Hasonlóan szerencsés eredményben bízott a Facebook egy másik regisztráltja, a 28 éves Alex Anfuso is, aki a közösségi portál segítségével próbálta felkutatni 22 év óta nem látott édesanyját. Az egyiptomi és olasz felmenőktől született fiút saját apja megbízásából rabolta el egy férfi a nyílt utcáról, hogy elszakítsa anyjától, és Kairóba szöktesse. A családi viszálynak a szerencsétlen öt éves gyerek látta kárát, mivel 22 évig kellett idegen név alatt, anyakönyvi kivonat és egyiptomi állampolgárság nélkül élnie.

Alex Anfuso

Nem tudni, az apa miért épp ezt a megoldást választotta, de tény, hogy akkoriban Alex anyja, Silvana sem volt épp az a mintaszülő, öt éves fiára ugyanis barátok vigyáztak, míg ő börtönben ült drogügyletei miatt. A fiú azonban felnőve kezébe vette sorsát, és a Facebookon keresztül családkutatást indított.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A jelenleg Ali Mohammed néven élő fiatalember egykori családnevéből kiindulva minden rokonnak vélt ismeretlen ismerőst felkeresett az interneten keresztül. Így jutott el egy szintén Anfuso nevű férfihoz, aki - mivel épp az olasz RAI tévécsatornánál dolgozott - megosztotta a nézőkkel a fiú történetét. Az élő adásnak nagy visszhangja lett, a történet mégis szomorúan zárult: Alex megtalálta olasz rokonait, de egyben azt is megtudta, hogy édesanyja már nem él.

Ezt is szeretjük