Új űrszondát küldenek a Marsra: a bolygó belsejét vizsgálja majd

A tudósok szeretnék megérteni a Mars mag-, köpeny- és kéregfelosztását, és megtudni, hogy aktív-e még a belseje.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A bolygó belső szerkezetét és folyamatait vizsgálja az amerikai űrkutatási hivatal - NASA - új Mars-szondája, mely már úton van a vörös bolygó felé - mondta Sík András Mars-kutató az M1 aktuális csatornán. Hozzátette, hogy az űrszonda a tervek szerint november végére ér az ötszázmillió kilométerre lévő Marshoz.

Mint felidézte, eddig több mint negyven küldetés indult a Marsra, melyeknél vagy a légkört, vagy a felszínt tanulmányozták, volt olyan, amelyik az élet nyomait kereste. Az InSight elnevezésű, új űrszonda feladata viszont más, a bolygó belső szerkezetét és folyamatait vizsgálja, hogy megértsék a bolygó mag-, köpeny-, kéregfelosztását, és megtudják, hogy aktív-e még a belseje.

A kutató kifejtette: a szonda két éven át végez méréseket egy helyben: két fontos műszere van, egy rengésmérő és egy fúróberendezés. Előbbi azt vizsgálja, hogy történnek-e rengések a mag vagy a köpeny belsejében, utóbbival pedig a bolygó felső öt méteréről szereznek adatokat, arról, hogy milyen a bolygó hőáramlása.

Hozzáfűzte: ha a köpenyben még van folyékony halmazállapotú anyag, az az InSight méréseiből kiderülhet. Erről eddig nem voltak információk - jegyezte meg. Sík András kitért arra is, hogy, ha a geológiai aktivitás fennáll, kiderülhet, hogy a Marson néhány kilométerre leásva geotermikus energiát tudnak hasznosítani a jövőben akár lakóhelyek fűtéséhez.

Kiemelt kép: MTI/EPA/NASA/JPL-Caltech/MSSS.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezt is szeretjük