4 észrevétlen dolog, ami belassítja a géped
A szükségtelen programok és nem használt fájlok tökéletes memóriafalók. Szabadulj meg tőlük minél előbb!
Legyen szó asztali gépről vagy laptopról, a számítógép állandó törődést kíván, legfőképpen akkor, ha az internetre is csatlakozik. A világhálóról rengeteg felesleges adat és program kerülhet a gépre, melyek a háttérben megbújva foglalják a memóriát, és ezáltal lassítják a számítógép indulását, a szükséges programok betöltését és az interneten való böngészést.
Szerencsére ezek nagy része könnyen eltávolítható akár manuálisan, akár néhány hasznos alkalmazás segítségével. Ha lassú a géped, kutass a következők után, és, ha valóban ezek okozzák a gondot, szabadulj meg tőlük azonnal!
A Windows-zal együtt induló programok
A profi felhasználóknak nem újdonság, de a kezdők közül kevesen gondolnak arra, hogy a számítógép bekapcsolásakor nem csupán a Windows indulhat el, hanem számos olyan program is, melyre a mindennapos munkához semmi szükség. Az olyan csevegőprogramok például, mint az MSN Messenger vagy a Spyke - beállításuktól függően - automatikusan bekapcsolnak, és a háttérben futva foglalják a memóriát. Ennek oka, hogy a telepítésnél általában alapértelmezettként be van jelölve az automatikus indulás, és a nem gyakorlott felhasználó ezt nem változtatja meg. Szerencsére utólag is módosíthatók ezek a beállítások - vagy az egyes programok beállítására vonatkozó opcióinál, vagy központilag a Windows-ban.
Utóbbi módja egyszerű: a Start menüben kattints a Futtatás ikonra, majd írd be a felugró ablak sávjába, hogy msconfig, és kattints az Ok gombra.
A megjelenő, Rendszerkonfigurációs segédprogram ablak utolsó előtti, Automatikus indítás nevű fülében látod, hogy mi indul együtt a Windows-zal. Az ismert alkalmazások - például a Skype vagy a Media Player - elől nyugodtan vedd ki a pipát, de olyan helyről ne, melynek kapcsán nem vagy biztos abban, hogy a Windows indulásához feltétlenül szükséges-e, vagy csak egy feleslegesen futó program.
Háttérben futó programok
A háttérben futó programok listáját ugyanebben az ablakban, a Szolgáltatások fülben találod. A futó programok neve mellett látod azt is, hogy jelenleg éppen működnek-e. Ezeket szintén azáltal inaktiválhatod, hogy kiveszed a név előtti jelölőnégyzetből a pipát, ám ez esetben is csak onnan, melynek kapcsán biztos vagy abban, hogy feleslegesen fut.
Felesleges fájlok, titokban a számítógépen
Az ideiglenes internetfájlokról már nem egyszer ejtettünk szót. Ezek rövidtávon ugyan segítik a kényelmes böngészést, hosszútávon azonban, ha nem törlöd őket, csak foglalják a helyet a gépen. Amellett azonban, hogy rendszeresen üríted a Program Files könyvtárban lévő Temp mappát, takarítsd ki a Prefetch mappát is. A prefetch nem más, mint előtöltés: a rendszer az első indulásnál naplózza a lemezműveleteket, és ebbe a mappába helyezi el az adatokat. Ráadásul a Windows a továbbiakban is itt helyezi el a futó programok működésével kapcsolatos naplóbejegyzéseket, melyeket a programok minden egyes indulásánál átnéz és módosít - és ezzel lassítja a számítógépet.
Ha eleged van abból, hogy csak döcög a géped, a C könyvtárban található Windows mappában keresd meg a Prefetch könyvtárat, és egyszerűen töröld a tartalmát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Automatikus frissítések
A böngésző programokhoz, a vírusirtókhoz, a csevegőprogramokhoz és a zenelejátszókhoz is készülnek bizonyos időközönként frissítések, melyeket a programok automatikusan letöltenek az internetről - amennyiben ez engedélyezve van számukra. Ám, mivel alapértelmezettként ez a beállítás aktív, sokszor a felhasználó tudta nélkül frissítik magukat, és lassítják be váratlanul a számítógépet. Ha indulásnál feltűnően lassan döcög a gép, és a Windows is csak nagy nehezen, hosszú idő múlva tölt be, könnyen lehet, hogy éppen egy frissítést tölt le a géped, mely pedig majd a kikapcsolásánál települ.
A frissítésekre szükség van - az új verziók általában a korábbi verziók valamilyen hibáját hivatottak kiküszöbölni -, de, ha megkímélnéd magad az állandó lassulástól, vedd kezedbe te a letöltések irányítását.
Minden program esetében lehetőséged van ugyanis megválasztani, hogy az újabb verziók automatikusan települjenek, vagy te magad kereshess utána az elérhető frissítéseknek. Utóbbit célszerű tehát választani, így ugyanis egyben frissíthetsz minden programot akkor, amikor nincs szükség arra, hogy a számítógéped szélsebesen dolgozzon.
OLVASD EL EZT IS!
- internet
- vírus
Így irtsd ki a trójai vírust! - 3 egyszerű lépésben
- internet
- szoftver
Duplázd meg a számítógép sebességét!
- internet
- törvény