4 apró mozdulat, amiről felismerheted a hazug embert
A hazug embert könnyebb utolérni, mint a sánta kutyát. Egyszerű a dolgod, ha ismered a jeleket.
A hazugságnak azok a legkevésbé megbízható jelei, melyeknek az ember a leginkább ura. Ilyenek a szavak is, mert ezeket igen jól be lehet tanulni.
A gesztusok viszont automatikusan születnek, ezek felett jóformán semmi hatalmunk, épp ezért a hazugság észlelésének ezek a legmegbízhatóbb támpontjai. Ráadásul bekövetkezésük igen valószínű, mert fontos érzelmi támaszt nyújtanak annak, aki hazudik.
A csalás és a hazugság felismerése a legfontosabb megfigyelői készség, melyet elsajátíthatsz. A következőkben megismerheted azokat az egyértelmű jeleket, melyekből könnyen felismerheted, hogy az illető mikor hazudik, és mikor mond igazat.
Kéz a test mögött
Aki nyíltan, őszinte szándékkal közeledik, az sokszor úgy jelzi ezt, hogy a tenyerét mutatja a másik félnek - olykor mind a kettőt -, és ilyesfélét mond: nem én voltam, elnézést, hogy megijesztettem, vagy ez az igazság. Ha valaki lassan megnyílik, vagy nekikészül, hogy megmondja az igazat, ehhez többnyire - részben vagy egészen - megmutatja a tenyerét. A testbeszéd többi eleméhez hasonlóan ez is teljesen önkéntelen gesztus, éppen ezért sugallja a szemlélőnek, hogy az illető igazat mond.
Amikor egy gyerek füllent, vagy elhallgat valamit, sokszor a háta mögé teszi a kezét. A felnőtt férfi is, ha egy éjszakai kicsapongás után partnere arról faggatja, hol volt, és ő valami álmagyarázattal áll elő, vagy zsebre dugja a kezét, vagy karba teszi.
Az eldugott kéz persze megsúgja a nőnek, hogy a férfi nem mond igazat. A nők, ha el akarnak hallgatni valamit, inkább kerülik a témát, vagy mindenféle oda nem tartozó dologról beszélnek, és közben valami mással foglalatoskodnak.
Az arc apró rezdülése
A hazugság palástolásában minden testrésznél nagyobb szerep jut az arcnak. Az ember mosollyal, biccentéssel, hunyorgással próbálja leplezni az igazságot, de pechjére a testjelek árulkodnak, és ettől diszharmónia alakul ki az arc üzenetei és a testi gesztusok között. Az arcra ugyanis - bár ez többnyire egyáltalán nem tudatosodik - kiül minden érzelem.
Amikor valaki azon igyekszik, hogy leplezze a hazugságot, vagy eszébe villan egy gondolat, ez a pillanat törtrészére megmutatkozik az arcán. Ha valaki röpkén az orrához nyúl, mások általában az hiszik, viszket neki, ha kezét az arcához támasztja, azt gondolják, feszülten figyel, és álmaikban sem jutna senki eszébe, hogy valójában halálosan untatja az adott téma. Egy kutatás során filmre vettek egy férfit, aki azt fejtegette, milyen jó viszonyban van az anyósával.
Valahányszor kiejtette az anyós nevét, arca bal felén egy másodperc törtrészéig tartó kaján mosoly jelent meg, napnál világosabbá téve, mit is gondol valójában.
Túl hosszú ideig tartó szemkontaktus
Bármennyire meglepő, igaz, hogy a hazudozó többnyire a szemedbe néz.
Egy kísérletben bizonyos résztvevőknek hazudozniuk kellett, másoknak nem. Az emberek körülbelül 30%-a félrenézett a hazugság kimondása közben, a másik 70% viszont határozott szemkontaktust létesített hazudozás közben, abból a feltételezésből kiindulva, hogy, ha épp az ellenkezőjét csinálja annak, amire mindenki számít, kevésbé fogják rajtakapni.
Természetesen önmagában a tekintet nem megbízható jelzése a hazugságnak, a többi gesztust is figyelembe kell venni, így például a pupilla viselkedését. Ha valaki kitartóan szemez veled, vagyis az idő kétharmadánál is hosszabban néz a szemedbe, az kétfélét jelenthet: vagy érdekesnek, vonzónak talál, mely esetben tág a pupillája, vagy ellenséges érzelmeket táplál veled szemben, és ekkor összeszűkül a pupillája.
A pupilla jelzéseiben jól olvasó nők meg tudják különböztetni az érdeklődést az agressziótól, a férfiaknak ez rosszabbul megy. Ezért van az, hogy az átlagférfi sokszor nem tudja, csókra vagy pofonra számíthat-e a nőtől.
Kíváncsi vagy, milyen jelek árulkodnak még arról, hogy a partnered vagy a főnököd nem mond igazat? Cikkünkből megismerheted a leggyakoribb hazugsággesztusokat. »
A láb és a lábfej mozgatása
Egy másik kísérletsorozatban, melyben a hazugságról árulkodó testbeszédjeleket vizsgálták, azt tapasztalták, hogy hazugság közben mindkét nem képviselői sokkal többet mozgatták a lábukat, mint egyébként. Az arckifejezését és a kezét a legtöbbjük képes volt kontrollálni, de szinte senki nem tudta, mit csinál a lába.
Paul Ekman pszichológus is megerősítette, hogy hazudozás közben fokozódik a test alsó felének mozgása, sőt, megtoldotta azzal, hogy a hazugság leleplezése is könnyebb, ha a megfigyelő az egész testet látja.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Talán ezért kedvelik a felső vezetők a tömör íróasztalt, mely takarja testük alsó felét? Ha nem tudod, hazudnak-e neked, vagy igazat mondanak, nézz be az asztal alá...
Cikkünk megírásában Barbara és Allen Peace A testbeszéd enciklopédiája című könyve segített.
OLVASD EL EZT IS!
- testbeszéd
- állásinterjú
Ezen a 7 másodpercen múlik a jövőd!
- kínos
- munkahely
A legvisszataszítóbb női tulajdonságok a férfiak szerint
- pénz
- jogok