3 helyesírási baki, amit a Word is rosszul tud: nem fogja kijavítani

Sok kínos helyesírási bakitól megmenthet, de azért a Word sem ismeri az összes szabályt.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az egyre gyorsabb kommunikáció és az egyre kevesebb figyelem velejárója, hogy hiába vannak már szinte a legegyszerűbb üzenetküldő eszközben is beépített helyesírás-ellenőrzők, mégis, mintha több hibával gépelnénk, mint amennyivel a nagyszüleink papírra írtak.

A helyzetet csak tovább rontja, hogy - bár több nyelvész is erre specializálódik - egy élő nyelv összes szabályát nagyon nehéz olyan pontosan megfogalmazni, hogy azokat egy számítógépes program is mindig megfelelően kezelni tudja.

Amíg a Word nem tanul meg gondolkodni a szöveg írója helyett, és nem tudja eldönteni, hogy mi is az, amit pontosan mondani akarsz, addig mindig lesz olyan helyesírási baki, amit az ellenőrző program sem fog aláhúzni - a régebbi verziókban pedig egészen konkrét helyesírási hibák is előfordulnak elfogadott alakokként.

Idegen eredetű szavak képzős alakjai

Nemcsak írásban, élőbeszédben is bizonytalanul használják sokan az idegen eredetű szavak továbbképzett változatait. Az -izmus, -ista, -itás, -itál, -izál vagy -ikus képzőkkel ellátott idegen eredetű szavak belsejében a képző előtti hosszú magánhangzó gyakran megrövidül.

Ugyanez általában nem igaz azokra a melléknevekre, amelyeket tulajdonnevekből képezünk, tehát hosszú marad a magánhangzó a kálvinistában vagy a sztálinizmusban, az Osiris Helyesírás című kötetének vonatkozó listája alapján azonban megrövidül például az euforikus és a hellenizmus szavakban.

8 dolog, amit te is biztosan rosszul tudtál: a történelem legnagyobb tévhitei

Nézegess képeket!

Elolvasom

A Word ezeket a szavakat ugyan felismeri, de nem húzza alá őket az eufórikus és a hellénizmus formában sem, holott így helytelenek.

Internet - kis- vagy nagybetű?

A régebbi Wordök viszonylag szabadon kezelik az Internet és az internet szót: a nagybetűs változat használata annyira elterjedt volt, hogy az 1999-ben megjelent Magyar helyesírási szótárba is bekerült ez az alak - ott a szerkesztők megpróbáltak jelentésbeli különbséget rendelni a kis- és nagybetűs szóhoz.

Eszerint az internet szó távközlési hálózatot, az Internet pedig egy intézményt jelöl. Ezt az utóbbi jelentést azonban szinte soha nem használjuk szövegkörnyezetben, így a Laczkó Kriszta és Martonfi Attila által szerkesztett 2004-es, az Osiris Kiadónál megjelent Helyesírás című kötetben már nem is szerepel.

Az Internet alak elterjedésének oka egyébként valószínűleg az lehetett, hogy az angol nyelv ezt a formát is elfogadja és használja, a magyar nyelv szabályai szerint viszont a kisbetűs írásmód a követendő - kivétel persze, ha az internet a mondatkezdő szó.

Támad a szemetes

Veszélyes hulladéktároló. Vagy veszélyeshulladék tároló? Ha a kifejezést a leggyakoribb értelmében szeretnéd használni, akkor egyik sem. Ha olyan szemétgyűjtőre érted, amiben a környezetre veszélyes hulladékot elhelyezik, akkor a helyes írásmód a veszélyeshulladék-tároló.

A kötőjel helyét az úgynevezett mozgószabály határozza meg: mivel a hulladék a veszélyes, és nem a hulladéktároló, ezt a két, szorosabban összetartozó szót kell egybeírni, ehhez pedig a lazábban kapcsolódó tároló szó illeszkedik kötőjellel.

Ugyanakkor a Word a veszélyes hulladéktároló alakot sem fogja aláhúzni, ha ugyanis a kifejezést abban az értelemben használod, hogy egy szemetes fenyegetést jelent valakire nézve, akkor ez az írásforma a helyes.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ugyanez a szabály érvényes például az esküvőiruha-kölcsönző esetében is. Bár a szabályoknak nem csupán egy forma felel meg, a Word nem tud a szöveg írója helyett gondolkodni, így nem is fog aláhúzni egy helyesírásilag megfelelő, de teljesen más értelemmel bíró szóalakot.

Mi a legdurvább helyesírási hiba, amivel eddig találkoztál? Volt, hogy a Word nem a megfelelő alakot javasolta javításra?

Ezt is szeretjük