40 éve nem volt ilyen meleg nyarunk: sorra dőltek meg a rekordok idén

Megdöbbentő adatok az Országos Meteorológiai Szolgálattól.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Három komoly hőségperiódussal, több új napi melegrekorddal, olykor heves zivatarokkal a sokéves átlaghoz képest több mint 1,5°C-kal melegebb, és némileg szárazabb volt az idei nyár - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat által az MTI-nek készített elemzéséből. Az évszak középhőmérséklete országos átlagban 22°C volt, 1,7°C-kal haladta meg az 1981-2010-es normálértéket.

A júniusi havi középhőmérséklet 2,3°C-kal volt melegebb, mint a sokéves átlag: ezzel (az 1901 óta tartó időszakban) 2017 júniusa volt a 4. legmelegebb. A július 0,7°C-kal, az augusztus pedig 2,1°C-kal volt melegebb, mint egy átlagos július, illetve augusztus. A nyári legmagasabb maximum 40,3°C volt, amelyet augusztus 4-én rögzítettek Kübekháza és Főnyed mérőhelyeken. Szintén augusztusban, 24-én mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet is: ekkor a Nógrád megyei Zabaron 2,6°C-ig hűlt a levegő.

Melegrekorddal kezdődött a nyár, június 1-jén Lágymányoson csupán 21,3°C-ig hűlt a levegő, ezzel megdőlt a fővárosi minimum-hőmérséklet napi rekordja. Július középén, egy hidegfront után szintén Zabaron 5,5°C-ig csökkent a hőmérséklet, ezzel új minimum-hőmérsékleti országos rekord született. Szintén júliusban (10-én) a Balaton térségére lecsapó heves zivatar során orkán erejű szél tombolt, a Balatonaligán működő automata szélmérő 157 kilométer/órás széllökést regisztrált, amely az idei nyáron mért legmagasabb érték.

Az augusztus elejei hőhullám során ismét melegrekordok dőltek meg. Augusztus közepén a változékonyabbra fordult időjárás miatt néhány napig az átlagosnál hűvösebb volt, a hónap utolsó hetében azonban visszatért a meleg, nyári idő, és augusztus 27-én ismét megdőlt a napi maximum rekordja. A nyár folyamán az Országos Meteorológiai Szolgálat veszélyjelzései alapján az országos tisztifőorvos három (mindhárom hónapban egyszer) alkalommal rendelt hőségriasztást, illetve -riadót.

A legtöbb hőségnapot, Sellye állomás környezetében tapasztalták: itt 57 napon haladta meg a napi legmagasabb hőmérséklet a 30°C-ot. A legtöbb (19) forró napot - amikor 35°C felett van a maximum - Baja Csávoly és Pitvaros állomásokon jegyezték. Az összeállítás szerint júniusban a sokéves csapadék-átlag 81%-a hullott, míg a júliusi csapadék kissé maradt csak el az átlagostól.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezen felül - bár egyelőre csak előzetes adatok alapján - de az utolsó nyári hónap is szárazabb volt országos átlagban a szokásosnál. A háromhavi mennyiség országos átlagban 165 milliméter körüli volt, ami a sokévi átlag mintegy 83%-a.

Ezt is szeretjük