Valóban szükséges a napozás? - Így csináld, hogy ne okozzon kárt

A napozás által komoly veszélyeknek van kitéve az ember, nem mindegy tehát, hogyan csinálod.

Napozás helyesen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Bár a legtöbb ember tudatában van annak, hogy a napfény felelős a korai ráncokért és a bőrön megjelenő barna foltokért, mégis nyaraláskor órákig képes süttetni magát a napon. Egyesek szerint a napozás egészséges D-vitamin-forrás, míg mások szerint veszélyes és ördögtől való dolog. De mi az igazság?

Az biztos, hogy rengeteg tévhit és féligazság kering a napsugarak elleni védekezés témakörében. A köztudatban a napsütötte barna bőr az egészség és szépség szimbólumaként van jelen, pedig ez koránt sincs így. Ha azonban kellően elővigyázatos és tudatos vagy, nem kell elzárkózni a sötét szobába.

Napozás és a D3-vitamin

Bár sok élelmiszer tartalmaz D-vitamint, ami valójában egy hormon, a napozás a fő forrása. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minél többet fekszel a napon, annál jobb. Fontos, hogy a D-vitamin csak akkor alakul ki a napfény hatására a szervezetben, ha minimum a test negyedét közvetlenül éri a napsugárzás. Ha tehát például csak az arcodat napoztatod, az nem elegendő a D-vitamin megszerzéséhez. Ezzel szemben például a lábak  napoztatásával már fedezhető a napi szükséglet.

GettyImages-1070672416
Fotó: Jose A. Bernat Bacete / Getty Images Hungary

Fontos, hogy csak az UV-B sugarak hatására termelődik D-vitamin a bőr felső rétegében. Az UV-A sugarak károsítják a kollagénrostokat, bőrbetegségeket, ráncokat, bizonyos esetekben bőrrákot okoznak. 

Ahhoz hogy D-vitamin keletkezzen a bőr felszínén napozás után, ha teheted, ne zuhanyozz le, hagyj neki időt, hogy a bőrön keresztül eljusson a szervekhez, felszívódjon. A tusfürdő lemossa bőrünkről az értékes vitaminokat, ezért ha két napig nem is, de napozás után közvetlenül semmiképp se mosakodj le.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mikor igazán veszélyes napozni?

Amikor a nap alacsonyan van, a beesési szöge kisebb, így a sugárzás ereje gyengébb. A napsugárzás például az egyenlítő környékén mindig erős, hiszen a sugarak ott merőlegesen érintik a talajt. Hazánk éghajlatán ez az időszak a tavasz közepétől ősz közepéig tart.

Természetesen a napsütés erőssége nyáron, tiszta égbolton dél körül a legmagasabb. Gyakori tévhit azonban, hogy a felhőn keresztül nem érnek el a káros sugarak. Az UV-sugárzás áthatol a felhőkön, és ugyanúgy árt a bőrnek. A hűvös idő tehát nem jelenti azt, hogy védve vagy, a bőröd egy szeles-borús napon is károsodhat. Azt, hogy mennyire veszélyes épp a napozás, a felhőzeten és a beesési szögön túl a légkör állapota is befolyásolja. Ez ugyanis elnyeli az UV-B sugárzás nagy részét.

GettyImages-1182856163
Fotó: Sven Hagolani / Getty Images Hungary

A meteorológia szolgálat nyáron folyímatosan közöl UV-erősségi adatokat. Ha az UV-index 0 és 2,9 között van akkor gyenge, ha 3,0-4,9 között, akkor mérsékelt, ha 5-6,9 között, akkor erős, ha 7-7,9 között, akkor nagyon erős, 8 felett pedig extrém erős sugárzásról van szó. A gyenge sugárzás a babákra van veszéllyel, a mérsékelt sugárzásnál 11 előtt és 15 óra után elvileg 45 percet is pihenhetsz a napon, erős sugárzásnál azonban már csak maximum 20 perc ajánlott a délelőtti vagy késő délutáni órákban. Nagyon erős sugárzásnál már 15 perc alatt is le lehet égni, extrém sugárzásnál pedig akár 10 perc kitettség is veszélyes. Nyáron 11 és 15 óra között napos időben semmi esetre sem érdemes a napon tartózkodni védelem nélkül.

GettyImages-482265367
Fotó: PeterTG / Getty Images Hungary

Így napozz biztonságosan

Naptej, naptej, naptej

Fényvédő nélkül se télen, se nyáron nem érdemes a szabadban tartózkodni. Az SPF jelzés mindig az adott naptej fényvédőfaktorára utal, az UV-A faktor pedig az UV-A sugárzás elleni védelem erősségét jelenti. Az SPF melletti szám jelzi, hogy hányszorosan több időt tölthetsz a napon leégés nélkül az adott termék használatával. A kémiai védelmet nyújtó naptejnek mindig legalább húsz percre van szüksége ahhoz, hogy a hatását kifejtse, ezért jó, ha előre gondolkozol, a fizikai fényvédők azonban azonnal hatnak. Kétóránként mindig érdemes újrakenni, ahogyan fürdés után is, a vízálló kifejezés arra utal, hogy a vízben is véd, nem arra, hogy nem áztatja azt le a pancsolás.

Mindig a bőrtípusodhoz megfelelő naptejet válassz. A különböző bőrtípusokat hat kategóriába lehet sorolni. Fontos, hogy a sötétebb bőr nem jelent egyértelmű védelmet a bőrrák ellen. A melanóma egyik fajtája jellemzően pont náluk alakulhat ki. Így a napozást egyik bőrcsoport se vigye túlzásba!

  • 1-es típus. Ők nagyon világos, tejfehér bőrűek, többnyire szőke vagy vörös hajúak. Nekik kell a leginkább óvatosnak lenniük, hiszen nagyon könnyen leégnek. Minimum 40 faktoros naptej ajánlott.
  • 2-es típus. Egy fokkal sötétebb bőrűek, akik leégnek, de idővel bebarnulnak. Esetükben 20-30 faktoros naptej ajánlott.
  • 3-as típus. Enyhén kreolos bőr, leégésre még mindig hajlamos. Ők legalább 10 faktoros termékkel kenjék magukat.
  • 4-es típus. Szintén kreolos bőr, ritkán égnek le, jellemzően könnyen barnulnak. Ők mindegy, hány faktoros naptejet használnak. 
  • 5-ös típus. Barna, kreol bőr, amely szintén ritkán ég le, és mindig lebarnul. Ők mindegy, hány faktoros naptejet használnak. 
  • 6-os típus. Sötétbarna vagy fekete bőr, amely nem ég le, és teljesen lebarnul.

Dr. Ekaterine Paschali, a Royal Clinics Orvos-esztétikai Központ bőrgyógyász-kozmetológus szakorvosa azt ajánlja, ha a bőröd világos és érzékeny, tehát ha az első, vagy második csoportba tartozol, és nem tudsz sok időt tölteni napozással, akkor a D-vitamint másképp vidd be a szervezetedbe. A D-vitamin megtalálható bizonyos ételekben, mint a szardíniában, a vajban, a tojássárgájában vagy további kiegészítésként azokban a vitaminokban és táplálék kiegészítőkben, amelyek D-vitamint tartalmaznak. Az ajánlott napi D-vitamin bevitel a legtöbb országban eltérő, de általánosan elfogadott ajánlás a 2000 NE.

Hidratálás

Mindig hidratálj! A bőr UV-visszaverő képessége ugyanis nagyban függ a szervezet hidratáltságától. Minél szárazabb a bőr, annál inkább visszaveri az UV-sugarakat, a megfelelően hidratált bőr nem veri vissza annyira az UV-sugarakat, tehát hajlamosabb a leégésre.

Mindig takard a bőröd

Ha épp nem napozol, minél nagyobb bőrfelszínt takarjon el a ruha, illetve a kalap. Legyen rajtad vékony, jól szellőző, de sokat takaró póló, tunika. Ha kijöttél a vízből, ne napon száradj, hiszen ezzel tovább növeled a napon töltött percek számát. 

GettyImages-1271973260
Fotó: Cavan Images / Getty Images Hungary


Ne csak a bőrödet védd

Nem csak bőrödön okozhat maradandó károsodást a túlzott napozás. Nyáron a megfelelő naptej mellett az UV szűrős napszemüveg is kötelező kellék kell, hogy legyen. Dr. Ekaterine Paschali, a Royal Clinics Orvos-esztétikai Központ bőrgyógyász-kozmetológus szakorvosa felhívja a figyelmet a megfelelő napszemüveg kiválasztására is. A ruhaboltokban kapható napszemüvegek akkor károsak, ha nem védenek teljes mértékben az UV sugárzástól. 

A szakorvos felhívja a figyelmet a körültekintő szemüveg választásra. Figyelj arra, hogy az adott termék 99-100 százalékban blokkolja az UVA- és UVB-sugárzást. A lencse színe megtévesztő lehet! A sötétebb napszemüveg ugyanis nem jelent biztos védelmet, sőt: veszélyes lehet megfelelő sugárzásvédelem nélkül, mert a szem automatikusan a pupilla kitágulásával reagál viselésére, mintha csak egy félhomályos szobában lennél. Rövid távon jobban érzi így magát az ember erős napfényben, de a kitágult pupillák több UV-fényt engednek a szembe, így ez gyorsabban károsíthatja a szemet, mintha egyáltalán nem viselnél napszemüveget.

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük