Gyanús, világos foltok a bőrön? Elmondjuk, mikor kell aggódni, és mit tehetsz ellenük
Ha a te bőrödön is jelen vannak, akkor erre kell figyelned.
- Feltöltik a kitikkadt bőrt, ragyogóvá varázsolnak és hűsítenek: nyári szépségápolási kedvenceink árakkal »
- Úgy szexi, hogy nem mutat túl sokat: divatos szettek, amiket a pánt nélküli felső tesz igazán nőiessé »
- Ezen a testrészen hamarabb mutatkoznak meg az öregedés jelei, mint az arcon: minden, amit a kézbőr ápolásáról tudnod kell »

- Soma lányának esküvői fotója: a 29 éves Hanna különleges menyasszony volt
- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
Általában a nyár folyamán tűnnek csak fel a bőrön a gyanús világos foltok, melyekre a legtöbben azt gondolják, hogy egyszerű pigmenthiányból erednek. Valójában azonban a háttérben egy gombás fertőzés áll, melynek nyomait most, ősszel tüntetheted el a legegyszerűbben.
Az emberi bőr saját mikroflórával rendelkezik, mely baktériumok és gombák békés, természetes együttéléséből áll, ám az egyensúly roppant kényes. Ha a harmónia megbomlik, többek között túlszaporodhat a Malassezia furfur nevű gombatörzs, melyet napgombaként ismerhetsz, és ezeknek a jellegzetes, világos foltoknak az okozója.
Hogyan azonosíthatod a napgombát?
A napgomba különösen fiatalok körében gyakori probléma. Megjelenésének esélyét növeli, ha rendszeresen, tartósan izzadt vagy, például sokat sportolsz, vagy fizikai munkát végzel.
A probléma tünetei általában nyáron jelennek meg, hiszen ilyenkor kezd el a bőr barnulni, ám a gombával fertőzött terület erre képtelen, így kialakulnak a világos foltok. Mivel a gomba legnagyobb mennyiségben a fejbőrön él, főként a karokon és a háton alakul ki a szórványos fehér minta, ahova a fejbőr lehámlott részei hullanak.
Ha napgombára gyanakszol, érdemes egy orvos véleményét is kikérned, aki a bőrből kaparással mintát vesz, majd ez alapján állítja fel a diagnózist. Sokszor azonban erre sincsen szükség, hiszen a gombát a szakértők szabad szemmel vagy UV-fénnyel is azonosíthatják.
Mit tehetsz a napgomba ellen?
Erősen javaslott orvos tanácsát kérni a probléma kezelésében. Belsőleg alkalmazandó gyógyszereket a legritkább esetben írnak csak fel a gomba ellen, ám számos más gombaölő hatással bíró krém, spray és más készítmény használatát javasolhatja a bőrgyógyász. Jellemzően a kúra részeként a fejbőr gombásodásának megfékezésére egy sampont is előír az orvos, melyet tusoláshoz is használhatsz.
A gyógyulás ezt követően egészen rövid idő, mindössze néhány hét. A tünetek azonban sajnos ennél tovább is megmaradnak, hiszen a bőr barnasága továbbra is hiányzik az érintett területeken, ezért azonban már nem a gomba a felelős. Ahogy a bőröd télen fokozatosan veszít a színéből, úgy fognak lekopni a foltok is, majd a következő nyáron már egyenletes színnel barnulhatsz.
Megelőzés
Ha rendszeresen kiújul a probléma, használd akár minden hajmosáshoz a gombaölő sampont, kerüld az olyan helyzeteket, amikor tartósan izzadt maradsz, töröld le a verítéket mihamarabb magadról, ne viselj műszálas ruhákat, illetve ne használj zsíros testápolót olyan területeken, ahol gyakran felbukkan a gomba.
OLVASD EL EZT IS!

- bőrápolás
- kozmetikus
Mitesszernek tűnik, sebészkés lesz a vége! Eszedbe ne jusson nyomkodni a miliumot

- bőr
- bőrápolás