Kényeztesd magad, mint az ókor nagyasszonya!

Tejjel és mézzel

Már Kleopátra is tudta, hogyan őrizze meg szépségét egyszerűen és gyorsan. Akkor te miért hagynád ki?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Kleopátra naponta tejfürdőbe merítkezett, Nofretete a bőrére mézmaszkot használt, Sissi pedig e kettő keverékére esküdött - a történelem koronás szépségei mindig is nagyra becsülték a méz és a tej csodálatos hatását.

A mai modern laborokban kiderítették, miféle titokzatos képesség rejlik bennük. Az eredmény: egyre több cég használja fel kozmetikai termékeiben ezeket a természetes csodaszereket vagy legalábbis a kivonataikat.

Gondoltál-e már arra, hogy maga a tej 2000 különböző anyagból tevődik össze? Fő alkotói tejzsírból, tejfehérjéből, tejsavból, létfontosságú vitaminokból, ásványi anyagokból és nyomelemekből állnak. Mindezek kívülről védik a bőrt, aktiválják a vérkeringést, megtartják a nedvességét, és élénkítik a kollagén- és az elasztinrost-képződést - ez mind-mind fontos az arcbőr számára, hogy szép és sima legyen.

A méznek körülbelül a 80%-a szőlő- és gyümölcscukorból áll. Ezenkívül különböző vitaminokat, ásványi anyagokat, káliumot, magnéziumot és vasat tartalmaz, valamint a méhek által termelt inhibin enzimet. Az utóbbi természetes módon konzerválja a mézet, és egyidejűleg antibakteriális hatású, ez a fő oka annak, hogy a mézet mindig is csodaszerként használhatták.

Önts tejet a fürdővízbe!

A tejfürdő egészen lágyan oldja le a szennyező részecskéket - kellemesen ellazít egy feszült nap után. 15-20 percnyi fürdőzés - 36-39 fokos vízben - már elegendő ahhoz, hogy a bőr olyan finom és selymes legyen, mint egy csecsemőé.

  • Nofretete-féle tejfürdő: keverj össze 3 liter tejet virágmézzel és pár csepp illatos olajjal - szantálfa, szegfűszeg, rózsaolaj -, majd keverd el a forró fürdővízben. Az így elkészült fürdő nemcsak illatosabb és kellemesebb lesz, de egyúttal olyan biológiailag aktív anyagokat is tartalmaz, mint amilyenek például a fehérjék, a különféle zsírok, szénhidrátok, vitaminok, ásványi sók, hormonok és nyomelemek. A fürdő frissít, és pótolja az elveszett energiát, ráadásul ezek az illatösszetevők még természetes módon dezodorálnak is.
  • Kleopátra-féle tejfürdő: egy teli kád forró vízhez önts 1/2 liter tejet és 1/2 csésze mézet. Az így elkészült tejfürdő izgató, bársonyos fényt kölcsönöz bőrödnek.
  • George Sand-féle szépségfürdő: Aurore Dudevant bárónő, aki George Sand néven lett világhírű író, szintén rendszeresen vett a bőrét kisimító és felfrissítő fürdőket. Tegyél 300 g tengeri sót a száraz fürdőkádba, majd nyisd meg a melegvízcsapot. Melegíts 4 dl tejet, keverj hozzá 2 dl mézet, és öntsd a fürdővízhez. Tölts legalább 15-20 percet a kádban. Figyelem: száraz bőr esetében kevesebb sót és több tejet kell adni a fürdővízhez!

Mézben rejlő szépség

A mézet a bőr és a haj ápolására már régóta használják. Hatóanyagait bőrünk hasznosítja a leginkább: sima és selymes lesz tőle. Nagy enzim- és szervessav-tartalmának köszönhetően tartósít és fertőtlenít is.

Aki tetőtől talpig mézben szeretne dúskálni, az bízvást válogathat a különféle szépítőszerek közül. Ezek a méhek termelte anyagokból más alkotórészeket is tartalmaznak - például viaszt és propoliszt. A viasz akkor keletkezik, amikor a mézelő méh a virágport és a nektárt felveszi, és a viaszmirigyén keresztül a potrohán újra kiválasztja. Ebből az először még világos, később már sárgásbarnás masszából építik fel a lépet. A méhviasz gyulladásgátló és allergiaellenes, anyaga olyannyira áteresztő, hogy egyáltalán nem akadályozza a bőr légzését. Kis mennyiségben a mézben is megtalálható ragacsos állagú propoliszt a méhek a lépen keletkező repedések tömítésére használják. Ez a gyantához hasonló massza baktériumölő, fertőtlenítő hatású enzimeket tartalmaz - ideális eszköz a bőrproblémák megszüntetésére.

Megjegyzés: kevesen tudják, de álmatlanság ellenszereként is alkalmazható a méz. Meleg tejben oldj fel mézet. Ennek az italnak a hatóanyaga a szerotonin, alapanyaga a triptofán, amely segíti az alvást.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Frissítő tejkoktélok

A tej tápanyag-koktéljának egészségünkre gyakorolt hatását kutatók még korántsem fejtették meg egészen. A legújabb elméletek jelenleg a tejben lévő rákellenes hatású linolsavra összpontosítanak. Ezek a savak alighanem a rákkeltő befolyásoktól védik a sejteket. Ezt ugyan eddig csak állatkísérletek tanúsítják, annyi azonban bizonyos, hogy a tejsavó fogyasztása fitté tesz. Iktass be időnként egy tejsavónapot! Ez a folyékony melléktermék a sajt tejből való készítésekor keletkezik. A benne lévő tejcukor gyógyítja a gyomrot, a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek pedig pozitívan befolyásolják az anyagcsere-folyamatot. És ez hamarosan megmutatkozik a bőrön is. A tejjel szemben a tejsavnak az a döntő előnye, hogy szinte teljesen zsírmentes, így az elhízás veszélye nélkül naponta megihatsz akár egy liternyit is belőle.

Tejes, mézes hajápolás

Az egészséges haj számára a legfontosabb előfeltétel az egészséges fejbőr. A samponban lévő tejsav a hajmosás által a tejfürdőhöz és testápolókhoz hasonlóan erősíti a fejbőrt, mert a saját savvédelmi rendszerünkhöz hasonló a pH-értéke, egyidejűleg pedig egy védő lipidfilmet is felépít. Mindeközben nem szárítja ki a hajat. Szintén jó hatású a lactoceratkomplexet tartalmazó sampon, amely tejzsírból, tejfehérjéből és vitaminokból áll, mely anyagokat az igénybe vett hajszálak mohón magukba szívják. Így a hajszálak ismét simává, ragyogóvá válnak, és ezek a samponok ráadásul védik hajat a hajszárítás és a fésülés megpróbáltatásaival szemben is.

A mézgyógypakolás gondoskodik hajad nagyobb rugalmasságáról és alakíthatóságáról. A minimális hatóidő negyedóra, különben a mézkivonat nem tud elég mélyen behatolni a fejbőrbe. Kúraszerű használatával regeneráló hatása még jobban érvényesül: rakd fel a hajadra a pakolást, tegyél rá fóliát, végül csavard körbe az egészet egy törülközővel. Az így keletkező hő intenzívebbé teszi a gyógyhatást.

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük