Amit minden magyar iskolában tanítani kellene: sokat segíthet a kamaszok mentális egészségén a Dove Önbizalom Programja
A kamaszok sérülékeny önbecsülését mérgezi a médiában látott ideál, amiről fontos lenne beszélni. A Dove Önbizalom Program küldetése, hogy a fiatalok pozitív kapcsolatba kerüljenek külsejükkel, önbizalmukat pedig ne csorbíthassák az irreális elvárások.
Minden második 10 és 17 év közötti lány úgy érzi, az önbecsülésében közvetlenül károkat okoz a médiában látott szépségideál - derül ki a Dove Önbizalom Program 2022. évi jelentéséből. A tinik 80 százalékát ráadásul olyannyira szorongóvá teszi a testképzavar, hogy képesek fontos eseményeket is kihagyni elégedetlenség miatt, akár orvosi látogatást vagy sporttevékenységet is, sőt, a bizonytalanság akár iskolai hiányzásban is testet ölthet.
A Dove Önbizalom Program fő küldetése, hogy a fiatal generációk úgy nőhessenek fel, hogy pozitív kapcsolatban állnak külsejükkel, testi adottságaikkal, a testképzavarok legyőzése által, egészséges önbizalommal telve pedig a legtöbbet kihozhassák magukból.
A legtöbb édesanya és édesapa valószínűleg egyetért azzal az állítással, hogy a „mi volt a suliban” kérdésre a leggyakrabban elhangzó válasz a „semmi”, noha 6-7 éves korát követően a gyermek ideje jelentős részét tölti az iskola falai között. Az addigi keretek ellen lázadó kamasz sokszor épp a szülővel osztja meg nehezen belső vívódásait, korosztálya elfogadásáért tett erőfeszítéseit, az önmagába vetett hit folytonos megingását.
A kamaszok rendkívül sérülékeny önbecsülését szinte szünet nélkül mérgezi a médiában látott ideál tükrében kialakult, tökéletességet célzó, irreális elvárásrendszer, mely az egészséges testkép kialakítását alapjaiban akadályozza. Erről viszont rendkívül fontos lenne beszélni a gyermek mentális egészsége érdekében. A Dove Önbizalom Program ezért egyszerre három csoportot kíván megcélozni: a fiatalokat, a pedagógusokat és ifjúsági vezetőket, illetve a szülői kört.
A Dove Önbizalom Program küldetése
- A Dove csapata egy olyan világ megteremtésében hisz, ahol a természetes szépség az önbizalom forrásaként szolgál, és ahol az irreális szépségideálok egy fiatalt sem akadályoznak meg abban, hogy kibontakoztassák képességeiket. Éppen ezért a program nemzetközi szinten már 2004 óta segíti a szülőket, tanácsadókat, tanárokat és ifjúsági vezetőket az önbizalomra ösztönző nevelésben, amellyel eddig már több mint 60 millió fiatalt sikerült elérniük világszerte. Amerikában és Portugáliában több oktatási intézményben a tanterv részét képezi ez a program. Magyarországon 2019-ben indult el a Dove Önbizalom Program, mely szakértők által készített oktatóanyagokat és útmutatókat biztosít a fiatalok, tanárok, nevelők és szülők számára magyar nyelven, hogy elsajátíthassák azokat a készségeket, amelyekkel pozitív változásokat érhetnek el az érintett korosztálynál - mondta el a Bereczkiné Molnár Éva pedagógus, a Dove Önbizalom Program szakértő trénere, aki nemcsak rendszeres szervező, de tematikus foglalkoztatásokat is tart az intézményekben, sőt, igény esetén az intézmény belső munkatársait is felkészíti online az alapvetően 45 perces, de akár 90 perces foglalkozássá bővíthető előadások megtartására.
- A 2020/2021. tanév tavaszától több budapesti és vidéki iskolában is sikeresen valósult meg a program osztályfőnöki órákon vagy projektnapokon, egészségnapokon, a Covid ideje alatt online, majd a nyitás után személyes foglalkozások keretében is. A foglalkoztatást vezető tanárt lépésről lépésre segítik az elkészített prezentációk és azok segítő magyarázatai. A foglalkozásokat megtarthatják osztályfőnökök, belső munkatársak, iskolapszichológusok is. Sok esetben külső trénert vesznek igénybe, mondván, hogy a diákok befogadóbbak kívülálló személy esetén. A tananyagot minden ellenszolgáltatás nélkül biztosítja a Dove az iskola részére, és a trénert is, amennyiben igényt tartanak rá.
A visszajelzések szerint nagy szükség van az ilyen foglalkozásokra, melyek nemcsak arra hasznos programot jelentenek az iskolákban a résztvevők számára, hanem arra is jók, hogy feltárjanak olyan eseteket, melyek segíthetik a pedagógusok munkáját a jövőben.
A diákok a foglalkozásokon először visszafogottak, de már a 45 percen belül is nagyon sok dolgot osztanak meg, és sokszor jutunk el odáig, hogy kiderül, vagy az osztályban, vagy ismerősök között vannak érintett diákok, akiknek az önbizalmukkal - több esetben a testképükből fakadóan - már van problémájuk, ami akár a pánikbetegségig is eljutott. A megfelelési kényszer nemcsak a testtel kapcsolatosan alakul ki, hanem a kor amolyan státusszimbólumaival összefüggésben is, ami már iskoláskorban megjelenik - mobil, ruházat, kiegészítők formájában -, melyekkel szintén a médián keresztül találkoznak - tette hozzá Bereczkiné Molnár Éva.
- A program pozitív hozadéka, hogy lehetőséget ad arról is beszélgetni, hogyan segíthetnek a diákok annak az ismerősüknek, akiben már kialakult az önbizalomhiányból adódó szorongás. Elmondhatjuk nekik, hogy érdemes erről a szülőkkel beszélgetni, az osztályfőnökkel vagy egy olyan tanárral, akiben megbíznak, de akár az iskola pszichológusát is megkereshetik - mondta el Bereczkiné Molnár Éva. A program segít a gyerekeknek a kortársakkal való kommunikációban is, a probléma felismerésében, a kirekesztés megelőzésében, és bátorítja őket, hogy merjenek segítséget kérni, ha érintetté válnak a testképzavarban, a szorongásban, az önbizalomhiányban.
A mesterséges úton, filterekkel, tökéletes beállításokkal és utólagos manipulációval hibátlanra alkotott, mérgező szépségideál irreális elvárásai nap mint nap bombázzák a testük természetes változásai miatt egyébként is gyakran bizonytalan, szorongó kamaszokat. Mivel sok esetben még nem rendelkeznek a megfelelő kritikus szemlélettel, sérülékeny önbecsülésükre erősen romboló hatással lehet a közösségi média. A Dove Önbizalom Program ezért mindenki számára segítséget nyújthat.
- Nagyon nehéz a testképpel kapcsolatosan kialakult torz képen változtatni, ezért nagy jelentősége lenne a tudatos megelőzésnek. Mivel a legtöbb esetben a médián keresztül jut el hozzájuk a hőn áhított, legtöbb esetben manipulált, ideális test képe, így a tudatos médiahasználathoz is fel kéne hívni a figyelmet ezekre a veszélyekre. Az iskolákban vannak testi, lelki egészséggel összefüggő, kötelezően előírt feladatok, melyekbe abszolút beleillik a Dove programja, amiben minden adott egy osztályfőnöki óra megtartásához vagy egy egészségnap/projektnap részekénti foglalkozáshoz. Kész tananyagok, prezentációk, feladatlapok, filmek, tanári anyagok érhetők el, amiknek használatát igény esetén meg is tanítják. Az iskolákban akár a munkatervbe is be lehetne venni, mint folyamatos programot, ami a diákok egészséges önbizalmának fejlesztésére irányulhatna. Azok az iskolák, amelyekhez a programot sikeresen eljuttattuk, ott sok esetben ez már megvalósult - jegyezte meg a program szakértője, aki felhívta a figyelmet a szülő megkerülhetetlen szerepére is.
- A szülőkkel történő kommunikáció és tájékoztatás is sokat segítene a diákok testképének reális megítélésében. Esetükben sokszor még mindig a tiltás van jelen, elzárkóznak azoktól a felületektől, amiket a diákok figyelemmel kísérnek, így nem is tudják, hogy milyen hatások érik a gyermekeiket. Pedig ha ők is megismernék ezeket a káros oldalakat, akkor tudnának beszélgetni azok valóságtartalmáról, ahogy egy jó filmről is szokás beszélgetni. Ahogy lehet játszva tanítani, úgy lehet könnyed beszélgetésekkel is hatni a gyermekre. Sokszor halljuk, hogy rombolni könnyebb, mint építeni, így van ez az önbizalommal is, csak azt sokkal nehezebb visszaépíteni. Az önbizalmat már egész kis korban el lehet rontani - ez a testképpel kapcsolatosan is igaz -, társadalmunk jelenleg túl sokat ad a külsőségekre, már a családon belül is kritikák érik a túl vékony vagy teltebb gyerekeket. Nem is gondolják sokan, hogy ez mekkora befolyással van a személyiségfejlődés során - tette hozzá a tréner.
A családból kapott minta, illetve a baráti körrel, a kortársakkal fenntartott viszonyok befolyásolják azt leginkább, hogyan értékeli a kamasz önmagát. A szülő valóságképe, önbizalma elemi hatással van a gyermek elvárásrendszerére, meggyőződéseire és az önkép kialakulására, befolyásolhatóságára.
A program jóvoltából ingyenesen elérhető cikkek és gyakorlatok segíthetik az édesanyákat, édesapákat is a hatékony kommunikációban. Kulcsfontosságú, hogy amennyiben a gyermek megnyílik előtte, mindenképpen ítélkezéstől mentesen, segítő szándékkal, nem pedig szemrehányóan vagy további mérgező elvárásokat támasztva forduljon hozzá, hiszen a szülőbe vetett feltétlen bizalom kamaszkorban egyáltalán nem magától értetődő, egy nagyon sérülékeny, ingoványos talaj, melyet a probléma elbagatellizálása, a vicces beszólások, a hibáztatás és a negatív minősítés is lerombolhat.
Fedezd fel a Dove Önbizalom Programját
A magabiztosság formálható. Ismerd meg a Dove Önbizalom Programját és mondj nemet a közösségi média káros szépségápolási tanácsaira. Útmutatónk támogatja a szülőket abban, hogy segítsék gyermekeiknek kiszűrni a hírfolyamaikon megjelenő ártalmas tippeket. Hiszünk abban, hogy a magabiztosság elérésével a tinédzserek képesek maximálisan kibontakoztatni képességeiket a mindennapokban.
Promóció
A Dove Önbizalom Program útmutatásaiban olyan tanácsok is helyet kapnak, mint a titkos közös nyelv kialakítása, a közösen alkotott jelszavak használata a kommunikáció megkönnyítésére, konkrét bátorító fordulatok, támogató mondatok alkalmazása a mindennapokban, ami utat nyithat a kamaszlélek felé. De többek között a társas nyomás erejével, az iskolai zaklatás jelenségével, tüneteivel, az evészavarok formáival és a támogatás lehetőségeivel is jobban megismerkedhet a szülő.
Jelentkezzetek a programra az osztályotokkal!
A Dove Önbizalom Program oldalán elérhető szakmai, pszichológiai, egészségügyi szakértők közreműködésével kialakított anyagok iránymutatást adnak arra vonatkozóan, hogyan alakíthatnak ki a fiatalok egészséges kapcsolatot testükkel, megjelenésükkel, hogyan értékelhetik egyedi szépségüket egy elvárásokkal bombázó világban is. A program keretében szervezett foglalkozásokra bárki jelentkezhet osztályával, akár szülők, osztályfőnökök, diákcsoportok is kezdeményezhetik a megkeresést.
Bereczkiné Molnár Éva elmondta, amennyiben az iskola falain belül szeretnék megvalósítani a képzést, optimális, ha a szülők, osztályfőnökök az igazgatónak jelzik a lehetőséget. A workshopot akár a pedagógusok, akár az iskolában dolgozó pszichológus is megtarthatja, ehhez hasznos anyagokat találnak a program oldalán. Ha külsős trénerre lenne szükségük, az igazgatónak is jelezhetik a lehetőséget, majd akár őt is megkereshetik az info.bmetop@gmail.com e-mail-címemen, megadva elérhetőségüket. Természetesen szülők, tanárok, ifjúsági vezetők kezdeményezésére akár az iskola falain kívül is meg tudják tartani a foglalkozásokat, volt már arra is példa, hogy a helyi kultúrház programkínálatába került be az előadás.
Olvass tovább: ezért hazudik a kamasz
A látszólag értelmetlen hazugság egy bizonyos szintig teljesen normálisnak, sőt a fejlődés részének tekinthető. Tudj meg többet róla!
Fontos pszichológiai oka van, hogy a kamasz hazudik - A legtöbb szülő nem gondol rá
A látszólag értelmetlen hazugságok mögött ez állhat.
ElolvasomA cikkben szereplő kutatás forrása: Dove Self-Esteem and Social Media Report, 2022 április.
(Képek: Getty Images Hungary.)