Javul a mentális egészség, szebbnek látjuk magunkat: már 15 perccel kevesebb telefonozás is sokat segít
A teljes és azonnali digitális detox nem reális elvárás, ám az önbecsülés és a mentális jóllét érdekében fontos módszert jelent.
A digitalizáció mára az élet gyakorlatilag minden területét beszőtte, a munka és a magánélet is elképzelhetetlen nélküle, a folyamatos elérhetőség, a véget nem érő jelenlét azonban hosszú távon is súlyos egészségügyi és mentális problémákhoz, adott esetben krónikus szorongáshoz is vezethet.
A digitális detox sokaknak mára szinte megugorhatatlan kihívássá vált: korábban elképzelhetetlen mértékű stresszfaktort jelent a mindennapokban a FOMO - Fear Of Missing Out - érzése, az, hogy az ember kimarad valamiből, ha nem tartja legalább a fél szemét a telefonján.
Egy Texasi Egyetemen végzett kutatás a függőség rövid távú következményeit is górcső alá vette, az eredmény pedig egyértelműen arra mutatott, hogy az okostelefonoknak már a jelenléte is zavarja a figyelmet, akadályozza az elmélyült munkát, és jelentősen rontja a szellemi teljesítményt.
A digitális detox hatása
A közösségi média előnyeit valószínűleg senkinek nem kell sokáig ecsetelni, manapság nélkülözhetetlen tényezővé vált a kapcsolatfelvételben, a kapcsolattartásban, de a napi aktualitások követésében is, ám a felületekről folyamatosan ránk ömlő tartalmakat meglehetősen nehéz kontroll alá vonni.
Egy, a Journal of Social and Clinical Psychology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint amint egy közösségi oldalra belép az ember, nemcsak bepillantást nyer mások életébe, de egyfajta kimondatlan szociális összehasonlítás is kezdetét veszi. Az itt elérhető tartalmak túlnyomó része nyilvánvalóan a sikerekről, az önmarketingről szól: karrierbeli előrelépésről, utazásról, párkapcsolati fejlődésről, harmóniáról, a kudarc pedig ritkán kap helyet a posztokban. A hamis mérce felállítása formálja az elvárásrendszert, és az önbecsülés is jelentős csorbát szenvedhet általa.
A kamaszkorban formálódó, fokozottan sérülékeny önbizalomra különös veszélyt jelent ez a valóságtól sokszor merőben eltérő, ellenőrizhetetlen, torz elvárásokat közvetítő világ. A Dove Önbizalom Program egy vizsgálatából kiderült, hogy minden második 10 és 17 év közötti lány úgy érzi, önbecsülésében kárt okoznak a közösségi médiában látott szépségstandardok és tanácsok, melyek normalizálják az irreális elvárásokat és elősegítik a potenciálisan káros szépségápolási gyakorlatok terjedését is, azt sugallva, hogy az önbecsülés alapjának a külső tökéletességnek kell lennie. A megkérdezett lányok több mint fele minden hétköznap legalább egy órát eltölt a közösségimédia-felületeken, ám azt belátják, hogy kevesebb jelenléttel az önbizalmuk is javulhatna.
A közösségi médiában közvetített világ folyamatos elvárásait ignorálni nem egyszerű feladat a mindennapokban, ám a túl sok online töltött idő szorongást, bizonytalanságot okoz az emberben, az önértékelés védelme érdekében pedig fontos tudatosan törekedni olykor arra, hogy mindennap legalább egy átmeneti digitális detoxot tartson valaki.
Érdemes tisztában lenni azzal, mik az intő jelek, hogy valaki túlzásba vitte a telefonhasználatot, és égető szüksége van a digitális megvonásra. Amennyiben az illető állandó kényszert érez, hogy ellenőrizze telefonját, ennek hiányában azt éli meg, kimarad valamiből, és ez összességében rontja a koncentrációját, az komoly problémát jelezhet. Az is beszédes tünet, ha a közösségi oldalakon töltött idő miatt szomorúnak, elégedetlennek vagy dühösnek érzi magát, netán csak figyelemelterelésre használja, de az is, ha a telefon hiánya, lemerülése okoz komoly szorongást számára. Az eszközök helytelen használata mindemellett megzavarhatja az alvási periódust, felboríthatja a munka és a magánélet egyensúlyát, valamint a személyes kapcsolattartást is.
Az online jelenlét tudatosítása és korlátozása számos előnnyel jár, hatására jelentősen csökken a stressz, javul a koncentráció, a mentális jóllét, erősödnek a valódi kapcsolatok és az önbecsülés, az önbizalom is. Jobb alvásminőséget eredményezhet a digitális detox, mindemellett pedig jóval több idő marad más tennivalókra, tanulásra, szabadidős tevékenységekre is.
Többféle stratégiával érdemes megpróbálkozni, ugyanis a különböző telefonozási szokásoknál különféle metódus válhat be legjobban.
Sokan úgy tartják, sikerre vezethet, ha előzetes terv szerint tartanak képernyőidőtől távol töltött időszakokat a nap folyamán: például az emlékeztető hangja figyelmezteti őket, hogy felálljanak, sétáljanak egyet, de célravezetőek lehetnek a kimondott célok is, például a telefonmentes étkezések, amikor is az ebéd vagy a vacsora teljes hosszára más helyiségben hagyják a családtagok az okostelefonokat. Nem reális cél az okostelefon teljes körű azonnali kiiktatása a mindennapokból, az első lépésben lehet ez akár napi 15 perc, később akár napi több alkalommal is megismétlődhet ez a 15-15 perces szünet.
Fedezd fel a Dove Önbizalom Programját
A magabiztosság formálható. Ismerd meg a Dove Önbizalom Programját és mondj nemet a közösségi média káros szépségápolási tanácsaira. Útmutatónk támogatja a szülőket abban, hogy segítsék gyermekeiknek kiszűrni a hírfolyamaikon megjelenő ártalmas tippeket. Hiszünk abban, hogy a magabiztosság elérésével a tinédzserek képesek maximálisan kibontakoztatni képességeiket a mindennapokban.
Promóció
Amennyiben egy-egy konkrét alkalmazás veszi el az időt, és azon kapod magad, hogy percek óta csak görgeted a hírfolyamot üres tekintettel, jó megoldás lehet tudatosan szünetet tartani a használatában, akár letörölni vagy áthelyezni az applikációt a telefon képernyőjén, hogy ne automatikus unaloműzés és pótcselekvés legyen a használata, de időkorlátot is beállíthatsz a használata közben. Az értesítések kikapcsolása is pofonegyszerű és rendkívül fontos lépés annak érdekében, hogy az állandó jelenlét miatt érzett szorongást csökkentsd.
A telefon nélküli terek kijelölése is hasznos lehet, kevésbé csábít az esti kütyüzésre, ha a hálószobából mindannyiszor ki kell menni érte, így az alvás is sokkal mélyebb, zavartalanabb lehet már rövid távon. Amennyiben a függőség elhatalmasodik a személyiség felett, és felismerhető önértékelési problémákhoz vezet, melyek a mentális egészséget veszélyeztetik, érdemes megfontolni, hogy az érintett pszichológus szakértő segítségét kérje a hatékony megküzdéshez.
Olvass tovább: ez áll a folyamatos gyerekes posztok mögött
Miért van az, hogy bizonyos szülők gyermekük életének szinte minden pillanatát posztolják a közösségi oldalakon, és még a legkisebbeket is a Facebookon köszöntik fel? Pszichológus beszélt az oversharenting jelenségről.
Miért posztol valaki naponta a gyerekéről? - A pszichológus szerint ezek a leggyakoribb okok a jelenség mögött
És miért köszönti fel valaki a saját kisgyerekét a Facebookon?
ElolvasomA cikkben szereplő kutatás forrása: Dove Self-Esteem and Social Media Report, 2022 április.
(Képek: Getty Images Hungary.)