A tökéletes tea elkészítése

Igazi művészet

A Dilmah Teaiskolában sok minden más mellett a tökéletes tea elkészítését is megismertük.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A teázás több mint egy filtert belelógatni egy csészébe, majd kihalászni pár perc múlva, végül futtába meginni. A teázás akár művészet is lehet, és a tökéletes tea megalkotása nem is olyan egyszerű, mint az ember gondolná.

A tea, hasonlóan a kávéhoz vagy a borhoz, történeteket hordoz, íze, aromái jellemzőek a termőterületére, az eljárásra, amellyel készítik. Az értő és környezetükre igényes teatermelők pedig figyelnek, hogy az eljárás a lehető legkíméletesebb legyen. Talán nem készíthető így a lehető legnagyobb mennyiség, de biztos, hogy aki ilyen teát vesz, az minőségi áruhoz jut.

A Dilmah Teaiskola kurzusán rengeteg mindent megtudtam a teáról, sok infó újdonság volt, pedig egy ideje már teázom. 

A tea lelke

A tea legfontosabb összetevője természetesen maga a növény. A Dilmah teákat Sri Lankán, az egykori Ceylonon termesztik, a különböző ültetvények más és más aromákat csempésznek a Camelia sinensis növény levelébe. Ebben is hasonlatos a borhoz, hiszen ott sem mindegy milyen tőkéről származik a szőlő, keletre vagy nyugatra nézett a dűlő, meleg vagy párás-e ott általában a levegő. Mindez elmondható a teáról is. 

A Dilmah tea nálunk is sok helyen kapható. A cég Sri Lanka-i, és nagyon ügyelnek arra, a tulajdonos és két fia, hogy a termelés és gyártás etikus legyen, és ne csak a fogyasztónak legyen jó a folyamat végén, hanem a tealeveleket gyűjtő munkásoknak és családjaiknak is. A Dilmah tea a tulajdonos és alapító - Merrill J. Fernando - két fiának nevéből - Dilhan és Malik - áll össze. A teaiskolát Dilhan tartotta, akin látszik, hogy együtt él és lélegzik a teával, és hogy nagyon büszke a családi vállalkozásra, és persze, hogy nagyon ért a teához.

A cég 100%-ban a szigeten termelt teát értékesít és egy ideje a gasztronómiával is kacérkodik, nemcsak a teákat párosítja az ételekhez, de a világ vezető szakácsait és mixereit arra bíztatja, hogy a teához forduljanak alapanyagként. Milyen isteni lehet egy teagőzben párolt vajhal például?

Minden tea a fent említett Camellia sinensis növényről származik, kivéve természetesen a gyógynövényteákat, melyeket angolul infusionnak neveznek. A különböző teafajták tulajdonképpen az eljárás alakítja ki.

  • Fehér tea - a tealevél rügyét és az alatta lévő levelet szedik le. Azért olyan különleges, mert évente csak két napon át szedhető. 2-3 percig kell áztatni a 80 fokos vízben.
  • Zöld tea - a zöld teafajtákat, a fehér teához hasonlóan nem erjesztik, csak gőzölik és szárítják, majd esetleg formázzák. 3 percig kell áztatni a 80 fokos vízben.
  • Fekete tea - a fekete teát nemcsak szárítják, de fermentálják is, amit tulajdonképpen rohasztást jelent, de ez ne ijesszen el senkit, évezredek óta beválik. A fekete teát 3-5 percig áztasd 90-95 fokos vízben.

A tea minden fajtája tele van antioxidánsokkal, polifenolokkal, melyek semlegesítik a szabadgyököket, jót tesznek a vérnyomásnak. A tea másképp szívódik fel, mint a kávé, hatása hosszabb ideig tart és nem is olyan lórúgásszerű.

A tökéletes tea

A tökéletes teát nem nehéz elkészíteni, de sok mindenre oda kell figyelni. Legfontosabb természetesen a minőségi alapanyag, a legjobb a szálas tea használata, de filteres teánál is figyelj oda, hogy ne törmelék lapuljon zsákocskába. A tea minőségét a víz is nagyban meghatározza, a legjobb szűrt vizet használni hozzá, esetleg forrásvizet.

A tealeveleket, egy főre egy teáslanállal számolj, szórd egy porcelán vagy kerámia teáskannába. A vizet forrald fel, majd öntsd rá a tealevelekre, és fajtától függően 3-5 percig áztasd, végül öntsd át a csészébe és fogyaszd el. A teakóstolók megszagolják a kiázott leveleket és magát a teát is, illetve ellenőrzik a színét. Az igazi ínyencek magában isszák a teát, de Dilhan elmondta, hogy ha valaki szeretné ízesíteni, akkor válasszon természetes dolgokat, mézet, valódi citromlevet, zsírosabb tejet, esetleg fűszereket. Ha a fekete teádba fahéjat, szegfűszeget tennél, azt a forrázás előtt tedd. Ha elkészült akkor már csak élvezned kell az ízeket.

Ezt is szeretjük