Tüntesd el a jégréteget örökre a hűtőből!
Nem jégmentes hűtőd van? Akkor sem kell havonta leolvasztanod!
Az új típusú hűtőszekrények már rendelkeznek úgynevezett no frost rendszerrel, így nem kell a leolvasztásukkal bajlódni, az éltesebb példányok azonban időről időre bejegesednek. A hűtőszekrény belsejében képződött jégréteg furcsa módon egyáltalán nem kedvez a szekrény belső hőmérsékletének, a jég ugyanis kiválóan szigetel - nem véletlenül épül belőle az eszkimók igulja. A hűtőnek így sokkal nagyobb teljesítményen kell dolgoznia, hogy a falából árasztott hideg levegő keresztülhatoljon a jégen, és elérje a láda belsejét.
Néhány modern hűtőszekrény már lámpával vagy sípoló hanggal jelzi, ha a jegesedés eléri a kritikus szintet, de ha neked egy békebeli géped van, akkor sem kell aggódnod, ő is megtalálja a módját, hogy jelezzen - a villanyszámlán keresztül. Arról nem is beszélve, hogy a hűtő oldalára fagyott párában a penész is hamarabb megtelepszik, és a baktériumok is könnyebben szaporodnak, így a hűtő éppen arra lesz teljesen alkalmatlan, amire feltalálták: az élelmiszer-tárolásra.
Nincs más megoldás, mint leolvasztani a hűtőszekrényt, bármennyire sziszifuszi munkának is tűnhet a kipakolás, a várakozás, majd a visszapakolás. Szerencsére van néhány tippünk, amivel megelőzheted, hogy a vastag jégréteg ismét megjelenjen a felvágottak mögött.
Tárd fel az okokat!
A hűtőszekrény jegesedését gyakran valamilyen meghibásodás okozza. Van, amihez szerelőt kell hívnod, de olyan is, amit te magad is könnyen orvosolhatsz. Ha leolvasztottad a hűtőt, vizsgáld meg a legproblémásabb részeket, hogy megelőzd a bajt.
Nem folyik el a víz
A hűtőszekrények belsejében, a hátsó falon található egy apró nyílás, ami az összegyűlt víz elvezetésére szolgál.
Ha ez a nyílás eltömődik, a lecsapódott pára nem tud elfolyni, és a szekrény belsejében maradva megfagy. Hogy a nyílást megtisztítsd, egyszerűen fogj egy szívószálat, dugd a lyukba, és jól forgasd körbe. A szívószál azért jó választás, mert egy élesebb vagy keményebb tárggyal könnyen megsértheted a borítást.
Rossz a szigetelés
A jegesedést a nyitva felejtett vagy túl gyakran nyitogatott ajtó és a beáramló meleg levegő is okozhatja, ám a magasabb hőmérséklet akkor is képes bekúszni a hűtőszekrénybe, ha nem zár rendesen az ajtó körüli mágneses gumi. Ezt könnyen ellenőrizheted, ha este leoltod a konyhában a világítást, és egy bekapcsolt zseblámpát teszel a hűtőszekrénybe. Csukd be az ajtót, és figyeld meg, hogy kiszűrődik-e valahol a fény. A tömítés általában a védőcsík alá rejtett csavarokkal van rögzítve, és szükség esetén lecserélhető.
El a tűzhely mellől!
Ha gyakran képződik vastag jégréteg a hűtőd belsejében, érdemes elgondolkodnod, hogy nem a rossz elhelyezés-e a ludas. A tűzhely vagy a fűtőtest mellett, de egy déli fekvésű ablakkal szemközt sincs jó helyen a hűtőszekrény: a folyamatos melegítés miatt egyrészt sokkal több energiát kell elhasználnia a hűtéshez, másrészt a magas hőmérséklet-különbség, illetve az ajtónyitáskor beáramló szokatlanul meleg levegő is párásodást, ennek következményeként pedig jegesedést okoz.
Előzd meg a bajt!
Ha meggyőződtél arról, hogy a hűtőnek nincsenek műszaki problémái, illetve jó helye van a konyhában, akkor a leolvasztás után gondoskodj arról, hogy ne térjen vissza a fagyos hangulat.
Csak szellősen
Köztudott, hogy egy jól megpakolt hűtőszekrény kevesebb áramot fogyaszt, mint a félig üresen hagyott, hiszen kevesebb helyen kell levegőt keringetnie. Nem szabad azonban átesned a ló másik oldalára, a rogyásig pakolt polcok és összeérő dobozok között ugyanis a levegő egyáltalán nem kering, aminek a vége megint csak a jegesedés, a bosszankodás és az olvasztás lesz.
Dobj rá egy tetőt!
Általános szabály, hogy forró ételt ne tegyél a hűtőszekrénybe, mert a lehűtése sok energiát vesz igénybe. Ha nagyon sietsz valahová, és mégis rákényszerülsz, hogy a meleg lábast dobd be a fridzsiderbe, először tegyél rá egy fedőt vagy fóliát, ezzel ugyanis megakadályozod, hogy a forró ételből felszálló pára a hűtő falán csapódjon le.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Glicerinnel a száraz levegőért
Miután leolvasztottad, és alaposan kitakarítottad a hűtőt, sokáig elkerülheted az újból megjelenő vízcseppeket, ha a szekrény falát belülről vékonyan bekened glicerinnel. Ez a testápolókban és édesítőszerekben is megtalálható anyag ugyanis elvonja a levegő páratartalmát, ami így nem csapódik le a falakon.
OLVASD EL EZT IS!
- lefolyó
- csináld magad
Eldugult a mosogató? Így szereld meg szakember nélkül!
- burkolat
- csináld magad
Repedések és lyukak a falon: tüntesd el a hibákat 5 perc alatt!
- tisztítás
- mosás