Tudd meg, mihez nincs joga a főbérlődnek! 4 kényes helyzet

Ha nem szeretnéd, hogy a beköltözésedre árnyék vetüljön, tisztázd a főbérlő jogait.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Tapasztalat híján nem biztos, hogy tisztában vagy a saját jogaiddal a bérlést illetően, ahogyan a főbérlő jogaival és kötelezettségeivel sem.

Hogy ne tudja kihasználni a helyzetet, most tiszta vizet öntünk a pohárba a négy leggyakoribb és legkényelmetlenebb esetet illetően.

Nem járhat be kénye-kedve szerint a lakásodba

Nem egyedi az eset, hogy a főbérlő úgy járkál be a kiadott lakásba. Persze, hivatalosan valóban az övé, hiszen az ő nevén van, sőt, kulcsot is hordhat magánál vész esetére, azonban légy résen, mert ha folyton bejár ellenőrizni a lakást a tudtotok nélkül, az bizony törvénybe ütköző, egyfajta magánlaksértés.

Ezt elkerülendő figyelj, amikor a szerződést aláírjátok. Az írásbeli megállapodásban ugyanis sok mindent kiköthetsz. Mindenképpen vedd bele, hogy mikor nézheti meg a lakást.

Erre a törvény szerint évente legalább egyszer lehetősége van, de csakis akkor, ha ezt előre leegyezteti veled, illetve olyan időpontban keres fel, ami számodra teljesen megfelelő - például nem vasárnap éjszaka kopogtat az ajtódon. A legjobb, ha a havi bérleti díj kifizetésének időpontjára hívod meg körbenézni, öt-tíz perc tartózkodási idő alatt felmérheti a lakás állapotát.

Szó nélküli kilakoltatás

Sajnos sok rémhírt hallani arról, hogy a lakót egyik napról a másikra az utcára tette a főbérlő, sőt, olyan szóbeszéd is terjed, hogy még a zárat is lecseréltette.

A főbérlő nem teheti meg, hogy csak így, egyik napról a másikra ok nélkül elküldjön, pláne abban az esetben, ha nincs tartozásod felé, sőt, még a szerződésben leírtaknak is tökéletesen megfelelsz. De még akkor sem dönthet a kilakoltatás mellett azonnal, ha tartozásod van felé nézve. A bérleti szerződés felmondása előtt kötelessége, hogy felszólítson a kifizetést illetően, illetve egyúttal azt is jeleznie kell, hogy amennyiben ez nem történik meg, úgy felmondja a szerződést.

Erre figyelj, mielőtt új lakásba költözöl!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Azonban még ha ez utóbbi meg is történik, akkor sincs joga az utcára tenni, ugyanis a jogviszony az elmulasztott napot követő hónap utolsó napján szűnik meg.

Írásbeli megállapodás

A szerződéskötés az írásbeli megállapodás fontos momentuma a beköltözésnek. Egyes főbérlők azonban szeretnek már kész megállapodást a jövendőbeli albérlő orra alá dugni, mondván, hogy ezzel már semmit nem kell törődni, csak az aláírások szükségesek. Csakhogy neked ugyanolyan jogod van beleszólni a megállapodás feltételeibe, így ne engedd, hogy egy szépnek tűnő, de kiskapukkal teli nyilatkozat aláírására rávegyen. Bár az még mindig a jobbik eset, ha szerződést akar íratni, ugyanis egyes főbérlők szeretnek fű alatt lakást kiadni, így megspórolhatják maguknak az adózással járó kötelezettségeket.

A főbérlő jogai

Ha még mindig vannak homályos pontok a főbérlő jogait illetően, nézd meg videónkat, amiből minden kiderül.

Felújítás

Ha már beköltözéskor sincs jó állapotban a lakás, elkerülhetetlen, hogy előbb-utóbb szükség legyen felújítási, javítási munkálatokra. Az, hogy kifogástalan körülmények között tartsd otthonodat, természetesen a te feladatod, ám a felújítási költségek közül a legtöbbet a főbérlőnek kell állnia.

Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?

Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. február 19. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A tisztasági festés, a csőrendszerek javításának ára, az óracserék, valamint a kéménnyel kapcsolatos kiadások nem te kontódra mennek. Eszedbe ne jusson kifizetni őket, ahogyan akkor se fizess, ha a társasházban javítanak valamit, és emiatt a főbérlő megemeli a bérleti díjat vagy a közös költséget, ez ugyanis törvénytelen.

Kerültél már kényelmetlen helyzetbe lakásbérlés kapcsán?

Ezt is szeretjük