Tudtad, hogy ezt is tilos kivasalni? Képeken 6 dolog, aminek nagyon rosszat tesz!

Könnyen tönkremehet a ruha, ha erre nem figyelsz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Számos olyan anyag létezik, melyet nem tanácsos a hagyományos módon kivasalni, ugyanis a forró vasalótalp vagy épp a gőz súlyosan károsíthatja a textíliát. Bár a vasalási szabályokra vonatkozóan általában az adott ruha címkéje is útmutatást ad, összegyűjtöttünk néhányat a legkényesebb anyagok közül. Nézd meg a képeket!

A bársonyt hagyományosan sosem szabad vasalni, nagyon könnyen tönkremehet ugyanis a hő, illetve a nyomás hatására. Ha mégis vasalni kell, azt csak nagyon óvatosan tedd, mindenképp a színével lefelé, illetve takard le vasalókendővel is - így járj el kordbársony anyagok esetében is. A legjobb azonban a tollpárnás módszer, melynek során egy fehér ruhát vagy vasalókendőt kell a párnára terítened, erre fektetned színével lefelé a bársonyt, azt újabb, nedves ruhával letakarnod, majd magasabb hőfokon, szinte nyomás nélkül átvasalnod. Ezután felakasztva szárítsd meg az anyagot.

A selyem szintén nagyon kényes anyag, a túl magas hőmérséklet könnyen összeránthatja, emellett hatására veszíthet fényéből, lágyságából, és be is sárgulhat. Érdemes fellógatva, gőzölés által eltüntetni a ráncokat - például a fürdőszobába akasztva -, ha azonban mégis úgy érzed, vasalóra van szükség, a legalacsonyabb hőfokot válaszd még a teljes száradás előtt - emellett sose a színén vasald a selymet -, és használj vasalókendőt. Ügyelj arra is, hogy ne spricceld az anyagot, ez ugyanis foltosodást okozhat.

A szintetikus anyagok, például a poliészter, nagyon ritkán gyűrődnek, így általában nem szükséges vasalni őket, szerencsére, ugyanis a hőre érzékenyek lehetnek. Ha muszáj vasalnod, használj vasalókendőt, és a lehető legalacsonyabb hőfokot válaszd.

A gyapjúból készült ruhadarabokat érdemes kigőzölve, felakasztva kisimítani, ha azonban vasalni kell - amit igyekezz kerülni, ugyanis kifényesedhet tőle az anyag -, alkalmazz nedves vasalókendőt és alacsony hőfokot. Kasmírt lehetőleg semmiképp se vasalj.

A bőrt roncsolhatja a magas hőmérséklet, a vasalás hatására például repedések keletkezhetnek rajta, ezért, ha muszáj vasalni, alacsony hőmérsékletet használj az anyag fonákján, vasalóruhát alkalmazva, lehetőleg azonban végezz próbát a ruhadarab egy olyan részén, mely kevésbé látszik. Fontos tudni továbbá, hogy a bőrt nem szabad gőzzel vasalni.

Nagyon figyelj, ha a ruhán gumiszerű anyagból készült dekorációk találhatók, vagy épp gumis húzás a varrás mentén, ezek az anyagok ugyanis hőhatás tekintetében rendkívül sérülékenyek. Az ilyen helyeken mindenképp alkalmazz vasalókendőt és nagyon alacsony hőfokot, illetve mindig fordítsd ki a ruhát.

Tudtad, hogy ezeket tilos betenni a hűtőbe?

Vannak olyan ételek, amelyeket rossz ötlet hűtőben tárolni, mert többet ártasz vele, mint használsz. Nézd meg a képeket!

Tudtad, hogy ezeket tilos betenni a hűtőbe? Többet ártasz vele, mint használsz!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük