Sün a kertben: mit kell tenni, és mit tilos, ha cuki, szúrós jövevényre bukkansz?

Nyáron előfordulhat, hogy sün téved a kertbe. Ilyenkor nem mindegy, hogyan cselekszik az ember.

Sün a kertben
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Tavasztól ősz végéig megeshet, hogy sün téved a kertbe. Előfordul, hogy útközben veszi észre az ember, de olyan is van, hogy az állatot a háznál élő kutya vagy macska fedezi fel, esetleg az ő eledelét dézsmálgatja a jövevény.

De vajon mi a teendő, ha valaki megpillantja ezt a kedves kis állatot? Jó tudni, hogy egyes reakciók kifejezetten kerülendők, mások pedig kifejezetten tanácsosak, ugyanis a sün hasznos lény az ember háza táján.

Sün a kertben

Kevesen gondolnak rá így, de a sün érkezése voltaképpen nemcsak aranyossága miatt öröm, hanem azért is, mert nagyszerű biorovarirtóként tevékenykedik.

A sün ugyanis bogarakkal, különböző apró kártevőkkel, például meztelencsigával táplálkozik, így a jelenléte megóvhatja a növényeket a pusztulástól, és szükségtelenné teheti más irtómódszerek alkalmazását. De mit kell tenni, ha előbukkan?

Ezt tedd, ha sünt látsz a kertben

Ha az állatot nem fenyegeti különösebb veszély, például a család túl játékos, esetleg olykor haragosabb kutyája, egy nyitva felejtett csatornalefolyó vagy szűkös kerítéselemek, amik közé a sün beszorulhat, akkor az ember azt is megteheti, hogy nem tesz semmit, csak egyszerűen hagyja, hogy a szúrós vendég áthaladjon a kerten. Ha a sorolt veszélyek fennállnak, gondoskodni kell róla, hogy a háziállat ne érje el a sünt, a csatornalefolyót le kell zárni, és jó, ha utánanézünk, mit lehet kezdeni a túl szűkös kerítésrésekkel.

Ha valaki szeretné, hogy a sün ne álljon tovább, kertjét sünbaráttá teheti, és esetleg célzottan is gondoskodhat élelemről, búvóhelyről az állat számára. Így elérhető, hogy az a kertbe költözzön, és hosszú távon is ott éljen. Ez akkor sikerülhet, ha nincsenek olyan háziállatok - kutya, macska -, melyek zavarnák a nyugalmát.

Amit ne tegyél

Vannak, akik kíváncsiak, és közelebbről is szívesen megismerkednének a sünnel, sőt, esetleg kézbe is vennék azt. Ha az ember lassan közelít, és nem tesz hirtelen mozdulatokat, ez akár sikerülhet is, ám jobb inkább békén hagyni az állatot, hiszen az megijed, akár sokkot is kaphat, és a természetes ritmusából kizökkenti a váratlan beavatkozás.

Azt se feledjük, hogy egy vadállathoz van szerencsénk, mely szúrós, ráadásul harapni is képes. Mi több, a sün sajnos több betegséget terjeszthet: bélférget, bolhát, és ha kullancs van benne, vele együtt Lyme-kórt vagy kullancsencephalitist adhat át az embernek. Jobb, ha a sün zavartalanul, szabadon haladhat tovább a maga útján, és az ember csak messziről csodálja azt.

A sünt tilos befogni, dobozban, ketrecben, háziállatként tartani. Amennyiben a kertben felfedezett sün még kölyöknek tűnik, fontos ott hagyni, ahol az ember meglátta. Az anyja feltehetőleg vissza fog térni hozzá. Ez idő alatt a család kutyáját, macskáját a kert egy lekerített részébe vagy a lakásba kell vinni, hogy ne tudja bántani a csöppséget. Ha a kölyök anyja nem tér vissza, akkor a sünt egy kis, kibélelt dobozba helyezve a helyi állatorvostól, állatvédőktől vagy az állatkerttől segítséget, tanácsot kérhetsz a további teendőket illetően.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A sünbarát kert

Ha valaki sünbaráttá akarja tenni a kertet, tehát kis vendége visszatérésében bízik, először is érdemes számára lehetővé tenni a szabad közlekedést. A sün ugyanis éjszaka útra kel, és ilyenkor szívesen átmegy szomszédos kertekbe is. Ha átfér a kerítéslécek között, akkor nem szorul be, és visszafelé is kényelmes lesz számára az út.

Miután szívesen bújnak el a magas fűben, vagy összegereblyézett növényrészek alatt, még a legrendezettebb kertben is érdemes hagyni számukra ilyet. Egy odvas farönk is megfelelő kuckó lehet nekik. Aki ezeknél esztétikusabbra vágyik, készen is vásárolhat sünlakot kertészeti és barkácsáruházakban. Ha van hová visszavonulnia, az állat biztonságosnak érzi a terepet, és nagyobb eséllyel marad.

Végül élelemről is érdemes gondoskodni, de nem kihelyezett ennivalóra van szükségük, inkább a kert természetes élővilágára, a kártevőkre, hiszen ők ezeket fogyasztják. Ha legalább a kert egy részén meghagyja őket az ember, az a sünnek igazi svédasztalt jelenthet. A vegyszeres irtást kertszerte feltétlenül el kell felejteni, hiszen az elfogyasztott meztelen csigák, lárvák, bogarak szervezetében ott lesz a méreg, ami így a sün szervezetébe is bejut. Csak ártalmatlan módszerekkel szabad elűzni a kert növényeiről a bogarakat és egyebeket.

Kertimadár-kvíz

Jól ismered kerted tollas jövevényeit? Töltsd ki a következő tesztet, hogy kiderüljön, mennyire megy jól a madarak fajtájának felismerése.

Kertimadár-kvíz: felismered a képen a leggyakoribb látogatókat?

Kvíz!

Elolvasom

(Képek: Getty Images.)

Ezt is szeretjük