Rákot okoz az elektroszmog? A villamos szennyezettség veszélyei

A modern kor és a civilizáció nemcsak pozitív változásokat hozott, a sugárzást is felerősítette.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

150 év sem telt el azóta, hogy Thomas Edison 1879-ben feltalálta a szénszálas izzót, mégis, mára otthonainkban nemhogy a lámpák, de a televíziók, rádiók, konyhai kisgépek, hajszárítók és más elektromos berendezések is mindennaposnak számítanak. Elektromosság nélkül szinte el sem tudjuk képzelni az életünket.

A minden luxust és kényelmet kielégítő elektromosság azonban sokak szerint nem csupán pozitív változásokat hozott: az elektromos berendezések állandó, alig észrevehető sugárzásának egészségügyi hatását még nem sikerült teljesen feltárni.

Nem tudtunk alkalmazkodni

Az elektromos szennyezettség vagy elektroszmog a nap minden órájában körülvesz, hiszen nem kerülhetsz ki a távközlési berendezések, a rádiófrekvenciák és az elektromos áram előállításáért és szállításáért felelős eszközök hálójából.

Bár az elektromágnesesség környezetre gyakorolt hatása még sok kérdést tartogat a fizika, a kémia és az orvostudomány kutatóinak számára is, sokan úgy vélik, hogy szervezetünk biológia működése alapjaiban függ az elektromos és mágneses hatásoktól, éppen ezért rendkívül érzékenyen reagál a környezet elektromos szennyezettségére.

Szerintük ezzel magyarázható a frontérzékenység, illetve az is, hogy az időjárás befolyásolja a kedélyállapotunkat: az élő szervezetek elektromos hullámai a 0,1- 00 Hz-es frekvenciasávba esnek, akárcsak bizonyos időjárási jelenségek, valamint a háztartási gépek hullámai.

Ebbe a tartományba esik egyébként a Föld mágneses sugárzása is, tehát az emberi szervezet alapvetően képes alkalmazkodni ezekhez az energiákhoz, de azok, akik az elektroszmog veszélyeire figyelmeztetnek, úgy gondolják, ekkora terhelésre ilyen rövid idő alatt nem készülhettünk fel.

Rákkeltő anyagok a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az alig 20-30 éve épült házaknak ma már egyre többször kell lecserélni a villamos vezetékeit, mert nem bírják a megnövekedett terhelést, így nem elégíthetik ki napjaink elektromos igényeit, holott néhány évtizede erre még teljesen alkalmasak voltak. Néhány kutató szerint a megnövekedett és állandó terhelés jelei a népegészségben is megmutatkoznak.

Megbetegíthet?

Mivel az elektroszmog tulajdonképpen egy civilizációs stresszhatás, az állandó feszültséggel kapcsolatos egészségügyi panaszokat okozhat a leggyakrabban: alvászavar, kimerültség, fejfájás, ingerültség, magas vérnyomás.

Egyesek úgy vélik, az állandó sugárzás ennél súlyosabb szövődményekkel is járhat: idegrendszeri megbetegedéseket, mentális zavarokat vagy akár rákot is okozhat, mivel megbolygatja a sejteket természetes állapotban működésben tartó elektromágneses folyamatokat.

Mit tehetsz?

Bár az elektroszmog egészségre gyakorolt káros hatása még nem bizonyított, az ördög nem alszik, ezért a legjobb, amit tehetsz, ha igyekszel legalább az otthonodban minimálisra csökkenteni az elektromos sugárzás mértékét.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Éjszaka, vagy amikor nem vagy otthon, kapcsold le az elektromos berendezéseket, még készenléti állapotban se hagyd őket, ezzel csökkented a levegő terheltségét. Mivel a pihentető alvás elengedhetetlen a szervezet regenerálódása, illetve ellenálló képességének megőrzése szempontjából, a hálószobában ne tarts semmiféle elektromos berendezést: a számítógép vagy a televízió által kibocsájtott elektroszmog megzavarhatja a pihenésedet.

A gyerekszobában is hasonlóan járj el, és lehetőleg telepíts át minden olyan berendezést a kicsi szobájából, amely elektromos sugárzást bocsájthat ki.

Ezt is szeretjük