Mi az a pénzdiszmorfia és mit lehet ellene tenni? Anyagi helyzettől függetlenül mindenki tapasztalja

Észrevétlenül szegényedik el tőle az ember.

Pénzdiszmorfia
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbb ember pontosan tudja, mennyi pénze van, hiszen ez egy egzakt, számszerűsíthető adat. Azonban ahogy a testképzavarnál, úgy az anyagiakkal kapcsolatban is megtörténhet az, hogy torz képet kezdünk látni a helyzetünkről.

Ezt a jelenséget hívják "pénzdiszmorfiának". Ha fizetésnap után te is adtad már le a netes rendeléseidet úgy, mintha végtelen vagyonnal rendelkeznél, majd hónap végén kértél kölcsön a párodtól, rossz hírünk van: lehet, hogy te is ettől szenvedsz.

Mi az a pénzdiszmorfia?

A pénzdiszmorfia az, amikor a pénzügyeidről eltorzult képet alkotsz, és sokkal másképp látod, mint ami a valós helyzet. A pénzdiszmorfiát számos dolog okozhatja, beleértve a múltbeli múltbeli traumát, a társadalmi nyomást, a gazdasági válságot, de a probléma akár a gyermekkori neveltetésünkben is gyökerezhet

GettyImages-124871554
Fotó: Andrew Bret Wallis / Getty Images Hungary

A jelenség fakadhat abból, hogy mindenáron lépést szeretnél tartani az ismerőseiddel, nem akarsz kimaradni semmiből vagy kevesebbnek tűnni, mint az átlag. A pénzdiszmorfia különösen a fiatalabb generációnál gyakori: egy friss amerikai felmérés szerint a Z generációsok 43, az X generációsok 25 és az 59 évnél idősebbek 14 százaléka számolt be pénzügyi szorongásról.

Az emberek gyakran aggódnak az anyagi helyzetük miatt, még akkor is, ha nincs rá okuk. Az online világ pedig még tovább generálja ezeket a szorongásokat. A közösségi médiában mindenki tökéletes utazásokat, prémiumételeket lát, és az állandó összehasonlítgatás a pénzügyi aggodalmainkra is hatással van.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A pénzdiszmorfia megnyilvánulhat túlzott spórolásban, de akár túlköltekezésben is. Az egyén vagy úgy érzi, hogy le van maradva az ismerőseihez képest, vagy úgy, hogy anyagilag biztonságban van - akkor is, ha egyik sem igaz.

A pénzdiszmorfia jelei

A pénzdiszmorfia rengeteg negatív érzelemmel jár. Amikor azt látod, hogy a barátaid olyan mérföldköveket érnek el, mint a házasság vagy egy saját lakás, az szorongást, stresszt és frusztrációt kelthet benned. Ez olyan ellentmondásos következményekkel járhat, mint hogy túlköltekezel egy nyaraláson. Az emberek ilyenkor azon kapják magukat, hogy olyan életmódot élnek, amit nem engedhetnek meg maguknak. 

GettyImages-1598408982
Fotó: Westend61 / Getty Images Hungary

Van, akinél pont az ellenkezője történik: bizonyos emberek direkt visszafogják magukat, és nemet mondanak mindenre, mert állandóan úgy érzik, ezt nem engedhetik meg maguknak. A pénzdiszmorfia gyakori jele közé tartozik az egyenleg kényszeres ellenőrizgetése, a másokkal való összehasonlítgatás, a pénzügyi problémáktól való félelem és a jövőtől való stressz. 

Így kezeld

A pénzdiszmorfia leküzdésének legjobb módja, hogy megvizsgálod közelről a pénzügyeidet, és világos célokat tűzöl ki magad elé. Ha megtakarítanál egy kisebb összeget, először számold össze a kiadásaidat, és amennyiben lehetséges, csökkentsd azokat. Ütemezz be automatikus kifizetéseket, és mindig tartsd figyelemmel a költéseidet. Szintén segíthet, ha kiköveted azokat az oldalakat, influenszereket és ismerősöket, akik szorongást okoznak. Akármilyen nehéz is, a mérföldköveket mindig magadhoz mérd, és ne ahhoz, hogy a barátaid hol tartanak. Ha pedig semmi sem segít, kérd pénzügyi tanácsadók segítségét.

7 tudat alatti hiba, ami miatt túl sokat költesz bevásárláskor - Így ne hagyd ott a fél fizetésed

Minimális tudatosságot igényel, mégis ezreket spórolhatsz rajta.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük