Mitől megy össze a mosásban a ruha? Nem csak a gyapjúval történhet meg

Erre figyelj, és könnyen kiküszöbölheted, hogy összemenjen a kedvenc blúzod.

Összement ruha
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kellemetlen, amikor előhúzod a kedvenc pulcsidat a mosásból, és rájössz, hogy gyerekméretűre zsugorodott. A legtöbben tudják, hogy a gyapjúval óvatosan kell bánni, mert a szálai hajlamosak összeugrani, de nem ez az egyetlen érzékeny anyag, ami külön figyelmet igényel mosás közben. 

Ha a ruhák összemennek, az általában három dolog összjátékának köszönhető: a tartós nedvességnek, a magas hőmérsékletnek és a nem megfelelő mosási technikának. 

Hogyan mennek össze a ruhák?

Az állati eredetű, például gyapjúszövetek rostjain lemezek vannak. Ha az anyagot nedvességnek és nagy hőnek teszed ki, ezek a lemezkék összesűrűsödnek, tömörödnek. Ez történik például a gyapjúpulcsik esetében, ha véletlenül a 90 fokos mosásba kerülnek.

mosogep-valasztas

De korántsem a gyapjú az egyetlen érzékeny szövet. A természetes anyagokat, mint amilyen a pamut, a selyem vagy a lenvászon, mind fenyegeti a zsugorodás. Víz hatására a rostjaik megduzzadnak, és összeugranak. Ez a fajta zsugorodás minimális, alig egy százalékos, így kicsi az esélye, hogy a selyemblúzod nem lesz jó rád, ha jól bánsz vele. 40 fokon mosva, finoman kezelve, szabad levegőn, lassan szárítva a fenti anyagok nem sérülnek.

Nagyobb probléma akkor van, ha magas hőmérsékleten mosod őket, ekkor ugyanis a hőnek, a durva rázkódásnak és a vegyszereknek köszönhetően az anyag szálai összeugorhatnak. A polimerszálak természetes állapotukban rövidek, de, amikor ruhát készítenek belőlük, megnyújtják őket, azonban a külső hatásokra ilyenkor visszatérhetnek eredeti állapotukba, és ennek köszönhetőn lesznek aprók, akár a babaruhák.

A természetes szövetek hajlamosabbak a zsugorodásra, mint a szintetikusak. A legjobb megoldás ezek mosásakor követni a kezelési útmutatót a ruhában található cédulán, mely mutatja, hány fokon, hogyan kell mosni a ruhadarabot. Különben is érdemes lehet lejjebb venni érzékeny anyagok mosásakor a hőfokot, 40 fokon a gép kíméletesebben tisztít, ráadásul még az árammal is takarékoskodik. Szárításnál pedig, ha csak lehetőség van rá, ajánlott szabad levegőn szárítani a ruhákat.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Jobb lesz a farmer, mint új korában

Nemcsak a gyapjú- és selyemruhákat fenyegeti az elhasználódás réme. A sokszor mosott farmer is elveszíti a színét, a tartását, és ki is rojtolódhat. Azonban ezeknek a trükköknek a segítségével a nadrágod jobb lesz, mint új korában.

9 trükk, amivel mindig olyan lesz a farmerod, mint az új: pár perc, és a kinyúlt nadrág is feszül majd

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: Getty Images.

Ezt is szeretjük