Népszámlálás: bevalljam, vagy ne valljam? Kell-e tartanod az adóhivataltól?

Válaszok a népszámlálásnál felmerülő kínosabb kérdésekre és miértekre. Ezért van szükség az adataidra!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A népszámlálás - mint általában azok a dolgok, amelyek csak sok évente kerülnek terítékre, és ekkora embertömeget érintenek - természetesen nagy érdeklődésre tart számot, táptalajt biztosít az összeesküvés-elméletek gyártóinak, és táncteret azoknak, akik szívesen lázadnak a fennálló rendszer ellen.

Cikkünkben annak járunk utána, miért is van szükség népszámlálásra, melyek a leggyakoribb tévhitek, és milyen kötelességeid vannak a lakásoddal kapcsolatban.

Miért vájkálnak a dolgaimban?

Bár szívesen osztjuk meg az életünk legapróbb részleteit is a közösségi oldalakon, és a népszámlálási kérdőíven szinte nem is szerepel olyan kérdés, amire valamelyik hivatalban ne tudnák a ránk vonatkozó választ, mégis sokan tolakodásnak, zaklatásnak, személyes ügyeikben való vájkálásnak érzik a népszámlálást.

Pedig - az Európai Unió irányelvei is ezt mutatják - népszámlálásra szükség van. A nyert adatok alapján ugyanis komoly tanulságok vonhatóak le például arra vonatkozóan, hogy melyik térségben van a leginkább szükség a bölcsődei férőhelyek bővítésére, melyik egyházat mekkora mértékben illeti meg állami támogatás, de még a fogyasztói igényeink kielégítéséhez is hozzájárulnak a népszámlálás eredményei.

A forgalmazók és kereskedők ugyanis gyakran a lakosság összetételére alapozva kalkulálják ki, hogy melyik üzletükbe milyen és mennyi árut érdemes szállítani, egy település átlagéletkora például a szórakoztatóipart, a háztartások összetétele pedig az építőipart érdekelheti.

Erre figyelj, mielőtt új lakásba költözöl!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kiderülhet, hogy csalok?

Ez a kérdés két okból is megfogalmazódhat a kérdőívet kitöltőkben: egyrészt, hogy kiderülhet-e, ha nem valós adatokat írnak be, és származhat-e ebből később bajuk. A válasz erre nem, mivel a kérdőívek nem ellenőrizhetők, így mindenkinek a lelkiismeretére van bízva, hogy a valós adatok megadásával elősegíti-e a népszámlálás eredményességét, vagy hamis információk beírásában éli ki rebellis természetét. A számlálóbiztosok egyébként nem mérlegelhetnek, a meglepő vagy láthatóan nem igaz válaszokat is be kell írniuk.

Persze, sokakban egész más értelemben merül fel ez a kérdés: ha valós adatokat adnak meg a népszámlálási kérdőíveken, vajon kell-e attól tartaniuk, hogy megvonják tőlük a jogosulatlanul igényelt támogatásokat, például, mert kiderül, hogy a lakásba bejelentett hat fő közül valójában csak kettő vagy három él életvitelszerűen ott. A válasz ismét nem, hiszen a kérdőívek anonimak, csak a lakáshoz kapcsolódó azonosító szerepel rajtuk, azonban a feldolgozás során ezt is leválasztják, és külön adatbázisban tárolják. Ha valaki a két adatbázist összekapcsolná, és ennek alapján vonna felelősségre, azzal jogi kereteket hágna át, és komoly szankciókra számíthatna. A népszámlálás miatt tehát nem kell tartanod a lebukás veszélyétől.

Mindezek mellett természetesen senkit nem buzdítunk arra, hogy olyan kedvezményeket vagy támogatásokat vegyen igénybe, melyekre nem jogosult.

Mi történik, ha nem töltöm ki a kérdőívet?

Azok a lakások, ahonnan nem érkeznek be a lakáskérdőívek, büntetésre számíthatnak, amely akár 50 ezer forint is lehet. Aggodalomra azonban semmi ok, a kérdőívek kitöltésére október 31-éig van időd. Ha nem szeretnéd beengedni a kérdezőbiztost, erre nem vagy köteles, október 16-áig az interneten keresztül is kitöltheted a saját kérdőívedet.

Azokról a lakásokról, amelyekről az interneten keresztült beérkezett a kérdőív, készül egy adatbázis, így a számlálóbiztosnak ide már nem kell ellátogatnia. Ha viszont az online adatszolgáltatás nem történik meg, akkor a biztosok ismét felkeresik a lakást. Ekkor is két választásod van: vagy a már előre kitöltött kérdőívet adod át a megbízottnak, vagy úgy döntesz, hogy beengeded, és a segítségével töltöd ki a kérdőívet.

Óvakodj a biztostól!

Alig kezdődött meg a kérdőívek kitöltése, máris tűntek fel álszámlálóbiztosok, akik a polgármesteri hivatal megbízottjának kiadva magukat próbálnak bejutni a lakásokba, hogy aztán kisebb-nagyobb értékekkel együtt távozzanak.

Ha biztos akarsz lenni benne, hogy a csalók nem jutnak be az otthonodba, válaszd a biztonságosabb online kitöltést, ha pedig erre nincs lehetőséged, vagy úgy érzed, a megbízott segítségére van szükséged bizonyos kérdések értelmezéséhez, mindig győződj meg róla, hogy nem egy csaló kopogtatott az ajtódon.

A valódi számlálóbiztosok mindegyike kék színű egyéni azonosítókártyával rendelkezik, ezen kék színnel a neve, az azonosítószáma és a város jegyzőjének az aláírása szerepel. A számlálóbiztosi igazolvány egy másik, fényképes igazolvánnyal - például személyi igazolvánnyal, jogosítvánnyal - együtt érvényes, ezeket kérésre szintén kötelesek felmutatni a lakásokba bekopogtató hivatali megbízottak.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Minden számlálóbiztos magánál tartja a megbízási szerződését is, ezen szintén a jegyző aláírása és hivatalos pecsétje szerepel. Ha valami miatt elbizonytalanodnál, a biztos beengedése előtt inkább telefonálj be akár a polgármesteri hivatalba is, és érdeklődj, valóban van-e ilyen nevű és azonosítószámú megbízottjuk.

Ezt is szeretjük