Bevált karácsonyi praktikák a nagyitól

A nagybevásárlás során gyakran a kelleténél több dolog kerül a kosárba. Hogyan tartja a nagyi frissen az ételeket? Eláruljuk!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Megszokott dolog azon nők látványa az ünnepek előtt, akik többméteres listával járják körbe az üzleteket, hogy minden hozzávalót beszerezzenek a karácsonyi menühöz.

Érdemes is alaposan bevásárolni, hiszen nincs annál bosszantóbb, mint amikor az utolsó pillanatban derül ki, hogy nincs elég cukor otthon a sütihez, használhatatlanul összekristályosodott a méz a spájzban, és a halászléhez sincs meg az összes szükséges hozzávaló.

Egy magára valamit is adó háziasszony ezért inkább mindenből egy kicsit többet vesz, mondván: a maradék úgyis eláll a fagyasztóban. De mi a helyzet akkor, ha tele a fagyasztó? Hogyan érdemes tárolni az ételeket, hogy azokat ne kelljen idő előtt kidobni? Nagyanyáink elárulják!

Ne félj a tojástól!

A legtöbb étel elkészítéséhez nélkülözhetetlen hozzávaló a tojás, amelynek tárolása köztudottan alapos körültekintést igényel. Hogy ne kelljen azon aggódnod, hogy a karácsony másnapját szalmonella-fertőzéssel a kórházban töltitek, tedd a következőket!

  • Ha már korábban beszerezted a szükséges mennyiséget, ám már nem férnek a hűtőbe a tojások, akkor anélkül is konzerválhatod, úgy, hogy vazelinnel alaposan bekened, vagy egy korpával teli ládába helyezed őket, és hűvös helyen tartod.
  • Ha a sütés során nem használtad fel az összes tojássárgáját, akkor ahelyett, hogy kidobnád a maradékot, a még egészben lévő sárgáját óvatosan csúsztasd egy csészébe, engedj rá annyi hideg vizet, hogy ellepje, és így helyezd a hűtőbe! Néhány napig eláll a hűtőszekrényben anélkül, hogy kiszáradna.
  • A tojásfehérjével pedig még könnyebb a dolgod, ez ugyanis a mélyhűtőben akár egy évig is eláll, ha egy tiszta edényben lefagyasztod.

A méz titka

Gyakran okoz problémát a háziasszonyoknak a megkristályosodott méz. Pedig egyáltalán nem kell aggódnod! Hogy miért?

  • A méz minőségét egyáltalán nem befolyásolja a benne lévő cukor megkristályosodása, ám, ha ezt mégis szeretnéd elkerülni, akkor a mézet kanalazd kisebb zacskókba, és fagyaszd le! Így biztosan nem válik kristályossá, ráadásul bármikor könnyen kiolvaszthatod, ha szükséged lesz rá!
  • Akkor sem kell aggódnod, ha már megjelentek benne a kristályok: egy edényben melegíts egy kevés vizet - ne legyen túl forró! -, és afölött, sűrű kevergetés mellett olvaszd fel óvatosan a mézet! A kristályok így könnyen eltüntethetők, ráadásul a méz sem veszti el értékes alkotóelemeit.

Jó, ha tudod!
Ha szeretnéd megőrizni a méz minőségét, akkor soha ne tárold fémedényben! Erre az üvegből készült edények vagy befőttesüvegek a legalkalmasabbak.

Elsősegély a sajtnak

A háziasszonyok egyik legfőbb aggodalma a sajtokkal szemben, hogy azok idő előtt kiszáradnak vagy megkeményednek. A nem megfelelő tárolás adhat is okot erre, ám a kissé kiszáradt sajtok is megmenthetők! Hogyan?

  • A régi, maradék sajtot könnyen felfrissítheted, és ismét ízletessé és fogyaszthatóvá teheted, ha sós vízbe mártott - nem papír! - szalvétába csomagolod, és puhulásig úgy hagyod.
  • Szintén a sajt puhításához és felfrissítéséhez nyújt megoldást a tej: egy kis időre tedd a sajtdarabot friss tejbe, majd szárítsd meg egy tiszta ruhával, ha megpuhult.
  • Ha nem használtad fel az összes sajtot a karácsonyi menü elkészítéséhez, és egy része ráadásul még meg is száradt, ne a szemetes legyen az első gondolatod, hanem a diódaráló! Daráld le vele a sajtot, és azonos arányban keverj hozzá előzőleg langyosra melegített vajat! Óvatosan főzd össze a kettőt, úgy, hogy a sajt megolvadjon, és fűszerezd őrölt pirospaprikával! Kiváló szendvicskrémet kaphatsz így, amelyet akár a szilveszteri szendvicsek ízesítéséhez is használhatsz!

Hogy a kalács is friss maradjon!

A karácsonyi kalácsokat és mézes süteményeket sokan jóval az ünnepek előtt elkészítik, hogy legalább már azzal ne legyen dolguk a nagy karácsonyi sürgés-forgásban. Hogy azonban ne száradjanak meg idő előtt, tedd a következőket!

  • A kalácsot és az aprósüteményeket könnyen frissen tarthatod, ha fémdobozban tárolod őket, és melléjük még egy fél almát is helyezel.
  • Az aprósütemények akkor is frissek maradnak, ha úgy teszed őket egy fémdobozba, hogy azt előtte pergamenpapírral vagy selyempapírral béleled ki.
  • Ha az apró finomságok mégis kiszáradnának, akkor tedd őket egy kartondobozba, és úgy helyezd őket egy fémdobozba, hogy a fém tető alá egy nedves kendőt terítesz, és az egészet hűvös helyen tárolod.
  • Ha a csemetéid nem bírták ki, hogy ne kóstolják meg az elkészült bejglit, és kénytelen voltál felvágni, még nem kell aggódnod, hogy a frissen vágott felülete megszárad! Helyezz rá egy szelet friss kenyeret, és így tekerd be folpack-kal!

Hasznosítsd újra!
Ha a családod különösen nem rajong a zöldségekért, bizonyára gyakran vagy kénytelen kidobni a főtt leveszöldségeket. Ne tedd, és a megmaradt főtt hústól se szabadulj meg csak azért, mert nem fogyott el. Hasznosítsd újra őket! A megmaradt leveszöldségek például kiváló alapanyagául szolgálhatnak a karácsonyi francia salátának: vágd őket apró kockákra, keverj hozzájuk szintén apróra vágott almát és savanyú uborkát, majd tejföllel, majonézzel, és ízlés szerint cukorral ízesítsd! A főtt húst szintén újrahasznosíthatod: készíthetsz belőle húspástétomot darálással és fűszerezéssel, de akár ki is ránthatod a hús típusától függően. A sült hússal pedig - darálva és fűszerezve - kiváló töltött gombafejeket vagy töltött paradicsomot készíthetsz, de akár húsos palacsintához is használhatod.

Ezt is szeretjük