Mindent túlélő szobanövények sötét, szűk lakásba

Ha nincs elég fény a lakásban, és egyébként sem állsz profi növénytartó hírében, a következőket válaszd!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A növényfajták skálája olyan széles, hogy mindenki megtalálja közöttük az igényeinek leginkább megfelelőt. Szerencsére számtalan olyan fajta is akad, mely nem érzékeny a hőmérséklet változására, nem igényel tűző napot, és abba sem hal bele, ha gazdája nem öntözi precízen. Ha te sem állsz profi növénytartó hírében, ráadásul a lakásod paraméterei sem a legmegfelelőbbek, akkor a következő fajtákat válaszd! Nem igényelnek túl sok fényt, és nem is foglalnak nagy helyet.

Ezüstsávos lándzsarózsa
Ezüst pílea
Csíkolt fáklya

Csíkosan: ezüstsávos lándzsarózsa

Az apróbb lakások éke lehet a lándzsarózsák egyik különleges fajtája, az ezüstsávos lándzsarózsa. Az Aechmea chantinii 30-38 cm hosszú, 5-6 cm széles, hegyes végű levelekkel rendelkezik, melyek a széleken apró tüskéket viselnek, színük pedig a zöld árnyalataiban pompázik.

Ezek alkotják a levélrózsát. A levelek mindkét oldalukon ezüstszürkével keresztben csíkosak. Nyár vége felé és az ősz kezdetén a narancstól az élénkvörösig terjedő színárnyalatú virágok jelennek meg a növényen.

Hogyan tartsd?

A legfeljebb 75 cm magasra növő, valamint 45 cm szélesre terebélyesedő lándzsarózsa kifejezetten a szűrt fényt igényli, télen-nyáron egyaránt, és 18-21°C-os hőmérsékleten érzi jól magát. Télen a földjét épp csak nyirkosan kell tartani, arra viszont ügyelj, hogy a rozettája mindig tele legyen vízzel. Nyáron bővebben lehet öntözni.

Tápoldatozni télen nem kell, csak tavasz végétől nyár végéig igényli: ekkor négyhetente gyenge tápoldattal öntözd úgy, hogy a rozettájába is kerüljön.

Ha a növény már hozott virágot, a rozettája lassan elhal, és a növekedés áttevődik a tő körül megjelenő sarjakra. Az eredeti növényt ekkor a talaj szintjében le kell vágni. Amikor a sarjak mérete eléri az eredeti növény felét-harmadát, az egyiket vágd le közel az alapjához egy éles késsel. Hagyd a felületet egy-két napig szikkadni, majd egy tiszta cserépbe, jó vízelvezetésű földbe ültesd át.

Örökzöld szépség: ezüst pílea

A Pilea cardierei évelő örökzöld bőrszerű, sötétzöld, kissé domborodó levelekkel. Utóbbiakon az erek között ezüstös foltok találhatóak, innen kapta a növény a nevét.

Átlagosan 25-30 cm magasra nő, és szélessége sem haladja meg a 25 cm-t, de a Nana változata még kisebb: legfeljebb 23 cm magasra nő.

Hogyan tartsd?

Az ezüst pílea nem igényel nagy meleget, illetve tűző napot sem. A közvetlen megvilágítást kedveli, de szűrt fényben is jól érzi magát - télen és nyáron egyaránt. Legjobban a 18-21°C-os hőmérsékletet kedveli. Télen a talaja csak alig legyen nyirkos, nyáron viszont szereti a bőséges öntözést, valamint kéthetente a tápoldatot. A 7,5-10 cm hosszú hajtásokat tavasszal és nyár elején érdemes visszavágni.

Színes pompában: csíkolt fáklya

A Gusmania monostachia néven is ismert növény sárga koronájával gyönyörű látványt nyújt, és egy kis napsütést csempész a lakásba. Keskeny, zöld, könnyedén ívelő levelei levélrózsát alkotnak. Nagy, körülbelül 38 cm magas, karószerű virágszárat növeszt, melyen apró, zöld, a csúcsukon fehér, egyébként barnával és lilával keresztbe csíkozott fellevelek vannak. A csúcs felé a fellevelek cinóbervörösre színeződnek.

Hogyan tartsd?

A 38 cm magasra és legfeljebb 60 cm szélesre növő csíkolt fáklya a szűrt fényt kedveli, illetve a nem túl magas szobahőmérsékletet, nyáron is csak félárnyékban tartsd. Télen a földjét épp csak nyirkosan tartsd, a rozettája viszont mindig legyen tele vízzel.

Nyáron bővebben lehet öntözni, de gondoskodni kell a jó vízelvezetésről, és a levélrózsája is legyen mindig tele vízzel. Nyáron kell csak tápoldatozni, négy-öthetente.

Cikkünk megírásában David Squire Szobanövények nagykönyve című kiadványa segített.

Ezt is szeretjük