Kellemetlen szintetikus anyagok a légfrissítőkben - Inkább ezt használd helyette

A légfrissítők csak elnyomják a szagokat.

Mesteséges illatosítók
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ingatlanosok egyik első számú tanácsa lakáseladáskor, hogy a vevőt fogadja jó illat. Apróságnak tűnhet, de nagyon működik, nem véletlenül. A minket körülvevő illatok és szagok alapvetően meghatározzák a hangulatot, emlékeket idézhetnek fel, vonzhatnak és taszíthatnak is.

A modern élet során az orrunk rengetegféle illattal találkozik, a legtöbbször mesterséges forrásból. A különböző légfrissítők, mozgásérzékelős lakásillatosítók illata nagyrészt nem a természetből származik, hiába van rajtuk egy virágoskert vagy az óceán. Az illatért vagy a terjedésért felelős molekulák belélegezve a tüdőbe jutnak, megülnek a bőr felszínén, és egy részük egyáltalán nem tesz jót.

Friss illat, de milyen áron?

Az illatosítás tulajdonképpen becsapja az orrot. Egy légfrissítőtől nem lesz friss a levegő, nem lesz több oxigén a lakásban, illékony anyagaik csupán elnyomják a kellemetlen szagokat. A ftalátok, a formaldehid és a naftalin sok mesterséges illatosítóban ott van, és van, hogy fel sem tüntetik az összetevők között. Ráadásul az illatanyagok is szintetikusak, hiszen sokkal olcsóbb előállítani őket, mint fáradságos munkával kinyerni a virágokból. A különböző fantázianevekkel ellátott aromáknak a legtöbbször nincs is köze az ihletet adó természethez.

A mesterséges, káros anyagok a tüdőben landolnak, aki asztmás, az hamar érzékelheti, hogy mennyire nem tesznek jót, a hosszú távú hatás azonban még rosszabb lehet. Az Európai Unió Fogyasztói Szervezete - BEUC - egyenesen odáig megy, hogy egy légfrissítőzött szoba károsabb, mint egy forgalmas út. Valószínűleg ennyire nem rossz a helyzet, de több tanulmány foglalkozott már a légutakra, tüdőre és hormonrendszerre gyakorolt hatásaikkal, egyes elemek pedig, például a formaldehid, rákkeltőek.

De akkor mitől lesz jó illat?

Először is meg kell szüntetni a rossz szagok forrását: a szemetes, a mosogató szűrője, a WC tisztán tartása máris sokat segít, emellett pedig a rendszeres szellőztetés is fontos, még télen is. Ha pedig friss a levegő, akkor jöhetnek a különböző természetes illóolajok, illetve az azokból készült termékek.

  • Grépfrút, narancs - frissítő, energetizáló hatásúak.
  • Ylang-ylang, rózsa - hangulatjavító hatásúak, az érzékekre is hatnak.
  • Jázmin és levendula - erős stresszoldók, segíthetnek a szorongáson.
Az Adrienne Feller térparfümök és parfümgyertyák gondosan összeválogatott, természetes alapanyagokból állnak, magas minőségű illóolajok adják az illatukat. A harmonikus aromák igazi oázissá teszik az otthont.

Az illóolajokat használhatod párologtatóba, de meggyújthatsz aromaterápiás gyertyákat, illetve különböző problémákra szánt keverékeket is. Nagyon fontos, hogy ellenőrzött forrásból származó terméket vegyél, mert a gyertyák és füstölők közt is sok olyan van, ami autentikusnak tűnhet, de nem jobbak, mint bármelyik aeroszolos légfrissítő. Sőt, a kis barna üvegekben lapuló keverékekkel is érdemes vigyázni, ha nincs rajta, hogy 100%-os illóolaj, az nem véletlen.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük