Mérgező anyag a serpenyőben? Figyelj nagyon, ilyen tüneteket okozhat!

Egyes kutatások szerint nem szabadna teflont használni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A politetrafluoretilént, köznapi nevén a teflont sokáig kizárólag pozitív tulajdonságai miatt emlegették, mivel valóban rendkívüli anyagról van szó: igen ellenálló, teljes mértékben ragadásmentes, semmi nem tud rajta megtapadni, semmivel nem lép reakcióba, és taszítja a nedvességet.

Idővel azonban arra is fény derült, hogy nem megfelelő körülmények között alkalmazva veszélyes lehet az azt használók egészségére. Vannak, akik szerint egyáltalán nem lenne szabad teflonbevonatú edényeket használni a konyhában, míg mások szerint, betartva az adott szabályokat, ez semmiféle veszéllyel nem járhat. Mi az igazság?

Teflon: csoda vagy méreg?

A teflont Roy Plunkett fedezte fel New Jersey-ben, teljesen véletlenül, egy, a Kinetic Chemicals számára végzett kémiai kísérlet során. Utóbbi a teflont - mint márkát - 1945-ben jegyezte be a piacon, fő előállítója, a Kinetic Chemicals és a General Motors által létrehozott DuPont cég pedig innentől kezdve évente több mint 900 tonna teflont gyártott le.

Az első teflonbevonatú, ragadásmentes edényt pedig 1954-ben egy Marc Grégorie nevű francia mérnök alkotta meg felesége ötlete alapján. A siker hosszú ideig töretlen volt, napjainkban szinte nincs is olyan háztartás, ahol ne használnának teflonbevonatú serpenyőt, a kétezres években azonban több olyan tanulmány is napvilágra került, mely szerint egy, a teflon gyártása során felhasznált anyag, a perfluoroktánsav, mely szennyeződésként a kész teflonban is megmarad, mérgező hatású, egészségkárosító vegyület.

Az Environmental Working Group nevű híres fogyasztóvédelmi szervezet kutatásai szerint az anyag többek között állandó rosszullétet, idegrendszeri problémákat, máj-, pajzsmirigy-, prosztata- és petefészekrákot okozhat, emellett köze lehet az elhízás és a hiperaktivitás kialakulásához is.

Rákkeltő anyagok a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az Amerikai Egyesült Államokban jelenleg is folyamatban vannak a kutatások arra vonatkozóan, hogy a perfluoroktánsav valóban rákkeltő hatású-e, az Európai Unió azonban már most a biológiailag felhalmozódó, mérgező anyagok közé sorolja. A teflon maga tehát nem mérgező, emellett igen stabil anyag, bizonyos hőfok felett azonban igen sérülékennyé válik. 260 Celsius-fok fölött már egyáltalán nem stabil, 350 Celsius-fok fölött pedig felbomlik. Így, ha egy teflonbevonatú serpenyő bizonyos hőfok fölé melegszik, kiszabadulhat belőle a veszélyes perfluoroktánsav.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A szükséges óvintézkedések

Míg az Environmental Working Group szerint jobb rozsdamentes acél vagy öntöttvas edényeket használni, addig a gyártók szerint a teflon addig nem veszélyes, míg megfelelően használják. Ezért nagyon fontos, hogy odafigyelj a megfelelő hőfokra: sose hevítsd túl az edényt, semmiképp se tedd üresen a tűzhelyre, ugyanakkor ne is hagyd a tűzön, miután kivetted belőle az ételt.

Ne kapard, és ne dörzsöld a bevonatot, az ugyanis így könnyen leválhat, emellett kétéves használat után megnő a sérülékenység kockázata, így vannak, akik szerint érdemes ilyen gyakran cserélni az edényeket. Különösen figyelj minderre, ha gyermekvállalás előtt állsz, a perfluoroktánsav ugyanis a kutatások szerint átjut a méhlepényen.

Tartasz a teflonedények egészségkárosító hatásától?

Ezt is szeretjük