A szobanövények gyönyörű díszei a lakásnak, minden helyiséget feldobnak, és a levegőt is tisztítják, nem csoda, hogy szinte az összes otthonban megtalálhatóak. Van azonban néhány virág, amivel érdemes óvatosan bánni, ha kutya is van a családban.
A kutyák kíváncsi állatok, és ugyanúgy, ahogy a távszabályzó, a telefon és a szobapapucs is néha áldozatul esik a fogaiknak, gyakran kóstolják meg a szobanövények leveleit is. Csakhogy vannak olyan növények, amiknek egyetlen harapása is a kisállat életébe kerülhet.
Mérgező szobanövények
Az, hogy egy növény mérgező, még nem jelenti azt, hogy nem kaphat helyet a lakásban, pusztán óvatosabban kell elhelyezni. Az alábbi lista azokat a növényeket tartalmazza, amelyeket érdemes magasabban tárolni, ahol nem férhetnek hozzá a kutyák és macskák - kezdve a legártalmatlanabbakkal, és haladva a halálosak felé. Azonban fontos megjegyezni, hogy az itt felsorolt növények mindegyike komolyan mérgező, tehát mindegyikre oda kell figyelni, és ha azt gyanítod, a kutyád evett valamelyikből, keresd fel vele az állatorvost!

A diffenbachia az egyik legszebb és legigénytelenebb szobanövény, de óvatosan kell bánni vele, ha kutya vagy macska is van a lakásban. Száj- és nyelvirritációt, nyálzást, nyelési nehézségeket és hányást okozhat.

A szintén közepesen mérgező nyíllevél ugyancsak gyakori dísze a lakásoknak. A növény egésze mérgező. Elfogyasztása esetén hányást, hasmenést, étvágycsökkenést, kedvetlenséget okozhat a kisállatnál.
Fotó: mygtree / Getty Images Hungary

Akármilyen hasznos növény is az aloe, a levél nedve szintén könnyen okozhat hányást és egyéb gyomorpanaszokat a kutyáknál, ezért érdemes olyan helyen tartani, ahol a blöki nem férhet hozzá.

A kaktuszok elsősorban a tüskéik miatt veszélyesek, a növények java mérgező, sérülés esetén bőrgyulladást okozhatnak.

A korallvirágnak minden egyes része mérgező, és nem csak hányást és hasmenést okozhat a kutyáknál, hanem ritka esetben szívritmuszavarokat is.

A szobaliliom nem igazi liliom, de gyakori dísze a lakásoknak, pedig nagyon veszélyes a kisállatokra nézve. A macskáknál veseelégtelenséget okoz, a kutyák pedig hánynak tőle. Nagy mennyiségben alacsony végnyomást, rángógörcsöket, szívproblémákat okozhat. Különösen veszélyes a levelek töve.
Fotó: Marta_Kent / Getty Images Hungary

A papagájvirág amilyen szép, olyan veszélyes is, hányást, nehéz légzést, étvágyvesztést, és akár halált is okozhat, mivel hidrogén-cianidot tartalmaz.

A leander minden része mérgező. Ha a kisállat eszik belőle, megfigyelhető véres széklet, nehézkes mozgáskoordináció, nehéz légzés, izomgörcsök, és akár el is pusztulhat a kisállat szívleállás miatt. A leander nem csak az állatokra veszélyes. A szervezetbe kerülve szívbénító hatású lehet, keringési zavarokat és halált okozhat.

A japán cikász tiltólistás, ha a kutyád szereti megrágcsálni a dolgokat. A mérge májkárosodást okoz. A tünetek közé tartozik a hányás, sárgaság, fokozott szomjúság, véralvadási zavarok. A máj akár le is állhat, és az állat elpusztulhat.

A kúszóliliom gyönyörű, látványos virágaival bármelyik lakást fel tudja dobni, azonban a növény minden része erősen mérgező, főleg a gumói és a magvai, és nem csak az állatokra nézve. Ez a veszélyes virág, ha a szervezetbe kerül, véres hányást, nyáladzást, véres székletet, vese és májleállást, bénulást és halált okoz.
A képek forrása: Getty Images Hungary, Pixabay.com