Rákkeltő lakások? Erre figyelj költözéskor! - Nem csak az azbeszt életveszélyes

Ez lehet a padlószőnyegben és a falakban.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha lakásvásárláson töröd a fejed, érdemes tisztában lenned vele, hogy az olyan egészségügyi szempontból nyilvánvalóan káros anyagokon kívül, mint az azbeszt, más is ártalmas lehet rád, illetve családodra nézve.

A cigarettafüstből visszamaradó veszélyes anyagok bármilyen - akár nehezen tisztítható - porózus felületbe beszívódnak, és hosszú távon károsítják az egészséget.

Veszélyes lakások: mi kerül a tüdődbe otthon?

Korábbi cikkünkben már írtunk róla, hogy az építőiparban többek között hőszigetelőként használt azbeszt levegőbe jutó szálainak belélegzése károsítja a tüdőt.

Statisztikák szerint Európában évente 20-30 ezer ember hal meg ennek következtében - a részletekről itt olvashatsz.

Dohányostul veszel lakást?

Lakásvásárláskor azonban nemcsak ezt, hanem azt is érdemes tekintetbe venni, hogy az előző lakó dohányzott-e. Egy új tanulmány ugyanis arra figyelmeztet, hogy az úgynevezett harmadik füst - amely a padlószőnyegben, a falakban, a függönyökben, a bútorokban marad vissza - egészségkárosító lehet.

Dr. Eunha Hoh vegyész szerint a cigarettafüst több ezer vegyi anyagot tartalmaz, amelyek beszívódnak a lakások porózus felületeibe. Közülük nagyon sok bizonyítottan rákkeltő, például a policiklikus aromás szénhidrogének, a benzol, a formaldehid, az aceton, a kátrány.

Ezek egyfelől növelik a tüdőrák kockázatát, másfelől felelőssé tehetőek az asztmás rohamokért, a szem- és torokirritációért. Végül lassítják a sebgyógyulást, valamint elősegítik a szív- és érrendszeri problémák kialakulását.

13 veszélyes és allergiát okozó tárgy a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

A takarítás kevés

- Egy egyszerű portörlés vagy porszívózás nem elég ahhoz, hogy megszabadulj a visszamaradt dohányfüst egészségügyi kockázataitól - mondta dr. Penelope Quintana környezet-egészségügyi tudós.

A harmadik füst elsősorban a kisgyermekekre jelent veszélyt, hiszen ők kúszhatnak a padlószőnyegen, és sok mindent a szájukba vesznek. Dr. Hoh szerint egyelőre nem ismernek olyan megoldást, amellyel a visszamaradt dohányfüst 100%-ától meg lehet szabadulni. Az mindenesetre biztos, hogy új bútorokkal, a régi padlószőnyeg cseréjével és a festéssel javíthatsz a helyzeten.

Ezt is szeretjük