Sokan nem tudják, hogy a kutyák miért szeretik a simogatást - Ezeken a helyeken igénylik különösen
A legtöbb kutya szereti, ha simogatják, de nem mindegy, hogyan és hol simogatjuk őket.
A kutyák és a gazdik közötti kötődés kialakításának egyik legközkedveltebb és legkézenfekvőbb módja, ha simogatjuk őket. Legtöbbünk így is gondol az otthon tartott házi kedvencére, szereti dögönyözni, simogatni a kutyusát, de azt sokan nem tudják, hogy melyek azok a helyek, ahol ezek a velünk élő állatok különösen szeretik, ha simogatják őket. Időnként pedig hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy nem minden kutya kívánja a simogatást. Ezért nem árt tisztában lenni azzal, hogyan érdemes hozzájuk érni, és természetesen a kutyák jelzéseit is tiszteletben kell tartani.
A kutyák simogatása
A kutyák legtöbbje a szocializációja során hamar kapcsolatba kerül az emberekkel, és így a simogatás örömét is megtanulja. A szeretet kifejezésének ez a módja kémiailag ugyanúgy hat rájuk, mint ránk, emberekre. Oxitocin hormon termelődik általa, mely a kapcsolatokban akár emberek, akár állat és ember közötti is legyen, a kötődést, a bizalmat erősíti, valamint csökkenti a stresszt és a szorongást is. A legtöbb kutya tehát kifejezetten igényli a fizikai érintést, ha ez mégsem így van, annak legtöbbször valamilyen trauma vagy az emberi szocializáció hiánya áll a hátterében.
Nem mindegy, hogyan simogatod
Bátran simogassuk tehát kedvenceinket, de azt azért tartsuk észben, hogy nem mindegy, hogy a gazdájuk vagy egy idegen személy akarja megsimogatni őket. Gondolj bele, te sem feltétlenül örülsz annak, ha egy vadidegen hozzád ér, a kutyáknál ez pont így működik. Egészen máshogy állnak a gazdihoz és az ismert gondozóikhoz, mint a számukra ismeretlen emberekhez. Különösen igaz ez, ha gyerekről van szó, mert a gyerekek általában még annyira sincsenek tisztában a kutyák viselkedésével, mint a legtöbb felnőtt. Szeretnek gondolkodás nélkül azonnal a kutyák felé nyúlni, ha látnak egyet. Sajnos ennek nem minden kutya örül, még akkor sem, ha egyébként az idegenek tényleg csak a szeretetüket akarják kifejezni. Korábbi cikkünkből megtudhatod, milyen stresszjelek utalnak rá, hogy a kutyának már elege van a gyerekekből.
Ha idegenként közelítesz egy kutyához, mert szeretnéd megsimogatni, először minden esetben kérj engedélyt a gazdájától, nála jobban ugyanis senki nem ismeri az állatot. Ha gyerekkel vagy, és a gyermek szeretné megsimogatni, akkor szintén a te feladatod az engedélykérés, mert ez nem minden kisgyereknek jut eszébe. A gyerekek mozdulatait ezután érdemes irányítani is, hogy a simogatással valóban örömet okozzanak az állatnak. Ezzel egyúttal abban is segítesz nekik, hogy megtanulják a kutyasimogatás legfőbb szabályait.
Lássuk akkor a kutyusok kedvenc testrészeit, ahol biztosan örömmel fogadják a simogatást, vakarászást!
Az áll, a fülek töve és a nyak területe
A kutyák látóteréből kívül esik minden, ami a fejük fölött van, tehát a simogatásnál ezt érdemes szem előtt tartani. Ha a feje felé fentről közelítesz, és erre az állat nincs felkészülve, könnyen megijedhet, vagy fenyegetésnek veheti. A feje simagatását tehát inkább ne erőltesd! Jobb, ha leguggolsz hozzá, ezzel máris a látóterébe kerülsz. Ha egy kutya igényli a vakarászást, akkor néhányuk magától odajön hozzánk, és a fejükkel a kezünket bökdösve kéri azt. A legtöbb kutya imádja, ha az álla alatti területet, a nyakánál vagy a fülek tövét simogatod. Ezeken a helyeken egyébként nehezen érik el saját magukat, tehát a legtöbb kutya örömmel veszi, ha itt vakarászod őket.
Mellkas és has
A kutyusok általában szeretik a mellkasukon való simogatást is. Elsősorban az előbb említett okok miatt, vagyis ha itt érsz hozzá, akkor a látóterükben maradsz, amivel elkerülheted, hogy fenyegetve érezzék magukat. Ahhoz, hogy a hasukat simogassuk, a kutyáknak hanyatt kell feküdniük. Ehhez nagy bizalom kell, mert így kiszolgáltatottnak érzik magukat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Vállak területe
Ha a kutyát a vállainál simogatod, szintén egy olyan területen érsz hozzá, amit maguktól nem érnek el könnyedén. Ezért örülnek, ha itt megvakarod, megsimogatod őket. Mindig figyelni kell azonban a kutya jelzéseire, ha már nem kívánják a simogatást, akkor nem szabad erőltetni itt sem.
A hát alsó része és a farok töve
A kutyák általában szeretik, ha a hátukat vagy a farkuk tövénél simogatják. Ne lepődj meg, akad olyan eb is, aki odatolja eléd a farát, ha azt szeretné, hogy ott simogasd meg.
Ahol inkább ne erőltesd
A fej területén kívül a kutyusok általában nem rajonganak azért, ha a tappancsukat birizgálják, és jobb, ha nem piszkálod a farkukat sem, mert annak sem feltétlenül örülnek. A simogatáson túl mi, emberek, szeretjük azt gondolni, hogy a szoros öleléseknek a házi kedvencünk is örülni fog. Sajnos ez sem minden esetben van így. Nyilvánvalóan minden kutya más, és biztosan van olyan, amelyik - főleg, ha hozzászokott - szívesen veszi, ha magadhoz öleled. Akár simogatásról, akár ölelgetésről van szó, sosem szabad megfeledkezni arról, hogy a kutya pontosan jelzi, ha valami nem tetszik neki. Érdemes tehát a jelzéseiket megismerni és odafigyelni azokra, hogy a simogatással valóban örömöt szerezzünk nekik.
Ha ezt csinálja a kutya, biztonságban érzi magát melletted: 8 viselkedés, ami a bizalmára utal
Ezek a jelek arra engednek következtetni, hogy a kutyusod megbízik benned.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary.)